ৰাছিয়াৰ চিৰিয়াখানাত ৰবৰৰ বল গিলি মৃত্যু হ'ল এটা ২৫ বছৰীয়া ভালুকৰ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 22, 2021, 3:32 PM IST
ৰাছিয়াৰ চিৰিয়াখানাত ৰবৰৰ বল গিলি মৃত্যু হ'ল এটা ২৫ বছৰীয়া ভালুকৰ
মৰণোত্তৰ পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত গম পোৱা গৈছিল যে ভালুকটোৰ মৃত্যু ইয়াৰ পেটত পোৱা এটা সৰু ৰবৰৰ বলৰ ফলত হৈছিল।

মৰণোত্তৰ পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত গম পোৱা গৈছিল যে ভালুকটোৰ মৃত্যু ইয়াৰ পেটত পোৱা এটা সৰু ৰবৰৰ বলৰ ফলত হৈছিল।

  • Share this:
এক শোকাৱহ ঘটনা সংঘটিত হৈছে ৰাছিয়াৰ এখন চিৰিয়াখানাত। এই ঘটনাত ১৯ এপ্ৰিলৰ ৰাতিপুৱা এটা ভালুকৰ বেষ্টনীত ৰবৰৰ বল গিলাৰ ফলত মৃত্যু হয়। ২৫ বছৰীয়া ভালুক উমকা (Umka)ই হঠাৎ মাটিত বাগৰি পৰাৰ সময়ত ই ৰাছিয়াৰ ইয়েকাতেৰিনবাৰ্গ (Yekaterinburg) চহৰৰ চিৰিয়াখানাত ইয়াৰ বেষ্টনীত ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ খাই আছিল। উমকাৰ তত্ত্বাৱধায়কে ঘটনাতো প্ৰত্যক্ষ কৰিছিল আৰু লগে লগে সহায়ৰ বাবে মাতিছিল কিন্তু বহুত পলম হৈছিল।

যেতিয়া পশু চিকিৎসকৰ দল এটা দহ মিনিটৰ ভিতৰত ঘটনাস্থলীত উপস্থিত হৈছিল, তেতিয়ালৈকে উমকাৰ মৃত্যু গৈছিল। মৰণোত্তৰ পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত গম পোৱা গৈছিল যে ভালুকটোৰ মৃত্যু ইয়াৰ পেটত পোৱা এটা সৰু ৰবৰৰ বলৰ ফলত হৈছিল। ভয়ংকৰ খবৰটোৱে চিৰিয়াখানাৰ কৰ্মচাৰীসকলক হতাশ কৰি তুলিছে আৰু তেওঁলোকে দাবী কৰিছে যে ৰবৰৰ বলটো এজন দৰ্শনাৰ্থীয়ে উমকালৈ দলিয়াই দিছিল যাৰ ফলত ইয়াৰ আকস্মিক মৃত্যু হৈছিল।

"আইনা (Aina) এতিয়া অতি দুখী কিয়নো তেওঁলোকে ইজনে সিজনৰ যত্ন লৈছিল আৰু পুতলা বিনিময় কৰিছিল," তত্ত্বাৱধায়কসকলে কৈছিল যে প্ৰাপ্তবয়স্ক মেৰু ভালুকে আনৰ সৈতে মিলামিছা কৰা বিৰল। চিৰিয়াখানাৰ বিষয়াসকলে এই শোকাৱহ ঘটনাটোৰ বাবে দায়ী ব্যক্তিজনক বিচাৰি থকা নাই যদিও, তেওঁলোকে ভৱিষ্যতে একে ধৰণৰ ঘটনা সংঘটিত হোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আইনাৰ ওপৰত তীক্ষ্ণ নজৰ ৰাখিব।

১৯৯৮ চনত চোৰাং চিকাৰীয়ে মাকক হত্যা কৰাৰ পিছত পোৱালী উমকাক ইয়ালৈ অনা হৈছিল। ৰাছিয়াৰ চুকোটকা অঞ্চলৰ বিলিংছ গাঁৱত খাদ্যৰ সন্ধানত থকা অৱস্থাত পথৰ কুকুৰৰ আক্ৰমণৰ পৰা অনাথ পোৱালীটো বাচি গৈছিল। তেওঁক স্থানীয় লোকে চিৰিয়াখানালৈ গতাই দিছিল যিয়ে ইয়াক কুকুৰৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰিছিল।
জুইনৰ মুখপাত্ৰই এক বিবৃতিত কৈছিল যে বহুতো দৰ্শনাৰ্থীয়ে "সাম্ভাব্য দুখজনক পৰিণামৰ বিষয়ে চিন্তা নকৰাকৈ একাধিক সতৰ্কবাণী দিয়া স্বত্বেও জীৱ-জন্তুৰ ওপৰত বেয়া আচৰণ কৰে আৰু বিদেশী বস্তু নিক্ষেপ কৰে। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, সকলোৱে তেওঁলোকৰ মৰম সঠিকভাৱে প্ৰকাশ কৰিব নাজানে।"
Published by: Kokil Sarma
First published: April 22, 2021, 3:27 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি