உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Mystery Brain Disease: আন এক ৰহস্যময় ৰোগৰ প্ৰৱেশ ! ৰোগীয়ে নিজকে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে, স্মৃতিবোৰ ম্লান হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে ...

    Mystery Brain Disease: আন এক ৰহস্যময় ৰোগৰ প্ৰৱেশ ! ৰোগীয়ে নিজকে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে, স্মৃতিবোৰ ম্লান হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে ...

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    Mystery Brain Disease: কানাডাৰ নিউ ব্ৰান্সৱিক (New Brunswick, Canada)ৰ টাৰিলিন পোৰেল (Terriline Porelle)ৰ দৰে প্ৰায় ৫০ জন লোক আছে, যিসকলে এক ৰোগৰ সৈতে যুঁজি আছে। চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এতিয়ালৈকে এই ৰোগটোৰ কোনো নাম বা নিৰাময় নাই।

    • Share this:
    যিকোনো জীৱিত ব্যক্তিৰ বাবে সক্ৰিয় হোৱা আৰু বহুতো বস্তুৰ পৰিকল্পনা কৰাটো আটাইতকৈ ডাঙৰ আনন্দ হৈ পৰে। তেনে ক্ষেত্ৰত, যদি হঠাতে আপোনাৰ হাত আৰু ভৰি আপোনাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাহিৰলৈ ওলাই আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে, আপুনি নিশ্চিতভাৱে আতংকিত হ'ব যদি আপুনি আপোনাৰ নিজৰ ঘৰুৱা সামগ্ৰীবোৰ অজ্ঞাত পায়। ৰহস্যজনক মানসিক ৰোগৰ দ্বাৰা আৱৰি থকা কিছুমান লোকৰ (Mysterious Disease Scaring People) সৈতে কানাডাত একেধৰণৰ ঘটনা ঘটিছে।

    বিজ্ঞান কল্পকাহিনীৰ এটা কাহিনী আছে যেন লাগিছে, কিন্তু কানাডাৰ নিউ ব্ৰান্সৱিক (New Brunswick, Canada)ৰ টাৰিলিন পোৰেল (Terriline Porelle)ৰ দৰে প্ৰায় ৫০ জন লোক আছে, যিসকলে এই ৰোগৰ সৈতে যুঁজি আছে। তেওঁলোকে নিজেই নাজানে তেওঁলোকৰ সৈতে এনে কিয় হৈছিল। আটাইতকৈ বেয়া কথাটো হ'ল, চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এতিয়ালৈকে এই ৰোগটোৰ কোনো নাম বা নিৰাময় নাই। মিৰ'ৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আকস্মিক প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত ভুক্তভোগীসকল আচৰিত হৈছে।

    অহা যোৱা কৰোতে বেৰৰ সৈতে ৰোগীৰ সংঘৰ্ষ হয়
    ৩৩ বছৰীয়া টাৰিলিন পোৰেলে ডেৰ বছৰ আগতে হঠাতে ভৰিত কিবা তীক্ষ্ণ আৰু বেদনাদায়ক অনুভৱ কৰিছিল। লাহে লাহে, বিষটো তেওঁৰ হাত আৰু ভৰিৰ ওচৰলৈ গৈছিল আৰু তাৰ পিছত গোটেই শৰীৰটো প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। এসময়ত হাইকিং কৰিবলৈ ভাল পোৱা টেৰেলিনে তেওঁৰ দৈনন্দিন কামত ভাগৰ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু বিষ তেওঁৰ জীৱনৰ অংশ হৈ পৰিছিল। কেৱল সেয়াই নহয়, তেওঁৰ শৰীৰ আৰু মনৰ সমন্বয়ত অসুবিধা হ'বলৈ ধৰিছিল আৰু তেওঁলোকে প্ৰায়ে খোজ কাঢ়িছিল আৰু কেতিয়াবা দেৱাল আৰু কেতিয়াবা আচবাবৰ সৈতে সংঘৰ্ষ কৰিছিল। কেৱল সেয়াই নহয়, তেওঁ ঘৰৰ সচৰাচৰ বস্তুবোৰ পাহৰি গৈছিল, যেনে পাকঘৰ, গৰম পানী বা আন যিকোনো বস্তু। তেওঁ চিকিৎসকক দেখুৱাইছিল আৰু পৰীক্ষা কৰাইছিল, কিন্তু একো পোৱা নগ'ল। তেওঁৰ আনকি কোনো চাপ বা হতাশাও নাছিল। ৰহস্যজনক ৰোগত অতিষ্ঠ হৈ পৰিছে তেওঁ।

    মহিলাগৰাকীয়ে নিজৰ দৰে ৰোগী পায়
    অৱশেষত, যেতিয়া টেৰেলিনে গৱেষণা কৰিছিল, তেতিয়া তেওঁ তেওঁৰ দৰে আৰু ৪৮ জন ৰোগী বিচাৰি পাইছিল যিয়ে হঠাতে ৰোগটো আৰম্ভ কৰিছিল। ৩৪ জন ৰোগীৰ টেৰেলিনৰ দৰে একে লক্ষণ আছিল। তেওঁলোকৰ কিছুমানে মানসিক বিভ্ৰান্তিৰ সৈতে যুঁজি আছিল আৰু স্মৃতিবোৰ লোপ পাইছিল, ঠিক টেৰেলিনৰ দৰে। একেখন প্ৰদেশতে এই ৰোগত আক্ৰান্ত ৪৮ জন ৰোগী পোৱাৰ পিছত, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ লক্ষণবোৰ ভাগ বতৰা কৰা অব্যাহত ৰাখিছে আৰু ডাঃ মাৰিঅ'ৰ তত্বাৱধানত ইয়াৰ সৈতে যুঁজিবলৈ নিজকে সাহস প্ৰদান কৰিছে। অৱশ্যে, তেওঁলোকে এতিয়াও তেওঁলোকৰ ৰোগৰ নাম বা ইয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে কোনো ঔষধ নাজানে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: