உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Sri Lanka Crisis : শ্ৰীলংকাত লংকাকাণ্ড, ৰাজধানীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ ঘৰত গুলীবৰ্ষণ, জনতাৰে সংঘৰ্ষত নিহত সাংসদ

    Sri Lanka Crisis : শ্ৰীলংকাত লংকাকাণ্ড, ৰাজধানীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ ঘৰত গুলীবৰ্ষণ, জনতাৰে সংঘৰ্ষত নিহত সাংসদ

    Sri Lanka Crisis : নিশা আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে খবৰ পোৱা মতে, ৰাজধানীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ ঘৰত গুলীবৰ্ষণৰ শব্দও শুনা গৈছিল

    Sri Lanka Crisis : নিশা আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে খবৰ পোৱা মতে, ৰাজধানীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ ঘৰত গুলীবৰ্ষণৰ শব্দও শুনা গৈছিল

    Sri Lanka Crisis : নিশা আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে খবৰ পোৱা মতে, ৰাজধানীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ ঘৰত গুলীবৰ্ষণৰ শব্দও শুনা গৈছিল

    • Share this:
    আক্ষৰিকভাৱে এনেকুৱা যেন লংকাকাণ্ড হৈছে দ্বীপৰাষ্ট্ৰ শ্ৰীলংকাত ।  দীৰ্ঘদিন ধৰি এক অৰ্থনৈতিক সংকটত থকা দেশখনত প্ৰায় সকলো ঠাইতে ধ্বংসাত্মক পৰিস্থিতি দেখা দিছে। শ্ৰীলংকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষে সোমবাৰে পদত্যাগ কৰিছিল। কিয়নো তেওঁৰ কাৰ্যালয়ৰ ভিতৰত তেওঁৰ দলৰ লোকসকল আৰু তেওঁৰ বিৰোধী পক্ষৰ লোকসকল প্ৰায় কাজিয়াত লিপ্ত হৈছিল। ঘটনাটোৰ পিছত ৰাজপাক্ষে (Prime Minister Mahinda Rajapaksa) পদত্যাগ কৰিছিল। কিন্তু তাৰ পিছত প্ৰতিবাদবোৰ দাবানলৰ দৰে বিয়পি পৰিছিল।

    পদত্যাগ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে ৰাজপাক্ষেৰ বিৰোধী দলবোৰে শ্ৰীলংকাজুৰি প্ৰায় গুণ্ডামি চলাইছিল (anti-government protesters)। কলম্বোৰ পৰা ২৫০ কিলোমিটাৰ দূৰত থকা ৰাজপাক্ষেৰ পৰিয়ালৰ পৈতৃক ঘৰত জনতাই কেৱল জুই লগোৱাই নহয়, তিনিজন প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী আৰু দুজন সাংসদৰ ঘৰতজুই লগাইছিল। ৰাজহুৱা সম্পত্তিত জুই লগোৱা হৈছিল। বাছ আৰু গাড়ী ধ্বংস কৰা হৈছিল। যদি আপুনি এইটো আপোনাৰ চকুৰে নেদেখে, তেন্তে এইটো বিশ্বাস কৰা কঠিন।

    ইয়াৰ মাজতে, সাংসদ আতুকোৰালাৰ গাড়ীৰ সন্মুখত উন্মত্ত জনতাই বাট আগচি ধৰাত সাংসদজনে নিজেই নিজৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ বন্দুকৰ পৰা গুলীচালনা কৰে বুলি খবৰ পোৱা গৈছিল, য'ত কিছু লোক আহত হৈছিল। প্ৰশাসনিক সূত্ৰ অনুসৰি, তেওঁ অৱশেষত জীয়াই থাকিবলৈ ওচৰৰ এটা ঘৰত আশ্ৰয় ল'ব বিচাৰিছিল। পিছত তেওঁক মৃত অৱস্থাত পোৱা গৈছিল (Sri Lanka MP died)।

    নিশা আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে ৰাজধানীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ ঘৰত গুলীবৰ্ষণৰ শব্দও শুনা গৈছিল বুলি বাতৰি ওলাইছিল। সোমবাৰে নিশা জনতাই প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বাসগৃহৰ গেট ভাঙি পেলাইছিল। ট্ৰাকত জুই লগাই দিছিল। আৰক্ষীয়ে কন্দুৱা গেছেৰে  জনতাক ছত্ৰভংগ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, কিন্তু পৰিস্থিতি একেবাৰে নিয়ন্ত্ৰণত নাছিল। একেদৰে প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী জনষ্টন ফাৰ্ণাণ্ডেজৰ বাৰ, সাংসদজনৰ বান্দাৰাৰ ঘৰ, সকলোবোৰ ৰাইজে জ্বলাই দিছে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: