• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ৪৫ দিনৰ পাছতেই পদত্যাগেৰে কম সময়ৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে বিবেচিত লিজ ট্ৰাছ

৪৫ দিনৰ পাছতেই পদত্যাগেৰে কম সময়ৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে বিবেচিত লিজ ট্ৰাছ

প্ৰধানমন্ত্ৰী কাৰ্যালয়ৰ পৰা মাত্ৰ ৪৫ দিনৰ পাছতেই লিজ ট্ৰাছে পদত্যাগ পত্ৰ দি আটাইতকৈ কম সময়ৰ বাবে থকা প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাবে বিবেচিত হয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কাৰ্যালয়ৰ পৰা মাত্ৰ ৪৫ দিনৰ পাছতেই লিজ ট্ৰাছে পদত্যাগ পত্ৰ দি আটাইতকৈ কম সময়ৰ বাবে থকা প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাবে বিবেচিত হয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কাৰ্যালয়ৰ পৰা মাত্ৰ ৪৫ দিনৰ পাছতেই লিজ ট্ৰাছে পদত্যাগ পত্ৰ দি আটাইতকৈ কম সময়ৰ বাবে থকা প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাবে বিবেচিত হয়।

  • Share this:
ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী লিজ ট্ৰাছে বৃহস্পতিবাৰে নিজ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। দেশখনৰ শোচনীয় অৰ্থনৈতিক অৱস্থাৰ মাজতেই নতুনকৈ শপতগ্ৰহণ কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীৰ এনে পদক্ষেপে দেশখনক এতিয়া সংকটত পেলাইছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী কাৰ্যালয়ৰ পৰা মাত্ৰ ৪৫ দিনৰ পাছতেই লিজ ট্ৰাছে পদত্যাগ পত্ৰ দি আটাইতকৈ কম সময়ৰ বাবে থকা প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাবে বিবেচিত হয়। তেওঁৰ অৰ্থনৈতিক কাৰ্যসূচীয়ে ব্ৰিটেইনৰ বজাৰত অস্থিৰতাৰ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টীৰ বহুতে তেওঁৰ পদত্যাগ দাবী কৰিছিল।

লিজ ট্ৰাছে কৰ হ্ৰাসৰ ওপৰত তেওঁৰ সকলো নীতি প্ৰত্যাহাৰ কৰিব লগা হৈছিল। নতুন বিত্ত মন্ত্ৰী জেৰেমি হান্টে কৰ হ্ৰাসৰ ওপৰত তেওঁৰ সকলো নীতি ওলোটাই দিছিল। বিদ্যুতৰ বিল বৃদ্ধিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞাও উঠাই লোৱা হৈছিল। লিজ ট্ৰাছে টেলিভিছনত দিয়া এটা ভাষণত কয় যে, তেওঁ যি আদেশৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছিল সেইটো পূৰণ কৰিব নোৱাৰে। সেইকাৰণে তেওঁ পদত্যাগ কৰিছে। ইয়াৰ আগতে, তেওঁ অৰ্থনৈতিক নীতিৰ ওপৰত তেওঁৰ চৰকাৰৰ ইউ-টাৰ্ণৰ বাবে ক্ষমাও বিচাৰিছিল আৰু তেওঁৰ চৰকাৰৰ প্ৰথম বিত্ত মন্ত্ৰীৰ পদত্যাগ গ্ৰহণ কৰিছিল।

ইয়াৰ পাছতেই, ভাৰতীয়-আমেৰিকান চুৱেলা ব্ৰেভাৰমেনেও ব্ৰিটেইনৰ গৃহ সচিবৰ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। যেতিয়া ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী লিজ ট্ৰাছে ১০ ডাউনিং ষ্ট্ৰীটত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল তেতিয়া ব্ৰেভাৰমেনক ৪৩ দিন পূৰ্বে গৃহমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে বুধবাৰে গোৱা মূলৰ পিতৃ আৰু তামিল মূলৰ মাতৃৰ পুত্ৰ ব্ৰেভাৰমেনে প্ৰধানমন্ত্ৰী ট্ৰাছৰ সৈতে এক বৈঠক সম্পন্ন হৈছিল আৰু ইয়াক চৰকাৰৰ নীতিক লৈ হোৱা মতবিৰোধৰ ফলাফল বুলি গণ্য কৰা নহয়।

ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী ট্ৰাছক তেওঁৰ দুটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত সলনি কৰাৰ বাবে সমালোচনা কৰা হৈছিল। তেওঁ কেৱল সৰ্বাধিক উপাৰ্জনকাৰী আৰু কোম্পানীৰ লাভৰ ওপৰত কৰ হ্ৰাস কৰাৰ পৰিকল্পনাৰ পৰা আঁতৰি যোৱাই নহয়, কিন্তু তেওঁ তেওঁৰ ঘনিষ্ঠ সহযোগী কোৱাচি কোৱাৰ্টেংকো বিত্ত মন্ত্ৰী পদৰ পৰা আঁতৰাব লগা হৈছিল।

বহুতো মিডিয়া হাউচত খবৰ পোৱা গৈছিল যে লিজ ট্ৰাছে ইউকেৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ত বেছি দিন টিকি থাকিব নোৱাৰিব। তেওঁৰ সমগ্ৰ অৰ্থনৈতিক নীতি সলনি কৰাৰ পিছত, তেওঁৰ বন্ধু আৰু বিত্ত মন্ত্ৰী কৱাচি কোৱাৰ্টেংক পদৰ পৰা আঁতৰাই দিয়াৰ পিছত, তেওঁৰ পৰিসংখ্যা জনমতত ৰেকৰ্ড স্তৰলৈ হ্ৰাস পাইছিল। কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টীৰ সাংসদসকলেও তেওঁক পদৰ পৰা আঁতৰাবলৈ পৰিকল্পনা কৰি আছিল। মঙলবাৰে, দুখন বিশিষ্ট টৰী পন্থী বাতৰি কাকতেও তেওঁক সমালোচনা কৰিছিল।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি