• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • উত্তৰ কোৰিয়াৰ স্বৈৰাচাৰী শাসক কিম জঙে দেশত জাৰি কৰিলে অদ্ভুত নিয়ম; সন্তানৰ নাম ৰাখিব লাগিব 'বোমা', 'চেটেলাইট' আৰু 'বন্দুক'

উত্তৰ কোৰিয়াৰ স্বৈৰাচাৰী শাসক কিম জঙে দেশত জাৰি কৰিলে অদ্ভুত নিয়ম; সন্তানৰ নাম ৰাখিব লাগিব 'বোমা', 'চেটেলাইট' আৰু 'বন্দুক'

উত্তৰ কোৰিয়াৰ স্বৈৰাচাৰী শাসক কিম জঙে দেশত জাৰি কৰিলে অদ্ভুত নিয়ম

উত্তৰ কোৰিয়াৰ স্বৈৰাচাৰী শাসক কিম জঙে দেশত জাৰি কৰিলে অদ্ভুত নিয়ম

উত্তৰ কোৰিয়াৰ মানুহে নিজৰ সন্তানৰ নাম 'বোমা' আৰু 'বন্দুক' ৰাখিছে। আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে একনায়কত্ববাদী কিম জং উনৰ নিৰ্দেশত এই কাম কৰা হৈছে, যাতে ল’ৰা-ছোৱালীৰ নামত দেশপ্ৰেমৰ মনোভাৱ প্ৰতিফলিত হয়।

  • Share this:
উত্তৰ কোৰিয়াৰ নাম অহাৰ লগে লগে সেই সকলোবোৰ অদ্ভুত নিয়ম-নীতি মনলৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যিবোৰ পৃথিৱীৰ আন কোনো দেশত পোৱা নাযায়। যদিও তাত থকা মানুহৰ এই কথা কাৰো সন্মুখত কোৱাৰ স্বাধীনতা নাথাকে, কিন্তু সকলোৱে জানে যে নিজৰ পছন্দৰ কাপোৰ পিন্ধিবলৈও স্বাধীনতা নথকা মানুহৰ মেজাজ কি হ’ব। শেহতীয়াকৈ উত্তৰ কোৰিয়াৰ জনসাধাৰণক নিজৰ সন্তানৰ নাম ৰখাৰ বাবেও চৰকাৰী পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

একনায়কত্ববাদী কিম জং উনে এতিয়া মানুহৰ কাপোৰ আৰু চুলিৰ ষ্টাইলৰ পিছত শিশুৰ নাম বাছনি কৰাত হস্তক্ষেপ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। তেওঁলোকক কোৱা হৈছে যে শিশুৰ নৰম নামৰ সলনি অলপ কঠিন আৰু দেশপ্ৰেমমূলক নাম ৰাখিব লাগে। উত্তৰ কোৰিয়াৰ মানুহে নিজৰ সন্তানৰ নাম 'বোমা' আৰু 'বন্দুক' ৰাখিছে। আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে একনায়কত্ববাদী কিম জং উনৰ নিৰ্দেশত এই কাম কৰা হৈছে, যাতে ল’ৰা-ছোৱালীৰ নামত দেশপ্ৰেমৰ মনোভাৱ প্ৰতিফলিত হয়।

‘বোমা’, ‘বন্দুক’ আৰু ‘চেটেলাইট’ হ’ব শিশুৰ নামঃ
ডেইলী ষ্টাৰৰ বাতৰি অনুসৰি চং ইল (বন্দুক), চুং চিম (আনুগত্য), পক ইল (বোমা) আৰু উই ছং (উই ছং)ৰ দৰে নামৰে শিশুৰ নাম সলনি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। যিসকল লোকৰ নাম প্ৰেম, সৌন্দৰ্য্য আৰু এনে আৱেগৰ সৈতে জড়িত তেওঁলোকৰ নাম সলনি কৰিবলৈও নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। কিম জং উনৰ মতে এই নামবোৰ পাশ্চাত্য সংস্কৃতিৰ লগত জড়িত যেন লাগে। মানুহে এই আদেশ মানি চলিব লাগিব, নহ’লে জৰিমনা বা শাস্তি আৰু অধিক হ’ব পাৰে।

যোৱা মাহত জাননী জাৰি কৰা হৈছিল
ৰেডিঅ’ ফ্ৰী এছিয়াৰ তথ্য অনুসৰি উত্তৰ কোৰিয়াৰ জনসাধাৰণে নামৰ সৈতে অসুবিধা পাইছে কাৰণ চৰকাৰে তেওঁলোকক শিশুসকলৰ নাম সলনি কৰিবলৈ কৈছে। যোৱা মাহত এটা জাননীৰ পিছত এই প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে, তাৰ পিছত মানুহে নিজৰ সন্তানৰ নাম সলনি কৰিবলৈ অহৰহ হেঁচা প্ৰয়োগ কৰা হৈছে। মানুহেও ইয়াৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ কৰিছে যদিও একনায়কত্ববাদীৰ নিৰ্দেশৰ সন্মুখত কাম কৰা নাই।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি