உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • পৃথিৱীলৈ দ্ৰুতগতিত আহি আছে এটা, দুটা নহয় ৮টা উল্কাপিণ্ড ! NASAই ক'লে ই কিমান ক্ষতি কৰিব ?

    পৃথিৱীলৈ দ্ৰুতগতিত আহি আছে এটা, দুটা নহয় ৮টা উল্কাপিণ্ড ! NASAই ক'লে ই কিমান ক্ষতি কৰিব ?

    Asteroids: আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই (NASA) সতৰ্ক কৰি দিছে যে জানুৱাৰীত ১-২টা নহয় ৮ টা গ্ৰহাণু দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    Asteroids: আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই (NASA) সতৰ্ক কৰি দিছে যে জানুৱাৰীত ১-২টা নহয় ৮ টা গ্ৰহাণু দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    Asteroids: আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই (NASA) সতৰ্ক কৰি দিছে যে জানুৱাৰীত ১-২টা নহয় ৮ টা গ্ৰহাণু দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    • Share this:
    মহাকাশৰ পৃথিৱীখন ৰহস্যৰে ভৰি আছে। এনেকুৱা কিবা এটা আছে যি প্ৰতিদিনে ঘটে যি পৃথিৱীৰ বাবে বিপদৰ ঘণ্টা হৈ পৰে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই (NASA) সতৰ্ক কৰি দিছে যে জানুৱাৰীত ১-২টা নহয় ৮ টা গ্ৰহাণু দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    মহাকাশ গুৰু নাছাৰ মতে, এই উপগ্ৰহবোৰৰ আকাৰ যথেষ্ট ডাঙৰ। ইয়াৰে কিছুমান উপগ্ৰহ লণ্ডন আই আৰু ষ্টেচু অফ লিবাৰ্টিতকৈ ডাঙৰ। বিজ্ঞানীসকলে নিৰন্তৰ নিৰীক্ষণ কৰি আছে যে এই গ্ৰহাণুবোৰ পৃথিৱীৰ বাবে কিমান বিপদজনক।

    এষ্টেৰইডবোৰ দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে
    নাছাই এটা ভাৰ্চুৱেল টেলিস্কোপ প্ৰকল্পৰ জৰিয়তে এই গ্ৰহাণুবোৰ নিৰীক্ষণ কৰিছে। এই উপগ্ৰহবোৰৰ গতি যথেষ্ট দ্ৰুত আৰু ই ৩২.৬০০ মাইল প্ৰতি ঘণ্টা বেগত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে। বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, এই উপগ্ৰহবোৰ পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিছে আৰু তেওঁলোকে ইয়াৰ কাষেৰে পাৰ হ'ব। নাছাই সেই সকলোবোৰৰ নাম দিছে আৰু পৃথিৱীৰ কাষেৰে তেওঁলোকৰ পাৰ হোৱাৰ তাৰিখো দিছে, যিটো নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

    2022 AB – ২০ জানুৱাৰী
    2022 AX4 – ২১ জানুৱাৰী
    2018 PN22 – ২১ জানুৱাৰী
    2017 XC62 – ২৪ জানুৱাৰী
    2021 BZ – ২৭ জানুৱাৰী
    2022 AN5 – ২৮ জানুৱাৰী
    2022 AG6 – ২৮ জানুৱাৰী

    পৃথিৱীৰ বাবে কিমান বিপদ আছে?
    নাছাই আগতীয়াকৈ যিকোনো ভাবুকিৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিবলৈ এই উপগ্ৰহবোৰ নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি আছে। অৱশ্যে, এতিয়ালৈকে পোৱা প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নাছাই কৈছে যে এই গ্ৰহাণুবোৰৰ কোনোটোৱেই আকাৰত ডাঙৰ হোৱাৰ পিছতো পৃথিৱীৰ বাবে বিপদজনক নহয়। গ্ৰহাণু হৈছে এক প্ৰকাৰৰ উল্কাপিণ্ড বা সৰু গ্ৰহ যি গ্ৰহ এটা গঠনৰ সময়ত সৰু টুকুৰাত বিভক্ত হয় আৰু সূৰ্যৰ চাৰিওফালে ঘূৰি থাকে। ইয়াৰে এটা টুকুৰা পৃথিৱীলৈ আহে। বহুতো এষ্টেৰইড ইতিমধ্যে জ্বলি গৈছে আৰু কেতিয়াবা সেইবোৰ পৃথিৱীত আঘাত কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: