உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰই পৃথিৱী ধ্বংস হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব ! Don’t Look Up চিনেমাখনৰ দৰেকৈ চলিব পৃথিৱীক বচাবলৈ প্ৰস্তুতি ...

    পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰই পৃথিৱী ধ্বংস হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব ! Don’t Look Up চিনেমাখনৰ দৰেকৈ চলিব পৃথিৱীক বচাবলৈ প্ৰস্তুতি ...

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    নেটফ্লিক্সৰ বিখ্যাত চলচ্চিত্ৰ 'ডোন্ট লুক আপ'ত (Netflix film Don’t Look Up) হোৱা ঘটনাৰ দৰেই, এটা ডাঙৰ গ্ৰহাণুৰ সৈতে সংঘৰ্ষৰ পৰা পৃথিৱীক ৰক্ষা কৰিবলৈ (Saving Earth from a collision with a large asteroid) ইয়াৰ ওপৰত বহুতো পাৰমাণৱিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ নিক্ষেপ কৰিব লাগিব।

    • Share this:
    সমগ্ৰ বিশ্বতে পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ বিকশিত কৰাৰ প্ৰতিযোগিতা আছে। প্ৰতিখন দেশেই নিজকে সুৰক্ষিত কৰিবলৈ পাৰমাণৱিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ তৈয়াৰ কৰাত নিয়োজিত হৈ আছে। এই অস্ত্ৰ আৰু ক্ষেপণাস্ত্ৰবোৰে পৃথিৱীত ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, যাক সকলোৱে ভয় কৰে। কিন্তু এই পাৰমাণৱিক ক্ষেপণাস্ত্ৰবোৰো পৃথিৱীক বচাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিনে? কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলে শেহতীয়াকৈ এক অধ্যয়নত কৈছে যে যদি আপুনি পৃথিৱীক বচাব বিচাৰে, যিমান সম্ভৱ সিমান পাৰমাণৱিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ সংগ্ৰহ কৰক।

    এই বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, পৃথিৱীক গ্ৰহাণুৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি আৰু সেইটো কেনেকৈ হ'ব? এইটো নেটফ্লিক্সৰ বিখ্যাত চলচ্চিত্ৰ 'ডোন্ট লুক আপ'ত (Netflix film Don’t Look Up) হোৱা ঘটনাৰ দৰেই হ'ব। অৰ্থাৎ, এটা ডাঙৰ গ্ৰহাণুৰ সৈতে সংঘৰ্ষৰ পৰা পৃথিৱীক ৰক্ষা কৰিবলৈ (Saving Earth from a collision with a large asteroid) ইয়াৰ ওপৰত বহুতো পাৰমাণৱিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ নিক্ষেপ কৰিব লাগিব।

    পাৰমাণৱিক ক্ষেপণাস্ত্ৰই পৃথিৱীক চিনেমাৰ ষ্টাইলত ৰক্ষা কৰিব!
    ইয়াৰ আগতে, কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলে 'আৰ্মাগেডন' চলচ্চিত্ৰৰ দৰে গ্ৰহাণুৰ পৰা পৃথিৱীক সুৰক্ষিত কৰাৰ বিষয়ে কৈছিল। আৰ্মাগেডন চলচ্চিত্ৰখনত, দুজন লোকে গ্ৰহাণুটোত ড্ৰিল কৰে আৰু পাৰমাণৱিক বোমাৰ সৈতে খাপ খায়। যাৰ বিস্ফোৰণে গ্ৰহাণু চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰে আৰু মানৱ সভ্যতাক ৰক্ষা কৰে। সামগ্ৰিকভাৱে, যদি পৃথিৱী আৰু মানৱ সভ্যতাক ৰক্ষা কৰিব লাগে, পাৰমাণৱিক বোমা আৰু ক্ষেপণাস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

    গ্ৰহাণুৰ সংঘৰ্ষই সভ্যতাক ধ্বংস কৰিব পাৰে!
    আপুনি জানিব পাৰে যে এনে গ্ৰহাণুৰ সংঘৰ্ষৰ ফলত পৃথিৱীৰ ডাইনোচৰবোৰ বিলুপ্ত হৈছিল। পৃথিৱীৰ বাহিৰৰ বহুতো গ্ৰহৰ উপৰিও, বহুতো গ্ৰহাণু ঘূৰি থাকে। এটা ডাঙৰ গ্ৰহাণুৰ সংঘৰ্ষই পৃথিৱীৰ কোটি কোটি লোকৰ মৃত্যু কৰিব পাৰে। বহুতো চহৰ বা বহুতো দেশ মানচিত্ৰৰ পৰা মচি পেলোৱা হ'ব পাৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, সমগ্ৰ মানৱ সভ্যতা নিজেই ধ্বংস হোৱাটোও ঘটিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত বিজ্ঞানীসকলে পৃথিৱীক বচাবলৈ সংগ্ৰামত লিপ্ত হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: