உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Passport: ভাৰতীয়সকলৰ পাছপোৰ্ট থাকিলে এই দেশলৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ ট্ৰেঞ্জিট ভিছাৰ প্ৰয়োজন নাই ...

    Passport: ভাৰতীয়সকলৰ পাছপোৰ্ট থাকিলে এই দেশলৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ ট্ৰেঞ্জিট ভিছাৰ প্ৰয়োজন নাই ...

    Passport :- ভাৰতীয়সকলৰ পাছপোৰ্ট থাকিলে 'এই' দেশলৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ ট্ৰেঞ্জিট ভিছাৰ প্ৰয়োজন নাই। ভাৰতীয়সকলৰ ওচৰত সমগ্ৰ ইউৰোপ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ কেৱল এখন বৈধ পাছপোৰ্ট থাকিলেই যথেষ্ট ।

    Passport :- ভাৰতীয়সকলৰ পাছপোৰ্ট থাকিলে 'এই' দেশলৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ ট্ৰেঞ্জিট ভিছাৰ প্ৰয়োজন নাই। ভাৰতীয়সকলৰ ওচৰত সমগ্ৰ ইউৰোপ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ কেৱল এখন বৈধ পাছপোৰ্ট থাকিলেই যথেষ্ট ।

    Passport :- ভাৰতীয়সকলৰ পাছপোৰ্ট থাকিলে 'এই' দেশলৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ ট্ৰেঞ্জিট ভিছাৰ প্ৰয়োজন নাই। ভাৰতীয়সকলৰ ওচৰত সমগ্ৰ ইউৰোপ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ কেৱল এখন বৈধ পাছপোৰ্ট থাকিলেই যথেষ্ট ।

    • Share this:
    এজন ব্যক্তিৰ ভিছা হৈছে তেওঁ ভ্ৰমণ কৰিব বিচৰা দেশখনত প্ৰৱেশ কৰাৰ 'ভিছা' (Visa) অনুমতি। চুবুৰীয়া দেশ হওঁক বা পৃথিৱীৰ এটা প্ৰান্তৰ পৰা আনটো প্ৰান্তলৈ হওঁক - এই ভিছা নিয়ম যোৱা কেইটামান দশক ধৰি আছে। কিন্তু এইবাৰ নিয়মভংগ হৈছে। কাৰণ ভাৰতীয়সকলৰ ওচৰত সমগ্ৰ ইউৰোপ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ কেৱল এটা বৈধ পাছপোৰ্ট থাকিলেই যথেষ্ট ।

    ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ (EU) অন্যতম শক্তিশালী দেশ গ্ৰেট ব্ৰিটেইনৰ উদ্যোগত এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছিল বুলি কোৱা হয়। অৱশ্যে, ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ চাৰিখন দেশ, যেনে জাৰ্মানী, চেক গণৰাজ্য, ফ্ৰান্স আৰু স্পেইনলৈ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ, আপুনি ট্ৰেঞ্জিট ভিছাৰ কথা মনত ৰাখিব লাগিব। এই চাৰিখন দেশে ভাৰতীয়সকলৰ বাবে পুৰণি ট্ৰেঞ্জিট ভিছা নিয়মবোৰ বজাই ৰাখিছে। কিন্তু ভাৰতীয়সকলৰ সমগ্ৰ ইউৰোপ মহাদেশত প্ৰৱেশ কৰাৰ বাবে ভিছা প্ৰণালীটো হঠাতে কিয় শিথিল কৰা হৈছিল?

    উত্তৰৰ সন্ধানত, বহুতো তথ্য ওলাইছে। জানিব পৰা গৈছে যে যোৱা কেইসপ্তাহমান ধৰি, তেওঁলোকৰ বৈধ পাছপোৰ্ট লৈ ইউৰোপলৈ যোৱা ভাৰতীয়সকলক ভাৰতত বৰ্ডিং কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰা হৈছিল কিয়নো তেওঁলোকৰ ট্ৰেঞ্জিট ভিছা নাছিল। আৰু তাতেই বিপদ আৰম্ভ হয়। সেই সময়ত, যেতিয়া এই যাত্ৰীসকলৰ অসুবিধা লক্ষ্য কৰা হৈছিল, ইউৰোপীয় ইউনিয়নে সেই ইউৰোপীয়-আৱদ্ধ ভাৰতীয়সকলৰ বাবে ভিছা প্ৰণালীৰ অসুবিধা পৰিহাৰ কৰিবলৈ বিশেষ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছিল, চিম্পল ফ্লাইঙৰ হৈ বিষয়টোৰ বাবে আবেদন কৰাৰ উপৰিও। ফলস্বৰূপে, ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ উদ্যোগত, ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ কেইবাখনো দেশৰ পৰা ইউৰোপীয়-আৱদ্ধ ভাৰতীয়সকলৰ বাবে ট্ৰেঞ্জিট ভিছা জাৰী কৰা হৈছিল।
    অৱশ্যে, ইউৰোপলৈ যোৱা ভাৰতীয়সকলৰ বাবে চেংগেন ভিছা (Schengen Visa) ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ দ্বাৰা প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে। এই সন্দৰ্ভত, চেংগেন ভিছা কোম্পানীয়ে কৈছে যে ই ইউৰোপভ্ৰমণ কৰা ভাৰতীয়সকলক অতিৰিক্ত লাভালাভ প্ৰদান কৰিব। অৱশ্যে, এইটোও স্পষ্ট কৰা হৈছে যে এই ভিছা সমগ্ৰ ইউৰোপৰ বাবে প্ৰযোজ্য নহ'ব।
    কিন্তু বিতৰ্ক বন্ধ নহয়। বহুলোকে কয় যে চেংগেন ভিছা সহজে মিলা নহ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, ফ্ৰান্স, জাৰ্মানী, স্পেইনৰ দৰে দেশবোৰে পুৰণি নিয়মবোৰ বজাই ৰাখিছে। কিন্তু ভাৰতীয় ভ্ৰমণকাৰীসকলে এই চাৰিখন দেশক গুৰুত্ব দিবলৈ অনিচ্ছুক। তেওঁলোক স্পষ্ট যে ইউকেৰ(UK) মাটিৰ পৰা পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইত উপনীত হোৱাটো সহজ। ফলস্বৰূপে, তেওঁলোকে ইয়াত কোনো সমস্যা দেখা নাপায় ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: