• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Mukesh Ambani, International Climate Summit 2021: নতুন সেউজ বিপ্লৱে শক্তি উৎপাদনত আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তুলিব পাৰে ভাৰতক ...

Mukesh Ambani, International Climate Summit 2021: নতুন সেউজ বিপ্লৱে শক্তি উৎপাদনত আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তুলিব পাৰে ভাৰতক ...

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে AGMত ঘোষণা কৰিছিল যে কোম্পানীটোৱে Clean Energyত ৭৫ হাজাৰ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰিব।

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে AGMত ঘোষণা কৰিছিল যে কোম্পানীটোৱে Clean Energyত ৭৫ হাজাৰ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰিব।

Mukesh Ambani: ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে ইতিমধ্যে দেশখনত হাইড্ৰজেন প্ৰযুক্তিৰ বাণিজ্যিকীকৰণ আৰু সেউজীয়া আৰু নীলা হাইড্ৰজেন বিকাশৰ উদ্দেশ্যে US-based Chart Industriesৰ সৈতে ভাৰতীয় হাইড্ৰজেন এলায়েন্স গঠন কৰিছে। দুয়োটা কোম্পানীয়ে India H2 Alliance (IH2A) গঠনৰ জৰিয়তে হাইড্ৰজেন প্ৰযুক্তি আৰু ইয়াৰ কাৰ্যসূচীক আগুৱাই নিয়াৰ পথত আগবাঢ়ি আছে।

  • Share this:
শুকুৰবাৰে International Climate Summit 2021 ত ভাষণ প্ৰদান কৰি Reliance Industriesৰ অধ্যক্ষ তথা সাংসদ মুকেশ আম্বানীয়ে কয়, "ভাৰতে শক্তি উৎপাদনত আত্মনিৰ্ভৰশীলতাৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিব কিয়নো জলবায়ু পৰিৱৰ্তন বিশ্বৰ বাবে এক প্ৰত্যাহ্বান। আমি সেউজ শক্তিৰ দিশত দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িব লাগিব।" কোম্পানীটোৱে clean energy খণ্ডত ৭৫,০০০ কোটি টকাৰ হুপিং বিনিয়োগৰ কথা ঘোষণা কৰাৰ পিছত আম্বানীৰ ভাষণ আহিছে। যোৱা বছৰ, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজেও ইয়াৰ জলবায়ু প্ৰতিশ্ৰুতি ঘোষণা কৰি কৈছিল যে কোম্পানীটোৱে 2035 চনৰ ভিতৰত net carbon শূন্য হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিব।

"Fossil energyৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতাৰ পৰা আজাদীক প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আৰু নতুন আৰু নৱীকৰণযোগ্য শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত 'আত্ম-নিৰ্ভৰ' হ'বলৈ ভাৰত সংকল্পবদ্ধ। লগতে, জলবায়ু কাৰ্যৰ লক্ষ্য আৰু লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে বিশ্বব্যাপী প্ৰচেষ্টাত ভাৰতে সম্পূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াব," সন্মিলনত আম্বানীয়ে কয়।

তেওঁ জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বই সন্মুখীন হোৱা ভয়ংকৰ পৰিস্থিতি আৰু আজিকালি আমি দেখা নেতিবাচক প্ৰভাৱবোৰ প্ৰকাশ কৰে। আম্বানীয়ে কয় যে কাৰ্বন নিৰপেক্ষতা নিশ্চিত কৰাই যথেষ্ট নহয়, কিন্তু বিশ্বই দ্ৰুতগতিত পৰিষ্কাৰ শক্তিলৈ স্থানান্তৰিত হোৱাৰ প্ৰয়োজন। "আমাৰ অৰ্থনীতিক কাৰ্বন নিৰপেক্ষ কৰি তোলাই যথেষ্ট নহয়, বিশ্বই যিমান সম্ভৱ সোনকালে নিৰ্গমনত সম্পূৰ্ণ হ্ৰাস প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব। আমাৰ ওচৰত একমাত্ৰ বিকল্প আছে - সেউজীয়া, পৰিষ্কাৰ আৰু নৱীকৰণযোগ্য শক্তিৰ এক নতুন যুগলৈ দ্ৰুত ৰূপান্তৰ।"

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডে (RIL) এই বছৰৰ বাৰ্ষিক সাধাৰণ সভাত ঘোষণা কৰিছিল যে ই পৰিষ্কাৰ শক্তিক মূল্য দিয়া ব্যৱসায়ৰ দিশত আগবাঢ়িবলৈ প্ৰায় ৭৫ হাজাৰ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰিব। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে গধুৰ বিনিয়োগ আৰু সৌৰ আৰু সেউজীয়া হাইড্ৰজেনৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া। কোম্পানীটোৱে চাৰিটা গিগা কাৰখানা নিৰ্মাণ কৰিব বিচাৰিছে যিবোৰ সৌৰ শক্তি, সংৰক্ষণ বেটাৰী, সেউজীয়া হাইড্ৰজেন আৰু এটা ইন্ধন কোষ কাৰখানাৰ চাৰিওফালে অভিমুখী। ই হাইড্ৰজেনক ভ্ৰাম্যমাণ আৰু স্থিৰ শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰাত সহায় কৰিব।

"যদিও এই পৰিষ্কাৰ শক্তি পৰিৱৰ্তন এক বিশ্বব্যাপী আৱশ্যকতা, ই আন এটা কাৰণৰ বাবে ভাৰতৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। আমাৰ বৰ্তমানৰ শক্তিৰ চাহিদাৰ বেছিভাগ আমদানি কৃত fossil fuelৰ দ্বাৰা পূৰণ কৰা হয়, যাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে আমাক ১৬০ বিলিয়ন ডলাৰ ব্যয় হয়। যদিও ভাৰতৰ জনমূৰি শক্তি ব্যৱহাৰ আৰু নিৰ্গমন বিশ্বব্যাপী গড়ৰ আধাতকৈও কম। আমি বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ সেউজগৃহ গেছৰ নিৰ্গমনকাৰী," আম্বানীয়ে কয়।

তেওঁ প্ৰকাশ কৰে যে ভাৰতৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা কেৱল ১.৩৮ বিলিয়ন লোকৰ জনসংখ্যাৰ বাবে উন্নত মানদণ্ডৰ জীৱনধাৰণৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত অৰ্থনৈতিক বিকাশ ত্বৰান্বিত হোৱাৰ লগে লগে বৃদ্ধি হৈ থাকিব। তাৰ পিছত তেওঁ প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰে যে আমি কেনেকৈ আমাৰ শক্তি উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব পাৰোঁ আৰু লগতে দেশৰ কাৰ্বন নিৰ্গমনৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব পাৰোঁ।

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে ইতিমধ্যে দেশখনত হাইড্ৰজেন প্ৰযুক্তিৰ বাণিজ্যিকীকৰণ আৰু সেউজীয়া আৰু নীলা হাইড্ৰজেন বিকাশৰ উদ্দেশ্যে US-based Chart Industriesৰ সৈতে ভাৰতীয় হাইড্ৰজেন এলায়েন্স গঠন কৰিছে। দুয়োটা কোম্পানীয়ে India H2 Alliance (IH2A) গঠনৰ জৰিয়তে হাইড্ৰজেন প্ৰযুক্তি আৰু ইয়াৰ কাৰ্যসূচীক আগুৱাই নিয়াৰ পথত আগবাঢ়ি আছে।

স্বাধীনতা দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে হাইড্ৰজেন নীতি ঘোষণা কৰিছিল, যাক 'National Hydrogen Mission' বুলি অভিহিত কৰা হৈছিল। ভাষণৰ সময়ত তেওঁ কয় যে ভাৰতে সেউজীয়া হাইড্ৰজেন উৎপাদন আৰু ৰপ্তানিৰ বাবে এক বিশ্বব্যাপী কেন্দ্ৰ হিচাপে পৰিগণিত হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। শুকুৰবাৰে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জলবায়ু সন্মিলনখন এই কৌশলৰ বাবে এক আলোচনা আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত কৰা হৈছে যিয়ে ভাৰতৰ অন্যান্য শক্তি সম্পৰ্কীয় কাৰ্যসূচীৰ মাজত budding hydrogen ecosystemৰ মোকাবিলা কৰাৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: