உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • বছৰটোৰ শেষৰফালে উপলব্ধ হ’ব Pfizerৰ কোভিড-১৯ এণ্টিভাইৰেল পিল

    বছৰটোৰ শেষৰফালে উপলব্ধ হ’ব Pfizerৰ কোভিড-১৯ এণ্টিভাইৰেল পিল

    ফাইজাৰে ৬ মাহৰ পৰা ১১ বছৰীয়া শিশুৰ বাবে ইয়াৰ ভেকচিনৰ ওপৰতো কাম কৰি আছে।

    ফাইজাৰে ৬ মাহৰ পৰা ১১ বছৰীয়া শিশুৰ বাবে ইয়াৰ ভেকচিনৰ ওপৰতো কাম কৰি আছে।

    ফাইজাৰে ৬ মাহৰ পৰা ১১ বছৰীয়া শিশুৰ বাবে ইয়াৰ ভেকচিনৰ ওপৰতো কাম কৰি আছে।

    • Share this:
    আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বৃহৎ ঔষধ নিৰ্মাতা ফাইজাৰ (Pfizer)ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া এলবাৰ্ট বাৰ্লা (Albert Bourla)ই কৈছিল যে কোম্পানীটোৰ কোভিড-১৯ মৌখিক এণ্টিভাইৰেল পিল, যি প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণত আছে, বছৰটোৰ শেষৰ ফালে সাজু হ'ব পাৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰিত প্ৰকাশ পাইছে এই খবৰ।

    CNBCৰ মতে, জাৰ্মান ঔষধ নিৰ্মাতা বায়োএনটেক(BioNTech)ৰ সৈতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত প্ৰথম কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত কোভিড-১৯ ভেকচিন বিকশিত কৰা কোম্পানীটোৱে মাৰ্চ মাহত কোভিড-১৯ৰ বাবে এটা নতুন এণ্টিভাইৰেল থেৰাপী পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল। ঔষধটো প্ৰটিয়াজ ইনহিবিটৰ (protease inhibitors) নামৰ এক শ্ৰেণীৰ ঔষধৰ অংশ আৰু ভাইৰাছে মানৱ কোষত প্ৰতিলিপি কৰিব লগা এনজাইম এটা প্ৰতিৰোধ কৰি কাম কৰে। "যদি নিদানিক পৰীক্ষণবোৰ ভালদৰে হয় আৰু খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনে (FDA) ইয়াক অনুমোদন কৰে, তেন্তে বছৰটোৰ শেষৰ ফালে ঔষধটো সমগ্ৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত বিতৰণ কৰিব পাৰি," বাৰ্লাই চিএনবিচিক কৈছিল। HIV আৰু হেপাটাইটিছ চি-ৰ দৰে অন্যান্য ভাইৰেল বীজাণুৰ চিকিৎসাৰ বাবে প্ৰটিয়াজ ইনহিবিটৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে।

    যোৱা মাহত, ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীটোৱে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনক (FDA) ইয়াৰ কোভিড-১৯ ভেকচিনৰ বাবে ১২ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ অনুমোদন (EUA) সম্প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ কৈছিল।

    ফাইজাৰে ৬ মাহৰ পৰা ১১ বছৰীয়া শিশুৰ বাবে ইয়াৰ ভেকচিনৰ ওপৰতো কাম কৰি আছে।বিজ্ঞান আলোচনীত প্ৰকাশিত এক শেহতীয়া অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছে যে কোভিডৰ বিৰুদ্ধে ফাইজাৰ-বায়োএনটেক ভেকচিনৰ এটা পালিৰ ফলত কোভিড-১৯ প্ৰকাৰৰ বিপৰীতে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে, কেৱল আগতে মাৰাত্মক ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত।

    যিসকল লোক আগতে সংক্ৰমিত হোৱা নাই আৰু এতিয়ালৈকে কেৱল এটা ভেকচিন গ্ৰহণ কৰিছে, তেওঁলোকৰ উদ্বেগৰ প্ৰকাৰৰ প্ৰতি ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি পৰ্যাপ্ত নহ'ব পাৰে, অধ্যয়নটোৱে ইংগিত দিছে।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: