দক্ষিণ আফ্ৰিকাত মহাত্মা গান্ধীৰ পৰিনাতিনীক বিহিলে ৭ বছৰৰ কাৰাদণ্ডঃ প্ৰৱঞ্চনা আৰু জালিয়াতিত লিপ্ত হৈছিল আশিসলতা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 8, 2021, 2:25 PM IST
দক্ষিণ আফ্ৰিকাত মহাত্মা গান্ধীৰ পৰিনাতিনীক বিহিলে ৭ বছৰৰ কাৰাদণ্ডঃ প্ৰৱঞ্চনা আৰু জালিয়াতিত লিপ্ত হৈছিল আশিসলতা
এজন স্থানীয় ব্যৱসায়ীৰ পৰা প্ৰৱঞ্চনাৰে ৬২ লাখ টকা আত্মসাৎ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল আশিস লতাৰ বিৰুদ্ধে ।

এজন স্থানীয় ব্যৱসায়ীৰ পৰা প্ৰৱঞ্চনাৰে ৬২ লাখ টকা আত্মসাৎ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল আশিস লতাৰ বিৰুদ্ধে ।

  • Share this:

জাতিৰ পিতা মহাত্মা গান্ধীৰ পৰিনাতিনীৰ বিৰুদ্ধে জালিয়াতি আৰু প্ৰৱঞ্চনাৰ গোচৰ । দক্ষিণ আফ্ৰিকাত বাস কৰা গান্ধীজীৰ পৰিনাতিনী ৫৬ বছৰীয়া আশিস লতা ৰামগোবিনক ডাৰ্বান আদালতে ৬০ লাখ টকাৰ প্ৰৱঞ্চনা আৰু জালিয়াতিৰ বাবে ৭ বছৰৰ কাৰাদণ্ড বিহিছে। সোমবাৰে ঘোষণা কৰা আদালতৰ ৰায়ত আশিল লতা ৰামগোবিনক প্ৰৱঞ্চনা আৰু জালিয়াতিৰ গোচৰত দোষী সাব্যস্ত কৰা হয় । তাৰ পিছতেই কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয় গান্ধী পৰিয়ালৰ সদস্যগৰাকীক।


এজন স্থানীয় ব্যৱসায়ীৰ পৰা প্ৰৱঞ্চনাৰে ৬২ লাখ টকা আত্মসাৎ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল আশিস লতাৰ বিৰুদ্ধে । ভুক্তভোগী ব্যৱসায়ী এছ আৰ মহাৰাজে লতাৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ তুলিছিল যে লতাই নিজকে ব্যৱসায়ী বুলি অভিহিত কৰি তেওঁক প্ৰলোভন দিছিল আৰু তেওঁৰ পৰা টকা লৈছিল। ব্যৱসায়ীগৰাকীয়ে লগতে কৈছিল যে লতাক ভাৰতৰ পৰা অহা এটা কনচাইন্টমেন্টৰ আমদানি আৰু কাষ্টম ক্লিয়াৰেন্সৰ বাবে ৬০ লাখ টকা দিয়া হৈছিল, য'ত তেনে কোনো কনচাইন্টমেন্ট নাছিল। লগতে ব্যৱসায়ীগৰাকীয়ে অভিযোগ তুলি কৈছিল যে ইয়াৰ পৰা হ'বলগীয়া লাভৰ আধাঅংশ তেওঁক দিব বুলি প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল লতাই ।


ইপিনে প্ৰসিদ্ধ মানৱ অধিকাৰ কৰ্মী ইলা গান্ধী আৰু স্বৰ্গীয় মেৱা ৰামগোবিন্দৰ কন্যা লতা ৰামগোবিনক ডাৰ্বান স্পেচিয়েলাইজড কমাৰ্চিয়েল ক্ৰাইম আদালতে দোষী সাব্যস্ত কৰাৰ বিৰুদ্ধে কোনো আপীল কৰাৰ অনুমতিও প্ৰত্যাখ্যান কৰে । ২০১৫ চনত তেওঁৰ বিচাৰৰ সময়ত নেচনেল প্ৰচিকিউচন অথৰিটী (NPA)ৰ ব্ৰিগেডিয়াৰ হাংৱানী মুলোদজীয়ে আদালতক কৈছিল যে তেওঁ সম্ভাব্য বিনিয়োগকাৰীসকলক সৈমান কৰিবলৈ ভুৱা চালান আৰু নথিপত্ৰ প্ৰদান কৰিছিল। সেই সময়ত ৫০,০০০ টকাৰ বণ্ডত ৰামগোবিনক জামিনত মুক্তি দিয়া হৈছিল।



সোমবাৰে শুনানিৰ সময়ত আদালতক কোৱা হৈছিল যে লতা ৰামগোবিনে ২০১৫ৰ আগষ্টত দ্য নিউ আফ্ৰিকা এলায়েন্স ফুটৱেৰ ডিষ্ট্ৰিবিউটৰৰ সঞ্চালক মহাৰাজক লগ কৰিছিল। মহাৰাজৰ কোম্পানীয়ে কাপোৰ, লিনেনৰ কাপোৰ আৰু জোতা আমদানি, নিৰ্মাণ আৰু বিক্ৰী কৰে। লতা ৰামগোবিনে মহাৰাজক কৈছিল যে তেওঁ দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ চিকিৎসালয় গোট নেটকেয়াৰৰ বাবে লিনেন কাপোৰৰ তিনিটা পাত্ৰ আমদানি কৰিছিল। এনপিএৰ মুখপাত্ৰ নাতাশা কাৰাই সোমবাৰে আদালতক কৈছিল যে লতাই এছ আৰ মহাৰাজক কৈছিল যে তেওঁ আমদানি ব্যয় আৰু শুল্ক পৰিশোধ কৰিবলৈ ধনৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে আৰু বন্দৰত সামগ্ৰী খালী কৰিবলৈ তেওঁক ধনৰ প্ৰয়োজন। এনেদৰে কৈ তেওঁ এছ আৰ মহাৰাজৰ পৰা ধন সংগ্ৰহ কৰিছিল।


এছ আৰ মহাৰাজৰ পৰা ৬২ লাখ টকা সংগ্ৰহ কৰিবলৈ তেওঁ ভাৰতৰ পৰা কনচাইন্টমেন্ট আমদানিৰ বাবে ভুৱা বিল দেখুৱাইছিল। কিন্তু অৱশেষত মহাৰাজে গম পাইছিল যে তেওঁক দেখুওৱা নথিপত্ৰবোৰ ভুৱা আছিল আৰু তাৰ পিছত লতাৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰিছিল। এনজিঅ' ইণ্টাৰনেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ নন ভায়োলেন্সৰ কাৰ্যবাহী সঞ্চালক ৰামগোবিনে নিজকে এজন পৰিৱেশ, সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক কৰ্মী হিচাপে উপস্থাপন কৰে।

Published by: Gautam Barman
First published: June 8, 2021, 2:25 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি