• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Water on Earth: চন্দ্ৰৰ শিলবোৰে কৈছে পৃথিৱীৰ পানী ক'ৰ পৰা আহিছিল ...

Water on Earth: চন্দ্ৰৰ শিলবোৰে কৈছে পৃথিৱীৰ পানী ক'ৰ পৰা আহিছিল ...

সাংকেতিক ছবি-Pixabay

সাংকেতিক ছবি-Pixabay

পৃথিৱীৰ পানী (Water on Earth) ক'ৰ পৰা আহিছিল? বেছিভাগ বিজ্ঞানীয়ে বিশ্বাস কৰে যে পৃথিৱীৰ পানী মহাকাশৰ পৰা উল্কাপিণ্ড (Meteorites) আৰু গ্ৰহাণুৰ জৰিয়তে আহিছিল। একে সময়তে, কিছুমান বিজ্ঞানীয়ে এইটো বিশ্বাস কৰে যে পৃথিৱীত সৃষ্টিৰ সময়ৰ পৰাই পানী আছিল।

  • Share this:
পৃথিৱীৰ পানী (Water on Earth) বাহিৰৰ পৰা আহিছিল নে আৰম্ভণিৰে পৰা ইয়াত পানী আছিল? এইটো দীৰ্ঘদিন ধৰি বিতৰ্কৰ বিষয় হৈ আহিছে। বেছিভাগ বিজ্ঞানীয়ে বিশ্বাস কৰে যে পৃথিৱীৰ পানী মহাকাশৰ পৰা উল্কাপিণ্ড (Meteorites) আৰু গ্ৰহাণুৰ জৰিয়তে আহিছিল। একে সময়তে, কিছুমান বিজ্ঞানীয়ে এইটোও বিশ্বাস কৰে যে পৃথিৱীত সৃষ্টিৰ সময়ৰ পৰাই পানী আছিল। শেহতীয়া অধ্যয়নবোৰে এই বিষয়টো সমৰ্থন কৰিছে। তেওঁলোকে চন্দ্ৰৰ শিলবোৰত (Rocks from Moon) ইয়াৰ চিহ্ন বিচাৰি পাইছে।

এইটো এতিয়াও পৰিষ্কাৰ কৰা হোৱা নাই
সঁচা কথাটো হ'ল যে পৃথিৱীৰ পানী ক'ৰ পৰা আহিছিল সেয়া এতিয়াও নিশ্চিত হোৱা নাই। তথাপিও সাধাৰণতে, যুৱ পৃথিৱীত উল্কাপিণ্ডৰ বৰষুণৰ পৰা পানী অহাৰ ধাৰণাটো স্বীকাৰ কৰা হয়। কিন্তু এপোলো যুগত চন্দ্ৰৰ পৰা পৃথিৱীলৈ অনা শিলৰ নমুনাবোৰ এই ধাৰণাটো অগ্ৰাহ্য কৰাৰ পৰিচায়ক।

উল্কাপিণ্ডৰ পৰা পানী আহিব নোৱাৰে
ব্ৰেনেকাই কয় যে তেওঁৰ কামে উল্কাপিণ্ড বা গ্ৰহাণুৰ জৰিয়তে পৃথিৱীত পানী পোৱাৰ সম্ভাৱনা নাইকিয়া কৰে আৰু একে সময়তে এক শক্তিশালী ইংগিত দিয়ে যে পানী আৰম্ভণিৰে পৰা ইয়াত থাকিব পাৰে। পৃথিৱীত ইয়াৰ ঐতিহাসিক চিহ্নবোৰ ৰক্ষা কৰাটো অতি কঠিন কাৰণ ই নিৰন্তৰ পৰিৱৰ্তনৰ মাজেৰে গৈ আছে।

চন্দ্ৰৰ সামঞ্জস্য
চন্দ্ৰ পৃথিৱীৰ ইতিহাসৰ বাবে এক মহান স্থান কিয়নো প্ৰাচীন কালৰ পৰা ই সলনি হোৱা নাই। ইয়াত থকা শিলবোৰ কোটি কোটি বছৰ আগৰ দৰেএকে। দুটা পিণ্ডৰ সংঘৰ্ষৰ ফলত চন্দ্ৰৰ সৃষ্টি হৈছিল। ইয়াৰে এটা আছিল মঙ্গল আকৃতিৰ শৰীৰ আৰু আনটো আমাৰ পৃথিৱীতকৈ অলপ সৰু আছিল।

চন্দ্ৰত প্ৰমাণ আছিল
পৃথিৱীত সময়ৰ সৈতে হোৱা পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে এই পৰিঘটনাৰ লক্ষণবোৰ হেৰাই গৈছিল। কিন্তু চন্দ্ৰত প্লেট টেকটনিক আৰু ঋতুগত পৰিৱৰ্তন ৰ দৰে কোনো বস্তু নাই, সেয়েহে ইয়াত ভূতাত্ত্বিক প্ৰমাণ ইয়াত সংৰক্ষণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ পাছতো চন্দ্ৰত উল্কাপিণ্ডৰ সংঘৰ্ষৰ সম্ভাৱনা ৰৈ গৈছিল, কিন্তু নাছাৰ এপোলো অভিযানত অনা নমুনাবোৰ অপৰিৱৰ্তিত থকা দেখা গৈছিল।



এই নমুনাবোৰৰ গুৰুত্ব
জায়ান্ট ইম্পেক্ট ধাৰণা অনুসৰি, ৪.৫ বিলিয়ন বছৰ আগতে, পৃথিৱী আৰু চন্দ্ৰৰ বহুতো উদ্বায়ী পদাৰ্থ নাইকিয়া হৈছিল। সেয়েহে এই আৰ্হি অনুসৰি, চন্দ্ৰ ইমান শুকান, আনহাতে ইয়াৰ তুলনাত সৌৰজগতৰ আন চন্দ্ৰত পানী আছে। পৃথিৱীখন নিজেও যথেষ্ট শুকান আছিল। এই সংঘৰ্ষৰ আগৰ ইতিহাস বৰ্ণনা কৰিবলৈ, গৱেষকসকলে ৪.৩ ৰ পৰা ৪.২৫ বিলিয়ন বছৰ আগতে স্ফটিক গঠন কৰা চন্দ্ৰৰ নমুনা অধ্যয়ন কৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: