• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • নাছাই ৪ দিনৰ পিছত পৃথিৱীত ধ্বংসৰ ইংগিত দিছে ! আটাইতকৈ ডাঙৰ তৰাটোৱে আঘাত কৰিব পাৰে বিশ্বক ...

নাছাই ৪ দিনৰ পিছত পৃথিৱীত ধ্বংসৰ ইংগিত দিছে ! আটাইতকৈ ডাঙৰ তৰাটোৱে আঘাত কৰিব পাৰে বিশ্বক ...

image-NASA

image-NASA

বহুতো এষ্টোৰোইড পৃথিৱীৰ ওচৰত কেইবাবাৰো পাৰ হৈ গৈছে (Asteroid To Cross Earth Orbit) কিন্তু বিশ্বাস কৰা হয় যে আন কোনো এষ্টোৰোইডে এতিয়ালৈকে আঘাত কৰা নাই। এতিয়া ১৮ জানুৱাৰীত, আটাইতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। এই গ্ৰহাণুটোৰ নাম ৭৪৮২ (1994 PC1)।

  • Share this:
দীৰ্ঘদিন ধৰি, এইটো কোৱা হৈছে যে গ্ৰহাণুৰ দ্বাৰা পৃথিৱী বিধ্বস্ত হ'ব। এষ্ট্ৰোইড হৈছে গ্ৰহাণু যি মহাকাশৰ পৰা পৃথিৱীক প্ৰদক্ষিণ কৰে। কোৱা হয় যে তথাপিও কেৱল এবাৰহে পৃথিৱীত এটা গ্ৰহাণু আঘাত কৰিছিল। এই কাৰণে ডাইনোচৰবোৰ পৃথিৱীৰ পৰা ধ্বংস হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা বহুতো এষ্টোৰোইড পৃথিৱীৰ ওচৰত কেইবাবাৰো পাৰ হৈ গৈছে (Asteroid To Cross Earth Orbit) কিন্তু বিশ্বাস কৰা হয় যে আন কোনো এষ্টোৰোইডে এতিয়ালৈকে আঘাত কৰা নাই। এতিয়া ১৮ জানুৱাৰীত, আটাইতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। এই গ্ৰহাণুটোৰ নাম ৭৪৮২ (1994 PC1)।

১৮ জানুৱাৰী তাৰিখে, বছৰটোৰ প্ৰথম গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। ইয়াৰ প্ৰস্থ প্ৰায় ৩,৫৫১ একান্ন ফুট বুলি কোৱা হয়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ পৰা প্ৰায় ১.২ মিলিয়ন মাইল দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিব। যদিও আপুনি অনুভৱ কৰে যে ই সংখ্যা অনুসৰি বহুত বেছি, যদি পৃথিৱীৰ পৰা আশংকা মূল্যায়ন কৰা হয়, নাছাৰ মতে ই পৃথিৱীৰ বাবে এক ভাবুকি।



নাছা চেণ্টাৰ ফৰ নিয়ৰ আৰ্থ অবজেক্ট ষ্টাডিজে ইয়াৰ ৱেবছাইটত লিখিছে যে ই এটা এষ্ট্ৰোইড সম্ভাৱ্য হেজাৰ্ডাছ এষ্টোৰোইড। অৰ্থাৎ ই পৃথিৱীক ভাবুকি দিব পাৰে। নাছাৰ বিশেষজ্ঞসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি এই গ্ৰহাণুটো অধ্যয়ন কৰি আছিল। ই এতিয়া ১৮ জানুৱাৰী, মঙলবাৰে পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। যদি পৃথিৱীৰ মাধ্যাকৰ্ষণে গ্ৰহাণুটো কঢ়িয়াই আনে, ই পৃথিৱীত আঘাত কৰিব পাৰে আৰু যদি ইমান ডাঙৰ গ্ৰহাণুৰ সংঘৰ্ষ হয়, তেন্তে ধ্বংস আহিব।



নাছাৰ ডাৰ্ট মিছন
নাছাই ভৱিষ্যতে গ্ৰহাণুটোক পৃথিৱীত আঘাত কৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ এটা প্ৰযুক্তি বিচাৰিবলৈ কাম কৰি আছে। নাছাই এই সন্দৰ্ভত এটা ডাৰ্ট মিছন আৰম্ভ কৰিছে। যোৱা সপ্তাহতে, পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হৈ গৈছিল আন এটা গ্ৰহাণু। কিন্তু এতিয়া পাৰ হ'বলৈ ওলোৱা গ্ৰহাণুটো এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ ডাঙৰ এষ্টোৰোইড।
Published by:Kokil Sarma
First published: