• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আমেৰিকান ফাৰ্মা কোম্পানী Moderna ৰ Pfizer আৰু BioNTech ৰ বিৰোদ্ধে গোচৰ; ক'ভিড ভেকচিন প্ৰযুক্তি নকলৰ অভিযোগ

আমেৰিকান ফাৰ্মা কোম্পানী Moderna ৰ Pfizer আৰু BioNTech ৰ বিৰোদ্ধে গোচৰ; ক'ভিড ভেকচিন প্ৰযুক্তি নকলৰ অভিযোগ

মডাৰ্নাই কয় যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকে এই প্ৰযুক্তি নকল কৰি মডাৰ্নাৰ অনুমতি অবিহনে কমিৰ্নেটি বনাইছিল।

মডাৰ্নাই কয় যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকে এই প্ৰযুক্তি নকল কৰি মডাৰ্নাৰ অনুমতি অবিহনে কমিৰ্নেটি বনাইছিল।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বায়’টেক প্ৰতিষ্ঠানটোৱে এক বিবৃতিত কয় যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকৰ ক’ভিড-১৯ ভেকচিন কমিৰ্নেটিয়ে, মডাৰ্নাই ২০১০ৰ পৰা ২০১৬ চনৰ ভিতৰত মডাৰ্নাৰ ফাউণ্ডেশ্যনেল mRNA প্ৰযুক্তি সামৰি দাখিল কৰা পেটেণ্ট উলংঘা কৰিছে বুলি মডাৰ্নাই অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

  • Share this:
আমেৰিকান ফাৰ্মা কোম্পানী মডাৰ্নাই শুকুৰবাৰে কয় যে তেওঁলোকে প্ৰতিদ্বন্দ্বী ভেকচিন নিৰ্মাতা প্ৰতিষ্ঠান ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ তৰিছে। বিশ্বৰ লাখ লাখ লোকক প্ৰদান কৰা তেওঁলোকৰ ক'ভিড-১৯ শ্বট প্ৰস্তুত কৰা অংশীদাৰসকলে তেওঁলোকৰ পেটেণ্ট উলংঘা কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।

এই গোচৰসমূহে ক'ভিড-১৯ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত এক মূল আহিলা হিচাপে পৰিগণিত হোৱা ক'ভিড-১৯ শ্বটৰ আগশাৰীৰ নিৰ্মাতাসকলৰ মাজত হাই-ষ্টেক শ্ব’ডাউন স্থাপন কৰে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বায়’টেক প্ৰতিষ্ঠানটোৱে এক বিবৃতিত কয় যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকৰ ক’ভিড-১৯ ভেকচিন কমিৰ্নেটিয়ে, মডাৰ্নাই ২০১০ৰ পৰা ২০১৬ চনৰ ভিতৰত মডাৰ্নাৰ ফাউণ্ডেশ্যনেল mRNA প্ৰযুক্তি সামৰি দাখিল কৰা পেটেণ্ট উলংঘা কৰিছে বুলি মডাৰ্নাই অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

মডাৰ্নাই কয় যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকে এই প্ৰযুক্তি নকল কৰি মডাৰ্নাৰ অনুমতি অবিহনে কমিৰ্নেটি বনাইছিল।

ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকে কয় যে তেওঁলোকে অভিযোগৰ সম্পূৰ্ণ পৰ্যালোচনা কৰা নাই, কিন্তু এই মামলাক লৈ আচৰিত হোৱা বুলি প্ৰকাশ কৰিছে।

এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে, ‘ফাইজাৰ/বায়’নটেক ক’ভিড-১৯ ভেকচিনটো বায়নটেকৰ মালিকানাধীন mRNA প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। এই গোচৰৰ অভিযোগৰ বিৰুদ্ধে আমি জোৰদাৰভাৱে ৰক্ষা কৰিম।’

মডাৰ্না আৰু ফাইজাৰ-বায়’এনটেক শ্বটত ব্যৱহৃত mRNA প্ৰযুক্তি পৰম্পৰাগত ভেকচিনৰ পৰা পৃথক, যিবোৰ ভাইৰাছৰ দুৰ্বল বা মৃত ৰূপ বেজী দি ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই ইয়াক চিনি পাবলৈ আৰু এন্টিব’ডি গঢ়ি তোলাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। বৰং, mRNA ভেকচিনে কোভিড-১৯ৰ সৃষ্টি কৰা ভাইৰাছৰ পৃষ্ঠত পোৱা স্পাইক প্ৰটিনৰ এটা নিৰাপদ টুকুৰা নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কোষবোৰলৈ নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰে।

এই স্পাইক প্ৰটিন সৃষ্টি কৰাৰ পিছত কোষে প্ৰকৃত ভাইৰাছটোক চিনি পাব পাৰে আৰু যুঁজিব পাৰে, যিটোক ভেকচিন প্ৰস্তুতৰ ক্ষেত্ৰত এক ডাঙৰ অগ্ৰগতি হিচাপে প্ৰশংসা কৰা হয়।

মাৰাত্মক মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে মূল আহিলা

এই শ্বটবোৰ বিপজ্জনক বুলি বাৰে বাৰে ভুল দাবী কৰা হৈছে যদিও স্বাস্থ্য কৰ্তৃপক্ষই কয় যে এইবোৰ নিৰাপদ আৰু ফলপ্ৰসূ দুয়োটা।

এই মামলাসমূহ -- মেছাচুচেটছৰ আমেৰিকাৰ জিলা আদালতত, আৰু জাৰ্মানীৰ ডাচেলডৰ্ফৰ সত্ৰ আদালতত -- প্ৰতিদ্বন্দ্বী ভেকচিনটো আঁতৰোৱাৰ বাবে বা ভৱিষ্যতে বিক্ৰীৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা বিচৰা নাই।

মডাৰ্নাই কয় যে ২০১০ চনত তেওঁলোকে এই প্ৰযুক্তি গঢ়ি তুলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ২০১৫ আৰু ২০১৬ চনত ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ ওপৰত পেটেণ্টৰ কাম কৰিছিল, যাৰ ফলত মহামাৰী মহামাৰীৰ পিছত “ৰেকৰ্ড টাইম”ত তেওঁলোকৰ শ্বটসমূহ ৰোলআউট কৰাৰ সুবিধা হৈছিল।

জনছ হপকিন্স বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ট্ৰেকাৰৰ তথ্য অনুসৰি ২০২০ চনৰ পৰা বিশ্বজুৰি এই ভাইৰাছে কমেও ৬৪ লাখ ৮০ লাখ লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ লগতে প্ৰায় ৬০ কোটি লোক অসুস্থ কৰি তুলিছে।

মৃত্যু আৰু দুখ-কষ্টৰ উপৰিও এই ৰোগে ঘৰৰ পৰা কাম কৰাৰ ক্ষেত্ৰত নীতি-নিয়মৰ পৰিৱৰ্তনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি যোগান শৃংখল আৰু কৰ্মশক্তিৰ হুলস্থুললৈকে জীৱনৰ পুনৰ গঠনৰ সূচনা কৰিছে।

মডাৰ্নাই কয় যে ২০২০ চনৰ অক্টোবৰ মাহত মহামাৰী অব্যাহত থকাৰ সময়ত তেওঁলোকৰ ক'ভিড-১৯ সম্পৰ্কীয় পেটেণ্ট বলবৎ নকৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যদিও দুবছৰ নৌহওঁতেই যুঁজখনে বেলেগ মূৰ লোৱাৰ লগে লগে সেই স্থিতি সলনি কৰিছিল।

ইয়াত কোৱা হৈছে যে মডাৰ্নাই আশা কৰিছিল যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকৰ দৰে কোম্পানীয়ে ইয়াৰ বৌদ্ধিক সম্পত্তিৰ অধিকাৰক সন্মান কৰিব আৰু অন্য বজাৰৰ বাবে অনুৰোধ কৰিলে বাণিজ্যিকভাৱে যুক্তিসংগত অনুজ্ঞাপত্ৰৰ কথা বিবেচনা কৰিব। ফাৰ্মখনে লগতে কয় যে ফাইজাৰ আৰু বায়’এনটেকে তেনে কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে। এই ধৰণৰ মামলা ঔষধ উদ্যোগত নুশুনা নহয়, য’ত পেটেণ্টৰ মূল্য কোটি কোটি ডলাৰ হ’ব পাৰে, আৰু ইয়াৰ সমাধান হ’বলৈ বছৰ বছৰ লাগিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি