• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Langya Virus In China: ক'ভিডৰ বিভীষিকা মাৰ নৌ যাওতেই চীনত পুনৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ নতুন লাংয়া ভাইৰাছ! ইতিমধ্যে আক্ৰান্ত ৩৫ জন

Langya Virus In China: ক'ভিডৰ বিভীষিকা মাৰ নৌ যাওতেই চীনত পুনৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ নতুন লাংয়া ভাইৰাছ! ইতিমধ্যে আক্ৰান্ত ৩৫ জন

লাংয়া ভাইৰাছ হৈছে এক নতুনকৈ ধৰা পৰা ভাইৰাছ

লাংয়া ভাইৰাছ হৈছে এক নতুনকৈ ধৰা পৰা ভাইৰাছ

টাইৱানৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰই (CDC) কয় যে চীনত এতিয়ালৈকে ৩৫ জন মানৱ দেহত জুনোটিক লাংয়া ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ পোৱা গৈছে আৰু টাইপেই ভাইৰাছটো চিনাক্ত কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ বিস্তাৰ নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ এটা নিউক্লিক এচিড পৰীক্ষা পদ্ধতি স্থাপন কৰিব বুলি সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰিছে।

  • Share this:
ক'ভিড-১৯ ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ ভয়াবহতা এতিয়াও নাইকিয়া হোৱা নাই। পৃথিৱীত এতিয়াও ইয়াৰ বৰ্ধিত সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ অব্যাহত আছে। ইয়াৰ মাজতে, চীনত পুনৰ নতুন মাৰাত্মক ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ। চীনা স্বাস্থ্য বিষয়াসকলে সোমবাৰে কৈছে যে দেশখনত জুনোটিক লাংয়া ভাইৰাছ (LayV) ৰ সংক্ৰমণ ধৰা পৰিছে। টাইৱানৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰই (CDC) কয় যে চীনত এতিয়ালৈকে ৩৫ জন মানৱ দেহত জুনোটিক লাংয়া ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ পোৱা গৈছে আৰু টাইপেই ভাইৰাছটো চিনাক্ত কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ বিস্তাৰ নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ এটা নিউক্লিক এচিড পৰীক্ষা পদ্ধতি স্থাপন কৰিব বুলি সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰিছে।



টাইপেই টাইমছৰ এক বাতৰি অনুসৰি চীনৰ শ্যানডং আৰু হেনান প্ৰদেশত পোৱা লাংয়া হেনিপাভাইৰাছ জীৱ-জন্তুৰ পৰা মানুহলৈ সংক্ৰমিত হ'ব পাৰে। টাইৱানৰ চিডিচিৰ উপ-সঞ্চালক প্ৰধান চুয়াং জেন-হচিয়াঙে দেওবাৰে কয় যে এক অধ্যয়ন অনুসৰি, ভাইৰাছটোৰ মানৱ-পৰা-মানৱ সংক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা হোৱা নাই। অৱশ্যে একে সময়তে তেওঁ কয় যে চিডিচিয়ে এতিয়াও মানুহৰ মাজত ভাইৰাছ সংক্ৰমিত হ'ব পাৰে নে নাই তাক নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা নাই আৰু ভাইৰাছটোৰ বিষয়ে অধিক আপডেটৰ প্ৰতি তীক্ষ্ণ মনোযোগ দিবলৈ জনসাধাৰণক সতৰ্ক কৰি দিছে।


ঘৰুৱা জন্তুৰ ওপৰত কৰা চেৰোলজিকেল জৰীপৰ বিৱৰণ প্ৰদান কৰি তেওঁ কয় যে পৰীক্ষা কৰা ছাগলীৰ ২ শতাংশ আৰু পৰীক্ষা কৰা কুকুৰৰ ৫ শতাংশ পজিটিভ আছিল। চিডিচিৰ উপ-সঞ্চালক প্ৰধানে কয় যে ২৫ টা বন্য প্ৰাণীৰ প্ৰজাতিৰ পৰীক্ষাৰ ফলাফলে সূচায় যে শ্ৰীউ (নিগনিসদৃশ এটা সৰু পতংগভঙ্গী স্তন্যপায়ী) লাঙ্গিয়া হেনিপাভাইৰাছৰ প্ৰাকৃতিক জলাশয় হ'ব পাৰে, কিয়নো ভাইৰাছটো ২৭ শতাংশ শ্ৰীউ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত পোৱা গৈছিল। তদুপৰি, বৃহস্পতিবাৰে নিউ ইংলেণ্ড জাৰ্নেল অৱ মেডিচিনত প্ৰকাশিত "এ জুনোটিক হেনিপাভাইৰাছ ইন ফেব্ৰিয়েল পেচেণ্টছ ইন চাইনা" শীৰ্ষক এক অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে চীনত জ্বৰ সৃষ্টিকাৰী মানৱ ৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা নতুন হেনিপাভাইৰাছ চিনাক্ত কৰা হৈছে।




অনুসন্ধানত চীনৰ শ্যানডং আৰু হেনান প্ৰদেশৰ লাংয়া হেনিপাভাইৰাছৰ তীব্ৰ সংক্ৰমণ থকা ৩৫ জন ৰোগীক চিনাক্ত কৰা হৈছিল, আৰু তেওঁলোকৰ ২৬ জন কেৱল লাংয়া ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছিল, আন কোনো বীজাণু নাছিল। চুয়াঙে কৈছে যে চীনৰ ৩৫ জন ৰোগীৰ ইজনে সিজনৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক বা এক উমৈহতীয়া সংস্পৰ্শৰ ইতিহাস নাছিল, আৰু সম্পৰ্ক অনুসৰণে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক আৰু পৰিয়ালৰ মাজত কোনো ভাইৰেল সংক্ৰমণ প্ৰদৰ্শন কৰা নাছিল, যি পৰামৰ্শ দিছিল যে মানুহৰ সংক্ৰমণ বিক্ষিপ্ত হ'ব পাৰে।


২৬ জন ৰোগীৰ জ্বৰ, ভাগৰ, কাহ, ভোক নোহোৱা, পেশীৰ বিষ, ওকালি অহা, মুৰৰ বিষ আৰু বমি আদি লক্ষণ বিকশিত হৈছিল। তেওঁলোকে শ্বেত ৰক্ত কণিকা হ্ৰাস দেখুৱাইছিল। প্লেটলেটৰ সংখ্যা কম, যকৃত বিকল হোৱা আৰু বৃক্ক বিকল হোৱা।




চুয়াঙে কয় যে, লাংয়া ভাইৰাছ হৈছে এক নতুনকৈ ধৰা পৰা ভাইৰাছ আৰু সেয়েহে, টাইৱানৰ পৰীক্ষাগাৰসমূহক ভাইৰাছটো চিনাক্ত কৰিবলৈ এক মানক নিউক্লিক এচিড পৰীক্ষা পদ্ধতিৰ প্ৰয়োজন হ'ব, যাতে প্ৰয়োজন হ'লে মানুহৰ সংক্ৰমণ নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰি।


ক'ভিডৰ ক্ষেত্ৰত, চীনৰ জিৰো-ক'ভিড নীতিৰ হাতত থকা ছাংহাইৰ বাসিন্দাসকলক অভূতপূৰ্ব অৱহেলা, দুৰ্ব্যৱহাৰ আৰু অপব্যৱহাৰৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হৈছিল, সামাজিক মাধ্যমত লিক হোৱা ভিডিঅ'বোৰে মানৱ অধিকাৰৰ স্পষ্ট উলংঘন নিশ্চিত কৰিছিল।


টাইৱানৰ বিশ্ব স্বাস্থ্য সভাত (WHA) পৰ্যবেক্ষক হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰাৰ অনুৰোধ ২০২২ চনত পোনপটীয়াকৈ ষষ্ঠ বছৰৰ বাবে সন্মিলনৰ পৰা বাদ দিয়া হৈছিল কিয়নো চীনা চৰকাৰে টাইৱানৰ প্ৰতিনিধিত্ব অৱৰোধ কৰি আহিছে। চীন ক'ভিড সংকটৰ ক্ষেত্ৰত স্বচ্ছ নাছিল, যিধৰণে ই ইয়াক পৰিচালনা কৰি আছিল আৰু যিধৰণে ই কেৱল নিজৰ স্বাৰ্থৰ বিষয়ে চিন্তিত আছিল।



আনহাতে, টাইৱানে ক'ভিড সংকট আনতকৈ ভালদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু ই সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ বিষয়েও অধিক স্বচ্ছ আছিল সেয়েহে সেই পৰিপ্ৰেক্ষিতত টাইৱান যথেষ্ট প্ৰশংসিত হৈছে বুলি বিশেষজ্ঞসকলে জানিবলৈ দিয়ে।
Published by:Subham Goswami
First published: