• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ব্ৰিটেইনৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰীৰূপে লিজ ট্ৰাছ নিৰ্বাচিত হোৱাৰ কেইঘণ্টামান পিছতে গৃহ সচিব প্ৰীতি পেটেলৰ পদত্যাগ

ব্ৰিটেইনৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰীৰূপে লিজ ট্ৰাছ নিৰ্বাচিত হোৱাৰ কেইঘণ্টামান পিছতে গৃহ সচিব প্ৰীতি পেটেলৰ পদত্যাগ

ব্ৰিটেইনৰ গৃহ সচিব প্ৰীতি পেটেলৰ পদত্যাগ

ব্ৰিটেইনৰ গৃহ সচিব প্ৰীতি পেটেলৰ পদত্যাগ

পদত্যাগ পত্ৰত লিজ ট্ৰাছক লিখিছে, '‘আমাৰ নতুন নেত্ৰী হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱাৰ বাবে মই লিজ ট্ৰাছক অভিনন্দন জনাইছো আৰু তেওঁক আমাৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে মোৰ সমৰ্থন আগবঢ়াম।''

  • Share this:
ব্ৰিটেইনৰ গৃহ সচিব প্ৰীতি পেটেলে সোমবাৰে বিদায়ী প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনলৈ প্ৰেৰণ কৰা পত্ৰযোগে মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা পদত্যাগ কৰি কয় যে তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী লিজ ট্ৰাছক সংসদৰ বেকবেঞ্চৰ পৰা সমৰ্থন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

জনছনৰ ঘনিষ্ঠ মিত্ৰ, ভাৰতীয় মূলৰ জ্যেষ্ঠ মন্ত্ৰীগৰাকীক প্ৰধানমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত ট্ৰাছৰ শীৰ্ষ দলৰ শীৰ্ষ লাইন আপত অন্তৰ্ভুক্ত নহ’ব বুলি বহুলভাৱে আশা কৰা হৈছিল।

জনছনলৈ প্ৰেৰণ কৰা পদত্যাগ পত্ৰত ৫০ বছৰীয়া পেটেলে এই পদত তেওঁৰ বহু কৃতিত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে, য’ত অবৈধ প্ৰব্ৰজনৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ অন্যান্য দেশৰ লগতে ভাৰতৰ সৈতে স্বাক্ষৰিত প্ৰব্ৰজন আৰু গতিশীলতা অংশীদাৰিত্বও অন্তৰ্ভুক্ত।




পদত্যাগ পত্ৰত লিজ ট্ৰাছক লিখিছে, '‘আমাৰ নতুন নেত্ৰী হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱাৰ বাবে মই লিজ ট্ৰাছক অভিনন্দন জনাইছো আৰু তেওঁক আমাৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে মোৰ সমৰ্থন আগবঢ়াম।''

“লিজে আনুষ্ঠানিকভাৱে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত আৰু নতুন গৃহ সচিব নিযুক্তি দিয়াৰ পিছত বেকবেঞ্চৰ পৰা দেশ আৰু উইথাম সমষ্টিৰ জনসেৱা অব্যাহত ৰখাটো মোৰ পছন্দ। বেকবেঞ্চৰ পৰাই মই চৰকাৰৰ ভিতৰত আৰু বাহিৰত যিবোৰ নীতি আৰু কাৰণৰ বাবে থিয় দিছো, তাৰ বহু নীতি আৰু কাৰণৰ চেম্পিয়ন হ’ম।’ বুলি প্ৰীতি পেটেলে প্ৰকাশ কৰে।

“মই ভাৰত, আলবেনিয়া, ছাৰ্বিয়া, নাইজেৰিয়া, আৰু পাকিস্তানৰ সৈতে নতুন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ৰিটাৰ্ণ চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছো, আৰু অধিক চুক্তিৰ আলোচনাৰ বাবে কাম চলি আছে আৰু এই দেশত থাকিব নালাগে আৰু আমাৰ আতিথ্যৰ অপব্যৱহাৰ কৰা অধিক লোকক আঁতৰাই পেলোৱাৰ কাম চলি আছে,” বুলি গৃহ কাৰ্যালয়ৰ মুৰব্বী হিচাপে তেওঁৰ কিছুমান কামৰ উল্লেখ কৰি তেওঁ এই কথা প্ৰকাশ কৰে।

গৃহ সচিবৰ পৰ্টফলিঅ’ ভাৰতীয় মূলৰ আন এগৰাকী মন্ত্ৰী ছুয়েলা ব্ৰেভাৰমেনৰ হাতত অৰ্পণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

২০১৯ চনৰ জুলাই মাহত বৰিছ জনছনে গৃহ সচিব হিচাপে নিযুক্তি দিয়া গুজৰাটী মূলৰ পেটেলে দেশৰ আৰক্ষী আৰু অভিবাসন ব্যৱস্থাৰ বাবে সংস্কাৰ সাধন কৰা আৰু সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াটো “মোৰ জীৱনৰ সন্মান” বুলি অভিহিত কৰে।

তেওঁৰ পত্ৰখনত অবৈধ প্ৰব্ৰজনক দমন কৰাৰ বহল কৌশলৰ অংশ হিচাপে আফ্ৰিকান দেশখনলৈ অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীক বিতাড়িত কৰাৰ বাবে ৰুৱাণ্ডাৰ বিতৰ্কিত আশ্ৰয় নীতিৰ কথাও উল্লেখ কৰা হৈছে।

তেওঁ লিখিছে, “অবৈধ প্ৰব্ৰজনৰ ওপৰত এই নীতিসমূহৰ সকলো দিশকে আপোনাৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে সমৰ্থন কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যাতে প্ৰব্ৰজন আৰু জাতীয়তা আৰু সীমান্তৰ বাবে নতুন পৰিকল্পনা আইনখনৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপায়ণ আৰু প্ৰদান নিশ্চিত কৰিব পৰা যায়।”

এচেক্সৰ উইথামৰ ৫০ বছৰীয়া সাংসদ আৰু জনছনৰ আনুগত্যবাদীগৰাকী কেইজনমান ফ্ৰণ্টলাইন মন্ত্ৰীৰ ভিতৰত আছিল যিয়ে ট’ৰী নেতৃত্বৰ প্ৰতিযোগিতাত চূড়ান্ত প্ৰতিযোগী দুজনৰ কোনো এজনৰ প্ৰতি সমৰ্থন ঘোষণা নকৰিবলৈ বাছি লৈছিল – লিজ ট্ৰাছ বা ঋষি সুনাক।

ইয়াৰ পূৰ্বে সোমবাৰে সংসদত তেওঁৰ প্ৰাক্তন মুৰব্বীক প্ৰশংসা কৰি বাধা দিয়া বিৰোধী সাংসদসকলক “চুপ থাক” বুলি কৈছিল।

'এই চৰকাৰত সেৱা আগবঢ়াই মই গৌৰৱান্বিত আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনক ধন্যবাদ জনাইছো।’ বুলি পেটেলে কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি