• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ক'ৰোনাৰ অ'মিক্ৰন প্ৰকাৰৰ BA.5-ৰ মিউটেশ্যন কিয় চিন্তাৰ বিষয় ? বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কি কৈছে ?

ক'ৰোনাৰ অ'মিক্ৰন প্ৰকাৰৰ BA.5-ৰ মিউটেশ্যন কিয় চিন্তাৰ বিষয় ? বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কি কৈছে ?

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

যোৱা এমাহত (৮ জুলাইৰ পৰা ৮ আগষ্ট) বিশ্বব্যাপী প্ৰতিবেদিত প্ৰায় ৯৯ শতাংশ কোৰোনা ভাইৰাছৰ অনুক্ৰমে দেখুৱায় যে এই সকলোবোৰ ঘটনা অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল।

  • Share this:
যোৱা এমাহত (৮ জুলাইৰ পৰা ৮ আগষ্ট) বিশ্বব্যাপী প্ৰতিবেদিত প্ৰায় ৯৯ শতাংশ কোৰোনা ভাইৰাছৰ অনুক্ৰমে দেখুৱায় যে এই সকলোবোৰ ঘটনা অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ইয়াৰ শেহতীয়া সাপ্তাহিক বুলেটিনত এই তথ্য প্ৰদান কৰিছে। ইয়াৰ লগতে, গ্লোবেল হেল্থ এজেন্সিৰ প্ৰতিবেদনত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছে যে তেওঁলোক সকলোবোৰ অমিক্ৰনৰ 'বি.এ.5 বংশ'ৰ, যি পৃথকভাৱে বৃদ্ধি হৈ আছে। আনহাতে, অন্যান্য প্ৰকাৰৰ প্ৰচলন - বি.এ.4, বি.এ.2, বি.এ.2.12.1 - যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে, আনহাতে বি.এ.5 ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰকাৰবোৰৰ অতিৰিক্ত পৰিৱৰ্তন এনে ক্ষেত্ৰত দেখা গৈছে য'ত কোৰোনাৰ ঘটনা বৃদ্ধি হৈছে বা হোৱা নাই।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছে যে ই বংশাৱলীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈশিষ্ট্যৰ বিস্তাৰ আৰু পৰিৱৰ্তন বৃদ্ধি নিৰীক্ষণ কৰি আছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যোৱা সপ্তাহত কোৰোনা ভাইৰাছৰ মৃত্যুৰ সংখ্যা ন শতাংশ হ্ৰাস পাইছে, আনহাতে নতুন ঘটনা তুলনামূলকভাৱে স্থিৰ হৈ আছে। বুধবাৰে প্ৰকাশিত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ১ আগষ্টৰ পৰা ৭ আগষ্টৰ ভিতৰত কোভিড-১৯ ৰ ফলত ১৪,০০০ ৰো অধিক ৰোগীৰ মৃত্যু হৈছে, আনহাতে কৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ প্ৰায় ৭০ লাখ নতুন ঘটনা দেখা গৈছে। পশ্চিম প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলত নতুন সংক্ৰমণ ৩০ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে আফ্ৰিকাত নতুন ক্ষেত্ৰত ৪৬ শতাংশ হ্ৰাস হৈছে,

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু মধ্য প্ৰাচ্যত নতুন সংক্ৰমণত ২০ শতাংশতকৈও অধিক হ্ৰাস হৈছে। মধ্য প্ৰাচ্যত সংক্ৰমণৰ ফলত হোৱা মৃত্যুৰ সংখ্যা ১৯ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে আফ্ৰিকাত মৃত্যুৰ সংখ্যা ৭০ শতাংশতকৈও অধিক হ্ৰাস পাইছে। ইউৰোপ আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হোৱা লোকৰ সংখ্যা ক্ৰমান্বয়ে ১৫ শতাংশ আৰু ১০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে। একেদৰে, যোৱা সপ্তাহত কোৰোনাৰ ফলত ব্ৰাজিলত ১৪৪৫ জন, ইটালীত ১০৫৯ জন, জাপানত ১০০২ জন আৰু স্পেইনত ৬৫৪ জন ৰোগীৰ মৃত্যু হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: