உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • WEFৰ দাভোছ এজেণ্ডাত PM মোদীয়ে বক্তব্য ৰাখে, ভাৰতে বহুতো দেশক কোভিড ভেকছিন দি লাখ লাখ লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছে ...

    WEFৰ দাভোছ এজেণ্ডাত PM মোদীয়ে বক্তব্য ৰাখে, ভাৰতে বহুতো দেশক কোভিড ভেকছিন দি লাখ লাখ লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছে ...

    PM Narendra Modi Davos Agenda: WEFৰ দাভোছ এজেণ্ডাত PM মোদীয়ে বক্তব্য ৰাখি কয় যে এফালে ভাৰতে ইয়াৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰিছে, আনহাতে ভাৰতেও দেশত ১৫৬ কোটি ভেকছিনৰ পালি প্ৰদান কৰিছে আৰু এনেদৰে ভাৰতে বিশ্বক আশা প্ৰদান কৰিছে।

    PM Narendra Modi Davos Agenda: WEFৰ দাভোছ এজেণ্ডাত PM মোদীয়ে বক্তব্য ৰাখি কয় যে এফালে ভাৰতে ইয়াৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰিছে, আনহাতে ভাৰতেও দেশত ১৫৬ কোটি ভেকছিনৰ পালি প্ৰদান কৰিছে আৰু এনেদৰে ভাৰতে বিশ্বক আশা প্ৰদান কৰিছে।

    PM Narendra Modi Davos Agenda: WEFৰ দাভোছ এজেণ্ডাত PM মোদীয়ে বক্তব্য ৰাখি কয় যে এফালে ভাৰতে ইয়াৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰিছে, আনহাতে ভাৰতেও দেশত ১৫৬ কোটি ভেকছিনৰ পালি প্ৰদান কৰিছে আৰু এনেদৰে ভাৰতে বিশ্বক আশা প্ৰদান কৰিছে।

    • Share this:
    অনলাইনত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া বিশ্ব অৰ্থনৈতিক মঞ্চৰ (ডব্লিউইএফ) পাঁচদিনীয়া দাভোছ এজেণ্ডা সন্মিলনৰ প্ৰথম দিনা প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে সোমবাৰে "বিশ্বৰ অৱস্থা " শীৰ্ষক এক বিশেষ ভাষণ প্ৰদান কৰি কয় যে এফালে ভাৰতে ইয়াৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰিছে, আনহাতে ভাৰতেও দেশত ১৫৬ কোটি ভেকছিনৰ পালি প্ৰদান কৰিছে আৰু এনেদৰে ভাৰতে বিশ্বক আশা প্ৰদান কৰিছে।

    তেওঁ কয়, "ভাৰতৰ দৰে শক্তিশালী গণতন্ত্ৰই সমগ্ৰ বিশ্বক এক সুন্দৰ উপহাৰ প্ৰদান কৰিছে আৰু সেই উপহাৰ হৈছে আশাৰ বুকে। এই পুস্তিকাখনত গণতন্ত্ৰৰ ওপৰত আমাৰ ভাৰতীয়সকলৰ অটল বিশ্বাস আছে। এই পুস্তিকাখনত প্ৰযুক্তি আছে যিয়ে একবিংশ শতিকাক শক্তিশালী কৰে। এই কিতাপখনত, আমাৰ ভাৰতীয়সকলৰ এক স্বভাৱ আৰু আমাৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰতিভা আছে।"

    প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয় যে ভাৰতীয়সকলে বাস কৰা বহুভাষিক আৰু বহুসাংস্কৃতিক পৰিৱেশ কেৱল ভাৰততে নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বতে এক বৃহৎ শক্তি আৰু এই শক্তিয়ে আমাক কেৱল সংকটৰ সময়ত নিজৰ বাবে চিন্তা কৰাই নহয়, মানৱতাৰ স্বাৰ্থত কাম কৰিবলৈ শিকায়। ভাষণত তেওঁ কয়, "আজি ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ ফাৰ্মা উৎপাদক। কোভিডৰ সময়ত, আমি দেখিছোঁ যে কেনেদৰে ভাৰতে 'এক পৃথিৱী, এক স্বাস্থ্য'ৰ দৃষ্টিভংগী অনুসৰণ কৰি বহুতো দেশক প্ৰয়োজনীয় ঔষধ আৰু ভেকছিন প্ৰদান কৰি লাখ লাখ লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছে।"

    দাভোছ কাৰ্যসূচীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ ভাষণৰ মুখ্য বিষয়সমূহ

    আজি ভাৰতে সতৰ্কতা আৰু সতৰ্কতাৰে কোৰোনাৰ এফালে ঢৌৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি আছে। ভাৰতেও অৰ্থনৈতিক খণ্ডত বহুতো আশাব্যঞ্জক ফলাফলৰ সৈতে আগবাঢ়ি আছে। ভাৰতেও আজি স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উপলক্ষে উৎসাহিত। ভাৰতেও আজি মাত্ৰ এবছৰত প্ৰায় ১৬০ কোটি ভেকছিনৰ পালি দিয়াৰ বিষয়ে আত্মবিশ্বাসী।

    কোৰোনা মহামাৰীৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, ভাৰতত ৮০ কোটি লোকক বিনামূলীয়া খাদ্য প্ৰদান কৰা হৈছে। সম্ভৱতঃ এইটো পৃথিৱীৰ এই ধৰণৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰ্যসূচী হ'ব। আমাৰ প্ৰয়াস হৈছে সংকটৰ সময়ত আটাইতকৈ দৰিদ্ৰলোকৰ বিষয়ে চিন্তা কৰা প্ৰথম। ইয়াৰ মাজতে, আমি সংস্কাৰৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিলো। সংস্কাৰৰ বাবে আমাৰ পদক্ষেপৰ বাবে বিশ্বৰ অৰ্থনীতিবিদসকলকো যথেষ্ট প্ৰশংসা কৰা হয়। ভাৰত অতি শক্তিশালীভাৱে আগবাঢ়ি আছে।

    – আজি ভাৰতে বিশ্বলৈ ৰেকৰ্ড ছফ্টৱেৰ অভিযন্তা প্ৰেৰণ কৰিছে। ভাৰতত ৫০ মিলিয়নতকৈও অধিক ছফ্টৱেৰ বিকাশকাৰীয়ে কাম কৰি আছে। আজি ভাৰতত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্বাধিক সংখ্যক ইউনিকৰ্ণ আছে। যোৱা ৬ মাহত ভাৰতত ১০ হাজাৰৰো অধিক ষ্টাৰ্ট-আপ পঞ্জীয়ন হৈছে।

    ভাৰতীয় যুৱপ্ৰজন্মৰ মাজত উদ্যোগৰ উচ্চতা আজি এক নতুন উচ্চতাত আছে। ২০১৪ চনত য'ত ভাৰতত কেইশমান পঞ্জীভুক্ত ষ্টাৰ্টআপ আছিল। আজি, সংখ্যাটো ৬০ হাজাৰ অতিক্ৰম কৰিছে। ইয়াত ৮০ টাতকৈও অধিক ইউনিকৰ্ণ আছে, যাৰ ভিতৰত ৪০ টাতকৈ অধিক কেৱল ২০২১ চনত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

    আজি ভাৰতত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ, সুৰক্ষিত আৰু সফল ডিজিটেল পৰিশোধ মঞ্চ আছে। কেৱল যোৱা মাহত, ভাৰতে একত্ৰিত পৰিশোধ আন্তঃপৃষ্ঠৰ (ইউপিআই) জৰিয়তে ৪.৪ বিলিয়ন লেনদেন কৰিছে।

    আজিৰ বিশ্বব্যাপী পৰিস্থিতিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, প্ৰশ্নটো হ'ল, বহুপাক্ষিক সংগঠনবোৰে নতুন বিশ্ব আদেশ আৰু নতুন প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সাজু নেকি? যেতিয়া এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰ গঠন কৰা হৈছিল, বস্তুবোৰ বেলেগ আছিল। আজিৰ পৰিস্থিতিবোৰ আন কিবা। সেয়েহে, বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যতৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম কৰাৰ বাবে এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সংস্কাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটো প্ৰতিখন গণতান্ত্ৰিক দেশৰ দায়িত্ব।

    বনৰ অৰ্থ, বনস্বাস্থ্যৰ দৃষ্টিত, আমি বহুতো দেশক অত্যাৱশ্যকীয় ঔষধ, ভেকছিন দি লাখ লাখ লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰি আছো। আজি ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ ফাৰ্মা উৎপাদক। ফাৰ্মাচী দুখন পৃথিৱী। আজি, ভাৰত এনে দেশত আছে য'ত স্বাস্থ্য পেছাদাৰীসকলে, য'ত চিকিৎসকসকলে তেওঁলোকৰ সংবেদনশীলতা আৰু দক্ষতাৰে সকলোৰে বিশ্বাস জিকি আছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: