• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • দক্ষিণ-পূব টাইৱানত ৬.৮ ৰিখটাৰ প্ৰাবল্যৰ ভূমিকম্প; ছুনামিৰ আশংকা

দক্ষিণ-পূব টাইৱানত ৬.৮ ৰিখটাৰ প্ৰাবল্যৰ ভূমিকম্প; ছুনামিৰ আশংকা

বতৰ ব্যুৰ’ই জনোৱা মতে, এই ভূমিকম্পটোৰ অভিকেন্দ্ৰ টাইটুং কাউন্টিত আছিল, আৰু শনিবাৰে সন্ধিয়া একেটা অঞ্চলতে ৬.৪ মাত্ৰাৰ জোকাৰণিৰ ফলত হোৱা ভূমিকম্পৰ ফলত কোনো লোকৰ ক্ষতি হোৱা নাছিল।

বতৰ ব্যুৰ’ই জনোৱা মতে, এই ভূমিকম্পটোৰ অভিকেন্দ্ৰ টাইটুং কাউন্টিত আছিল, আৰু শনিবাৰে সন্ধিয়া একেটা অঞ্চলতে ৬.৪ মাত্ৰাৰ জোকাৰণিৰ ফলত হোৱা ভূমিকম্পৰ ফলত কোনো লোকৰ ক্ষতি হোৱা নাছিল।

বতৰ ব্যুৰ’ই জনোৱা মতে, এই ভূমিকম্পটোৰ অভিকেন্দ্ৰ টাইটুং কাউন্টিত আছিল, আৰু শনিবাৰে সন্ধিয়া একেটা অঞ্চলতে ৬.৪ মাত্ৰাৰ জোকাৰণিৰ ফলত হোৱা ভূমিকম্পৰ ফলত কোনো লোকৰ ক্ষতি হোৱা নাছিল।

  • Share this:
দ্বীপটোৰ বতৰ গৱেষণা ব্যুৰোৱে জনোৱা মতে, দেওবাৰে টাইৱানৰ কম জনবসতিপূৰ্ণ দক্ষিণ-পূব অংশত ৬.৮ ৰিখটাৰ প্ৰাবল্যৰ ভূমিকম্পৰ ফলত ৰে’লৰ দবাসমূহ ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যায়, যাৰ ফলত এখন দোকান ভাঙি পৰে আৰু শতাধিক লোক পাহাৰীয়া পথটোত আৱদ্ধ হৈ পৰে।

বতৰ ব্যুৰ’ই জনোৱা মতে, এই ভূমিকম্পটোৰ অভিকেন্দ্ৰ টাইটুং কাউন্টিত আছিল, আৰু শনিবাৰে সন্ধিয়া একেটা অঞ্চলতে ৬.৪ মাত্ৰাৰ জোকাৰণিৰ ফলত হোৱা ভূমিকম্পৰ ফলত কোনো লোকৰ ক্ষতি হোৱা নাছিল।

সংযুক্ত ৰাষ্ট্ৰ ভূতাত্বিক জৰীপে জনোৱা অনুসৰি দেওবাৰৰ ভূমিকম্পটো ৭.২ ৰিখটাৰ প্ৰাবল্যৰ আছিল আৰু ১০ কিলোমিটাৰ গভীৰতালৈকে আছিল।

টাইৱানৰ অগ্নিনিৰ্বাপক বাহিনীয়ে জনোৱা মতে, ইউলিত ভাঙি পৰা এটা সুবিধাজনক দোকান থকা এটা অট্টালিকাৰ পৰা চাৰিওজন লোককে উদ্ধাৰ কৰাৰ বিপৰীতে ক্ষতিগ্ৰস্ত দলঙৰ পৰা পৰি যোৱা তিনিজন লোকক উদ্ধাৰ কৰি চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হৈছে।

টাইৱান ৰে’ল প্ৰশাসনে জনোৱা মতে, প্লেটফৰ্মৰ চালিৰ এটা অংশ ভাঙি যোৱাৰ পিছত পূব টাইৱানৰ ডংলি ষ্টেচনত ৬টা দবা ৰে’লৰ পৰা নামি আহিছিল যদিও অগ্নিনিৰ্বাপক বাহিনীয়ে কয় যে কোনো লোক আহত হোৱা নাই।

বিভাগটোৱে জনোৱা মতে, ৬০০ ৰো অধিক লোক দৃশ্যমান চিকে আৰু লিউছিছি পাহাৰীয়া অঞ্চলত বন্ধ পথৰ ফলত আবদ্ধ হৈ আছে যদিও কোনো লোক আহত হোৱা নাই আৰু উদ্ধাৰকাৰীয়ে পথসমূহ মুকলি কৰাৰ বাবে কাম কৰি আছে।

আমেৰিকাৰ পেচিফিক চুনামি ৱাৰ্নিং চেণ্টাৰে কম্পনৰ পিছত টাইৱানৰ বাবে সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছিল যদিও পিছত সতৰ্কবাণী প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল। জাপানৰ বতৰ সংস্থাই অকিনাৱা প্ৰিফেকচাৰৰ এটা অংশৰ বাবে ছুনামীৰ সতৰ্কবাণী প্ৰত্যাহাৰ কৰে।

সমগ্ৰ টাইৱানতে এই ভূমিকম্প অনুভৱ কৰিব পৰা যাব বুলি বতৰ ব্যুৰ’ই প্ৰকাশ কৰিছে। ৰাজধানী টাইপেইত অলপ সময়ৰ বাবে অট্টালিকাবোৰ কঁপি উঠিছিল আৰু আফটাৰশ্বকবোৰে দ্বীপটোক জোকাৰি গৈ আছে।

প্ৰধান অৰ্ধপৰিবাহী কাৰখানা থকা দক্ষিণৰ চহৰ টাইনান আৰু কাওছিউঙৰ বিজ্ঞান উদ্যানসমূহে কয় যে ইয়াৰ কাৰ্য্যকলাপত কোনোধৰণৰ প্ৰভাৱ পৰা নাই।

বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চুক্তিবদ্ধ চিপ নিৰ্মাতা টাইৱান ছেমিকণ্ডাক্টৰ মেনুফেকচাৰিং কোম্পানী (টিএছএমচি) (টিএছএমচি) (২৩৩০.টিডব্লিউ)য়ে কয় যে ইয়াৰ “এতিয়াৰ বাবে কোনো উল্লেখযোগ্য প্ৰভাৱ পৰা নাই”।

টাইৱান দুখন টেকটনিক প্লেটৰ সংযোগস্থলৰ ওচৰত অৱস্থিত আৰু সেয়ে ইয়াত ভূমিকম্পৰ প্ৰৱণতা থাকে।

২০১৬ চনত দক্ষিণ টাইৱানত হোৱা ভূমিকম্পত ১০০ জনতকৈ অধিক লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ বিপৰীতে ১৯৯৯ চনত ৭.৩ মাত্ৰাৰ ভূমিকম্পত ২০০০ ৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি