• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • গাম্বিয়াৰ পিছত, ইণ্ডোনেছিয়াত কফ চিৰাপে বিধ্বংসী ৰূপ ধাৰণ কৰিছে, ৯৯ টা শিশুৰ মৃত্যু ...

গাম্বিয়াৰ পিছত, ইণ্ডোনেছিয়াত কফ চিৰাপে বিধ্বংসী ৰূপ ধাৰণ কৰিছে, ৯৯ টা শিশুৰ মৃত্যু ...

আফ্ৰিকাৰ দেশ গাম্বিয়াত ভাৰতৰ পৰা কাহ চিৰাপ খাই ৬৯ টা শিশুৰ মৃত্যু হোৱাৰ পিছত ইণ্ডোনেছিয়াই এতিয়া সকলো কাহ চিৰাপৰ ঔষধ বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰিছে।

আফ্ৰিকাৰ দেশ গাম্বিয়াত ভাৰতৰ পৰা কাহ চিৰাপ খাই ৬৯ টা শিশুৰ মৃত্যু হোৱাৰ পিছত ইণ্ডোনেছিয়াই এতিয়া সকলো কাহ চিৰাপৰ ঔষধ বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰিছে।

আফ্ৰিকাৰ দেশ গাম্বিয়াত ভাৰতৰ পৰা কাহ চিৰাপ খাই ৬৯ টা শিশুৰ মৃত্যু হোৱাৰ পিছত ইণ্ডোনেছিয়াই এতিয়া সকলো কাহ চিৰাপৰ ঔষধ বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰিছে।

  • Share this:
আফ্ৰিকাৰ দেশ গাম্বিয়াত ভাৰতৰ পৰা কাহ চিৰাপ খাই ৬৯ টা শিশুৰ মৃত্যু হোৱাৰ পিছত ইণ্ডোনেছিয়াই এতিয়া সকলো কাহ চিৰাপৰ ঔষধ বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰিছে। ইণ্ডোনেছিয়াৰ মতে, কিছুমান চিৰাপত এনে উপাদান থকা দেখা গৈছে যি বৃক্কৰ তীব্ৰ আঘাতৰ বাবে দায়বদ্ধ । এই উপাদানবোৰৰ বাবে, এই বছৰ ইণ্ডোনেছিয়াত এতিয়া ৯৯ টা শিশুৰ মৃত্যু হৈছে। অৱশ্যে, ঔষধটো আমদানি কৰা হৈছিল নে স্থানীয়ভাৱে উৎপাদন কৰা হৈছিল সেয়া এতিয়াও স্পষ্ট হোৱা নাই।

ইণ্ডোনেছিয়াত এ.কে.আই.-ৰ ২০০ টা ঘটনা প্ৰতিবেদিত হৈছে
ইণ্ডোনেছিয়াৰ স্বাস্থ্য বিষয়াসকলে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে তেওঁলোকে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এ.কে.আই.-ৰ প্ৰায় ২০০ টা ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে, যাৰ বেছিভাগৰ বয়স পাঁচ বছৰৰ তলৰ। এই সতৰ্কবাণীটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো এই মাহৰ আৰম্ভণিতে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই গাম্বিয়াত ৬৯ টা শিশুৰ মৃত্যুৰ সৈতে সম্পৰ্কিত চাৰিটা কাহ চিৰাপৰ ওপৰত বিশ্বব্যাপী সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছিল। ইণ্ডোনেছিয়াৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীৰ মতে, স্থানীয়ভাৱে ব্যৱহৃত কিছুমান ঔষধতো একেটা ৰাসায়নিক যৌগ পোৱা গৈছে।

হাৰিয়ানা চৰকাৰে কাৰখানাৰ উৎপাদন বন্ধ কৰে
এই বিষয়ত, ভাৰতৰ হৈ কোৱা হৈছে যে আমদানিকৰ্তা দেশখনে সাধাৰণতে ঔষধটো বজাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰাৰ আগতে পৰীক্ষা কৰে। ইয়াত, হাৰিয়ানা ঔষধ নিয়ন্ত্ৰক আৰু কেন্দ্ৰীয় ঔষধ মানক নিয়ন্ত্ৰণ সংস্থাই একেলগে বিষয়টো অনুসন্ধান আৰম্ভ কৰিছে। তেওঁলোকে অনুসন্ধানত পাইছিল যে মেডেন ফাৰ্মাই ঔষধটো তৈয়াৰ কৰোঁতে কিছুমান প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱা নাছিল। লগতে, এনে ধৰণৰ বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিছিল, যাৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ তাৰিখ পাৰ হৈ গৈছিল।

হাৰিয়ানা চৰকাৰে কোম্পানীৰ চনিপত কাৰখানাত উৎপাদন বন্ধ কৰি দিছে। ভাৰত চৰকাৰে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাক এই মৃত্যুবোৰ চিৰাপৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বুলি প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ নথিপত্ৰ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ কৈছে। এই নথিপত্ৰবোৰ পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ এখন চাৰি জনীয়া সমিতিও গঠন কৰা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি