Covid-19 : কোৰোণা ভাইৰাছৰ উৎপত্তি এতিয়াও ৰহস্যৰ আৱৰ্তত, গৱেষকসকলে অব্যাহত ৰাখিছে গৱেষণা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 11:50 AM IST
Covid-19 : কোৰোণা ভাইৰাছৰ উৎপত্তি এতিয়াও ৰহস্যৰ আৱৰ্তত, গৱেষকসকলে অব্যাহত ৰাখিছে গৱেষণা
বিশ্বজুৰি বহুতো ভেকচিন আৰম্ভ হোৱাৰ সময়ত, বিজ্ঞান সম্প্ৰদায়ক জৰ্জৰিত কৰি থকা এটা প্ৰশ্ন হৈছে 'ভাইৰাছৰ উৎপত্তি কেনেদৰে?

বিশ্বজুৰি বহুতো ভেকচিন আৰম্ভ হোৱাৰ সময়ত, বিজ্ঞান সম্প্ৰদায়ক জৰ্জৰিত কৰি থকা এটা প্ৰশ্ন হৈছে 'ভাইৰাছৰ উৎপত্তি কেনেদৰে?

  • Share this:
কোভিড-১৯ মহামাৰীৰ ফলত ১২৮ নিযুত আৰু বৰ্ধিত ঘটনাৰ সৈতে সমগ্ৰ বিশ্বত কমেও ২.৭ নিযুত লোকৰ মৃত্যু আৰু ট্ৰিলিয়ন ডলাৰৰ বৃহৎ অৰ্থনৈতিক ক্ষতি হৈছে। ই এক তলিবিহীন গাঁতৰ দৰে হৈ পৰিছে যাৰ কোনো সমাপ্তি দেখা নাই। বিশ্বজুৰি বহুতো ভেকচিন আৰম্ভ হোৱাৰ সময়ত, বিজ্ঞান সম্প্ৰদায়ক জৰ্জৰিত কৰি থকা এটা প্ৰশ্ন হৈছে 'ভাইৰাছৰ উৎপত্তি কেনেদৰে?

এম আই টি  টেকন’লজী ৰিভিউ (MIT Technology Review) প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চীন আৰু বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO)ৰ দ্বাৰা নিযুক্ত এক আন্তৰ্জাতিক গৱেষণা দলে এতিয়া কোভিড-১৯ৰ উৎস বিচাৰি আছে। গৱেষকসকলে এতিয়ালৈকে জানিব পাৰিছে যে হৰ্ছশ্বু বাদুলী (Horseshoe Bat)ত পোৱা কিছুমানৰ সৈতে একে ধৰণৰ কোৰোণা ভাইৰাছ যি মানুহৰ ওচৰলৈ সংক্ৰমিত হৈছিল। এইবোৰ ২০১৯ চনৰ ডিচেম্বৰত চীনৰ চহৰ উহান (Wuhan)ত দেখা গৈছিল, আৰু তাৰ পিছত এতিয়ালৈকে এই শতিকাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ স্বাস্থ্য দুৰ্যোগৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

ভাইৰাছবিধ মানুহলৈ স্থানান্তৰ কৰা শ শ মাইল দূৰৈৰ গুহাত বাস কৰা হৰ্ছশ্বু বাদুলীৰ পৰা ইয়াৰ উৎপত্তি হৈছে নে নাই এই সম্পৰ্কে গৱেষণা দলটোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিৱৰণ এতিয়াও শেষ হোৱা নাই। অৱশ্যে, তেওঁলোকে এতিয়ালৈকে প্ৰকাশ কৰা প্ৰতিবেদনত, ইয়াৰ উৎস চিনাক্ত কৰাৰ চীনৰ প্ৰচেষ্টাসহ ই প্ৰাদুর্ভাৱৰ প্ৰাৰম্ভিক দিনবোৰৰ বিষয়ে জনা সকলো বস্তুৰ সাৰাংশ দিব বুলি আশা কৰা হৈছে। কিন্তু কেনেকৈ SARS-CoV-2 'এটা 'ইণ্টাৰমেডিয়েট-হষ্ট প্ৰজাতি'ৰ জৰিয়তে বাদুলীৰ পৰা মানুহৰ ওচৰলৈ গ'ল যেনে উহানৰ বজাৰত খাদ্য হিচাপে বিক্ৰী কৰা অন্যান্য বন্য জন্তু।

কিন্তু সেইটো যুক্তিসংগত তত্ত্বৰ দৰে যদিও, অৱশ্যে আন বাদুলী কোৰোণা ভাইৰাছবোৰে মানুহৰ ওচৰলৈ একেদৰে বিয়পিছে। একেধৰণৰ কোৰোণা ভাইৰাছে ২০০৩ চনত বিশ্বব্যাপী আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল যেতিয়া ই দক্ষিণ চীনৰ পৰা বিয়পি পৰিছিল আৰু ৭,৫০০ তকৈও অধিক লোকক আক্ৰান্ত কৰিছিল। SARSৰ সৈতে, গৱেষকসকলে সজাত ৰখা বজাৰৰ জন্তু পৰীক্ষা কৰিছিল আৰু দ্ৰুততাৰে হিমালয়ান পাম চিভেট মেকুৰী (Himalayan Palm Civet Cat) আৰু ৰেকুন কুকুৰ (Raccoon Dog)বোৰত প্ৰায় একে ভাইৰাছ পাইছিল, যিবোৰ স্থানীয়ভাৱে খোৱা হয়। অৱশ্যে, এইবাৰ, 'ইণ্টাৰমেডিয়েট-হষ্ট'ৰ এটা ডাঙৰ সমস্যা আছে কিয়নো এবছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি বিয়পি পৰা, কোনো জন্তুক মহামাৰী ভাইৰাছৰ কাৰণ হিচাপে চিনাক্ত কৰা হোৱা নাই।

চীনা দলৰ মুখ্য গৱেষক লিয়াং ৱানিয়ান (Liang Wannian)ৰ মতে, কোনেও ভাইৰাছৰ 'প্ৰত্যক্ষ প্ৰজনক' পোৱা নাই, আৰু সেয়েহে মহামাৰী এক অমীমাংসিত ৰহস্য হৈ আছে।  অৱশ্যে, তেওঁলোকে আশংকা কৰে যে ভাইৰাছটোৱে নতুন প্ৰজাতিত নিজকে ভালদৰে স্থাপন কৰিব পাৰে, যেনে বনৰীয়া শহা বা আনকি ঘৰচীয়া জন্তুৰ দেহতো।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: March 31, 2021, 11:49 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি