• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আচলতে শনি গ্ৰহ দেখিবলৈ এনেকুৱা ! নাচাই এনেকুৱা ছবি মুকলি কৰিছে দেখিলে আপুনিও আচৰিত হৈ পৰিব ...

আচলতে শনি গ্ৰহ দেখিবলৈ এনেকুৱা ! নাচাই এনেকুৱা ছবি মুকলি কৰিছে দেখিলে আপুনিও আচৰিত হৈ পৰিব ...

Photo-Kevin M. Gill

Photo-Kevin M. Gill

Real Photos of Saturn: ফটোবোৰ নাছাৰ অভিযন্তা কেভিন এম গিলে টুইট কৰিছিল। ই এতিয়ালৈকে হাজাৰ হাজাৰ লাইক লাভ কৰিছে। গিলে তেওঁৰ শৈল্পিক গুণাগুণৰ সৈতে ছবিবোৰ ভিডিঅ'লৈ পৰিৱৰ্তন কৰিছিল আৰু ফলাফলটো অতি আকৰ্ষণীয় হৈ পৰিছিল।

  • Share this:
সৌৰজগত (Solar System), মহাকাশ, ব্ৰহ্মাণ্ড এই সকলোবোৰ শব্দ যি পৃথিৱীৰ পৃথিৱীতকৈ সম্পূৰ্ণ পৃথক। ইয়াত দৃশ্যবোৰ আটাইতকৈ বেলেগ। কিছুমান গ্ৰহ পৃথিৱীৰ প্ৰকৃতিৰ সৈতে সাদৃশ্যপূৰ্ণ আৰু কিছুমান বহুত বেলেগ। বহু বছৰ ধৰি বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ ৰহস্য সমাধানত নিয়োজিত হৈ আছে। নাছাৰ পৰা আন বহুতো দেশৰ মহাকাশ সংগঠনে মহাকাশৰ চলাচলৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিবলৈ তেওঁলোকৰ মহাকাশ যানবোৰ মহাকাশলৈ প্ৰেৰণ কৰি থাকে। এই চলাচলটো সেইবোৰত স্থাপন কৰা কেমেৰাত বন্দী কৰা হৈছে।

অৱশ্যে, বহুবাৰ এই কেমেৰাবোৰে চকুৱে বিশ্বাস নকৰা ছবি বোৰ ধৰি ৰাখে। নাছাৰ স্পেচ প্ৰবছে শনি আৰু বৃহস্পতি গ্ৰহৰ কিছুমান ছবি শ্বেয়াৰ কৰিছে, যিবোৰ দেখি আপুনি আচৰিত হ'ব। এই ফটোবোৰত বৃহস্পতিৰ চন্দ্ৰ ইউৰোপা আৰু লোৰ ফটো অন্তৰ্ভুক্ত আছে। ছচিয়েল মিডিয়া ছাইট ৰেডিটত ইয়াৰ ফটোবোৰে মানুহৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিছে। গ্ৰহবোৰ ইটোৱে সিটোৰ ইমান ওচৰত আছে। ওলাই অহা ফটোবোৰ অতি আকৰ্ষণীয়।

মানুহৰ মনত প্ৰশ্ন
অৱশ্যে, শ্বেয়াৰ কৰা ফটোবোৰ চাই, বহুলোকে সুধিছিল যে এইটো সঁচাকৈয়ে প্ৰকৃত নে ভুৱা? ইয়াত এখন ছবিত শনিৰ চন্দ্ৰ টাইটানো অন্তৰ্ভুক্ত আছে। ফটোবোৰ নাছাৰ অভিযন্তা কেভিন এম গিলে টুইট কৰিছিল। ই এতিয়ালৈকে হাজাৰ হাজাৰ লাইক লাভ কৰিছে। গিলে তেওঁৰ শৈল্পিক গুণাগুণৰ সৈতে ছবিবোৰ ভিডিঅ'লৈ পৰিৱৰ্তন কৰিছিল আৰু ফলাফলটো অতি আকৰ্ষণীয় হৈ পৰিছিল।



নাছাৰ বাহনখনে এক অনন্য ছবি তুলিছে
গিলে এইটোও স্পষ্ট কৰি দিছিল যে এই ভিডিঅ'টো তৈয়াৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত, তেওঁ ইয়াত অলপ সম্পাদনা কৰিছে। কিন্তু ইয়াৰ পাছতো, মানুহৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰা ছবিবোৰে সকলোকে আচৰিত কৰিছিল। এই ছবিবোৰৰ বিষয়ে ক'বলৈ গ'লে, ২০০১ চনত, বৃহস্পতি গ্ৰহৰ ফটো কাচিনীয়ে তুলিছিল। ই ২০১৭ চনত ইয়াৰ অভিযান সমাপ্ত কৰিছিল। সেই সময়ত, কাচিনী শনিৰ সৈতে আছিল। তেতিয়া পৃথিৱীৰ সৈতে ইয়াৰ সকলো সম্পৰ্ক শেষ হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি