• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • উইণ্ডছৰ কেচেলৰ ছেইণ্ট জৰ্জ চেপেলৰ ৰয়েল ভল্টত সোমবাৰে সমাধিস্থ কৰা হ'ল ইংলেণ্ডৰ ৰাণী এলিজাবেথ দ্বিতীয়ৰ নশ্বৰদেহ

উইণ্ডছৰ কেচেলৰ ছেইণ্ট জৰ্জ চেপেলৰ ৰয়েল ভল্টত সোমবাৰে সমাধিস্থ কৰা হ'ল ইংলেণ্ডৰ ৰাণী এলিজাবেথ দ্বিতীয়ৰ নশ্বৰদেহ

১৯৫৩ চনত ৰাণীক মুকুট পিন্ধোৱা "ৰাষ্ট্ৰীয় সঁজুলি" ক্ৰমে ইম্পেৰিয়েল ষ্টেট ক্ৰাউন, অৰ্ব আৰু ৰাজদণ্ড তেওঁৰ কফিনৰ পৰা আঁতৰাই উচ্চ বেদীত ৰখা হৈছিল।

১৯৫৩ চনত ৰাণীক মুকুট পিন্ধোৱা "ৰাষ্ট্ৰীয় সঁজুলি" ক্ৰমে ইম্পেৰিয়েল ষ্টেট ক্ৰাউন, অৰ্ব আৰু ৰাজদণ্ড তেওঁৰ কফিনৰ পৰা আঁতৰাই উচ্চ বেদীত ৰখা হৈছিল।

১৯৫৩ চনত ৰাণীক মুকুট পিন্ধোৱা "ৰাষ্ট্ৰীয় সঁজুলি" ক্ৰমে ইম্পেৰিয়েল ষ্টেট ক্ৰাউন, অৰ্ব আৰু ৰাজদণ্ড তেওঁৰ কফিনৰ পৰা আঁতৰাই উচ্চ বেদীত ৰখা হৈছিল।

  • Share this:
সোমবাৰে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেটৰ অন্তোষ্টিক্ৰিয়া সম্পন্ন হয়। তেখেতৰ কফিন উইণ্ডছৰ কেচেলৰ ছেইণ্ট জৰ্জ চেপেলৰ ৰয়েল ভল্টত স্থায়ীভাৱে সমাধিস্থ কৰা হয়।

জানো আহক তেখেতৰ অন্তিম দিনটোৰ ১০ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ আপডেট-

১৯৫৩ চনত ৰাণীক মুকুট পিন্ধোৱা "ৰাষ্ট্ৰীয় সঁজুলি" ক্ৰমে ইম্পেৰিয়েল ষ্টেট ক্ৰাউন, অৰ্ব আৰু ৰাজদণ্ড তেওঁৰ কফিনৰ পৰা আঁতৰাই উচ্চ বেদীত ৰখা হৈছিল।

তেখেতৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ আৰু উত্তৰাধিকাৰী ৰজা তৃতীয় চাৰ্লছে ৰাণীৰ কফিনৰ ওপৰত গাৰ্ডছৰ গ্ৰেনেডিয়াৰৰ কোম্পানী কেম্প কালাৰ ৰাখিছিল। কফিনটো নমাই দিয়াৰ লগে লগে এজন অকলশৰীয়া পাইপাৰে এক দুখৰ বিলাপ বজাইছিল।

ৰাণীৰ উপাধিসমূহ শেষবাৰৰ বাবে ৰাজহুৱাভাৱে পঢ়া হৈছিল। সেই উপাধিসমূহ এনেধৰণৰ –‘স্বৰ্গীয় সৰ্বাধিক উচ্চ, আটাইতকৈ শক্তিশালী আৰু আটাইতকৈ উৎকৃষ্ট শাসক, এলিজাবেথ দ্বিতীয়, গ্ৰেট ব্ৰিটেইন আৰু উত্তৰ আয়াৰলেণ্ডৰ যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ঈশ্বৰৰ কৃপাত আৰু তেওঁৰ আন ৰাজ্য আৰু অঞ্চলৰ ৰাণী, কমনৱেলথৰ মুৰব্বী, বিশ্বাসৰ ৰক্ষক আৰু গাৰ্টাৰৰ আটাইতকৈ নবেল অৰ্ডাৰৰ সাৰ্বভৌম।

সোমবাৰে সন্ধিয়াৰ পাছত, এটা ব্যক্তিগত পাৰিবাৰিক সেৱাত, এলিজাবেথৰ কফিন তেওঁৰ সাত দশকতকৈও অধিক বয়সৰ স্বামী প্ৰিন্স ফিলিপৰ কফিন, তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃ আৰু ভগ্নী ৰাজকুমাৰী মাৰ্গাৰেট কাষতে একেটা চেপেলত সমাধিস্থ কৰা হৈছে। ৰাণীৰ স্বামী প্ৰিন্স ফিলিপৰ বিগত বৰ্ষত ৯৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল।

ৰাণী এলিজাবেথৰ কফিন সোমবাৰে তেওঁৰ অন্তিম বিশ্ৰামস্থলী উইণ্ডছৰ কেচেলত উপস্থিত হৈছিল, যিয়ে বিশ্বৰ নেতাসকলক তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়ালৈ আকৰ্ষিত কৰিছিল আৰু তেওঁক এজন শ্ৰদ্ধেয় ৰাজকীয় ক'বলৈ কেইবা হাজাৰ লোক ৰাজপথলৈ আহিছিল।

অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া সম্পন্ন হোৱা ৰাজকীয় ৱেষ্টমিনষ্টাৰ এবেৰ ভিতৰত বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশৰ প্ৰায় ৫০০ গৰাকী ৰাষ্ট্ৰপতি, প্ৰধানমন্ত্ৰী, বিদেশী ৰাজপৰিয়ালৰ সদস্য আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ জো বাইডেনকে ধৰি বিশিষ্ট ব্যক্তিসকল ৰাণীক বিদায় দিয়া ২,০০০ মণ্ডলীৰ ভিতৰত আছিল।

অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াৰ পিছত, ব্ৰিটেইনত দেখা পোৱা আটাইতকৈ ডাঙৰ সামৰিক শোভাযাত্ৰাবোৰৰ ভিতৰত ৰাণীক পতাকাৰে আবৃত কাস্কেটটো নাবিকসকলে লণ্ডনৰ ৰাস্তাৰ মাজেৰে লৈ গৈছিল য'ত সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ হাজাৰ হাজাৰ সদস্যই আনুষ্ঠানিক সুন্দৰ পোছাক পিন্ধিছিল।

লণ্ডনৰ পৰা তেওঁৰ কফিন যেতিয়া ইংৰাজী গ্ৰাম্য অঞ্চললৈ নিয়া হৈছিল, সেই কৰ্কশ পথত হাজাৰ হাজাৰ শুভাকাংক্ষীয়ে শাৰী পাতিছিল, ফুল দলিয়াইছিল, উল্লাস কৰিছিল আৰু হাত চাপৰি দিছিল।

ৰাণী এলিজাবেথৰ ৮ ছেপ্টেম্বৰত স্কটিছ উচ্চভূমিত থকা তেওঁৰ গ্ৰীষ্মকালীন ঘৰ বালম'ৰেল কেচেলত মৃত্যু হৈছিল। তেখেতৰ স্বাস্থ্য বিগত কিছু দিনৰ পৰা অস্থিৰ আছিল আৰু শেষত ৮ ছেপ্টেম্বৰত তেওঁ ৰাজহুৱা জীৱন প্ৰত্যাহাৰ কৰি মৃত্যুক সাৱতি লৈছিল।

মৃত্যুৰ মাত্ৰ দুদিন পূৰ্বে তেওঁৰ ফটো তোলা হৈছিল, দুৰ্বল কিন্তু হাঁহি আৰু লাঠি এখন ধৰি খোজ কাঢ়ি থকা ৰাণীয়ে লিজ ট্ৰাছক তেখেতৰ ১৫তম আৰু অন্তিম প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিছিল।
Published by:Sehnaz Begum
First published: