• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ৭৫ বছৰত পাকিস্তানৰ ২৯গৰাকী প্ৰধানমন্ত্ৰী, কোনেও শেষ কৰিব পৰা নাই ৫ বছৰীয়া কাৰ্যকাল!

৭৫ বছৰত পাকিস্তানৰ ২৯গৰাকী প্ৰধানমন্ত্ৰী, কোনেও শেষ কৰিব পৰা নাই ৫ বছৰীয়া কাৰ্যকাল!

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যকালৰ আটাইতকৈ কম সময় হৈছে দুসপ্তাহ। আনহাতে আটাইতকৈ দীঘলীয়া ম্যাদ হৈছে চাৰি বছৰ দুমাহ।

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যকালৰ আটাইতকৈ কম সময় হৈছে দুসপ্তাহ। আনহাতে আটাইতকৈ দীঘলীয়া ম্যাদ হৈছে চাৰি বছৰ দুমাহ।

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যকালৰ আটাইতকৈ কম সময় হৈছে দুসপ্তাহ। আনহাতে আটাইতকৈ দীঘলীয়া ম্যাদ হৈছে চাৰি বছৰ দুমাহ।

  • Share this:
পাকিস্তানৰ ৭৫ বছৰৰ ইতিহাসত, কোনো প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ পাঁচ বছৰীয়া কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰা নাই। আস্থা ভোটত পৰাজিত হোৱাৰ পিছত ইমৰাণ খানো গাদীছ্যুত হয়। ১৯৪৭ চনৰ পৰা পাকিস্তানত মুঠ ২৯ জন প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বিভিন্ন সময়ত শাসনভাৰ দখল কৰিছিল। এজনে এবছৰত দুবাৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। এজন প্ৰধানমন্ত্ৰীক হত্যা কৰা হৈছিল। কেতিয়াবা দুৰ্নীতিৰ অভিযোগত, কেতিয়াবা পোনপটীয়া সামৰিক অভ্যুত্থানৰ জৰিয়তে, আৰু আনকি শাসকীয় গোটৰ মাজত হোৱা কাজিয়াৰ বাবেও পদত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যকালৰ আটাইতকৈ কম সময় হৈছে দুসপ্তাহ। আনহাতে আটাইতকৈ দীঘলীয়া ম্যাদ হৈছে চাৰি বছৰ দুমাহ। সৰ্বাধিক, তিনিবাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে মিয়া মুহাম্মাদ নৱাজ শ্বৰীফে 1990 চনত, 1997 চনত আৰু 2013 চনত কাৰ্যভাৰ চম্ভালিছিল।

১৯৪৭ চনৰ পৰা কিছুমান প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যকাল আধাতে শেষ হৈছে।

1. লিয়াকত আলী খানঃ পাকিস্তানৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী। তেওঁ ১৯৪৭ চনৰ আগষ্টত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৫১ চনৰ ১৬ অক্টোবৰত এক ৰাজনৈতিক সমদলত তেওঁক হত্যা কৰা হয়।

কাৰ্যকাল: চাৰি বছৰ আৰু দুমাহ।

2. খাজা নাজিমুদ্দিনঃ ১৯৫১ চনৰ ১৭ অক্টোবৰত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৫৩ চনৰ ১৭ এপ্ৰিলত দেশৰ গভৰ্ণৰ জেনেৰেলে ধৰ্মীয় দাঙ্গা উস্কে দিয়াৰ অভিযোগত তেওঁক বৰ্খাস্ত কৰে।

কাৰ্যকাল: এক বছৰ আৰু ছয় মাহ।

3. মহম্মদ আলী বাগৰাঃ ১৯৫৩ চনৰ ১৭ এপ্ৰিলত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৫৫ চনৰ ১১ আগষ্টত তেওঁ পদত্যাগ কৰে।

কাৰ্যকাল: দুই বছৰ আৰু তিনি মাহ।

4. চৌধুৰী মহম্মদ আলীঃ তেওঁ ১৯৫৫ চনৰ আগষ্টত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৫৬ চনৰ ১২ ছেপ্টেম্বৰত শাসকীয় দলৰ মাজত আভ্যন্তৰীণ মতবিৰোধৰ বাবে তেওঁক বহিষ্কাৰ কৰা হয়।

কাৰ্যকাল: এক বছৰ আৰু এমাহ।

5. হোছেইন ছাহিদ সুহৰাওৱাৰ্ডিঃ ১৯৫৬ চনৰ ১২ ছেপ্টেম্বৰত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৫৭ চনৰ ১৮ অক্টোবৰত আন শক্তি কেন্দ্ৰসমূহৰ সৈতে মতবিৰোধ হোৱাৰ পিছত তেওঁ কাৰ্যালয়ৰ পৰা পদত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হয়।

কাৰ্যকাল: এক বছৰ আৰু এমাহ।

6. ইব্ৰাহিম ইছমাইল চুন্দ্ৰিগাৰ। তেওঁ ১৯৫৭ চনৰ অক্টোবৰত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৫৭ চনৰ ১৬ ডিচেম্বৰত সংসদত অনাস্থা ভোটৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছত তেওঁ পদত্যাগ কৰে।

কাৰ্যকাল: দুই মাহতকৈ কম।

7. মালিক ফিৰোজ খান নূনঃ ১৯৫৭ চনৰ ১৬ ডিচেম্বৰত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৫৮ চনৰ ৭ অক্টোবৰত পাকিস্তানত সামৰিক আইন জাৰি কৰাৰ বাবে তেওঁৰ চৰকাৰক বৰ্খাস্ত কৰা হয়।

কাৰ্যকাল: ১০ মাহতকৈ কম।

8. নুৰুল আমিনঃ ১৯৭১ চনৰ ৭ ডিচেম্বৰত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৭১ চনৰ ২০ ডিচেম্বৰত পাকিস্তানৰ পৰা বাংলাদেশৰ বিচ্ছিন্নতাৰ অলপ পিছতে তেওঁ কাৰ্যালয় ত্যাগ কৰে।

কাৰ্যকাল: দুই সপ্তাহতকৈ কম।

9. জুলফিকাৰ আলী ভুট্টো। ১৯৭৩ চনৰ ১৪ আগষ্টত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৭৭ চনৰ ৫ জুলাইত এক সামৰিক অভ্যুত্থানত তেওঁক বহিষ্কাৰ কৰা হয় আৰু কাৰাগাৰলৈ লৈ যোৱা হয়। তাত তেওঁক মৃত্যুদণ্ড দিয়া হৈছিল।

কাৰ্যকাল: তিনি বছৰ আৰু 11 মাহ।

10. মুহাম্মাদ খান জুনেজো। তেওঁ ১৯৮৫ চনৰ মাৰ্চ মাহত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৮৮ চনৰ ২৯ মে তাৰিখে তেওঁক সামৰিক প্ৰধান আৰু ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে বৰ্খাস্ত কৰে।

কাৰ্যকাল: তিনি বছৰ আৰু দুমাহ।

11. বেনজীৰ ভুট্টো। প্ৰধানমন্ত্ৰী জুলফিকাৰ আলী ভুট্ট'ৰ কন্যা আৰু মুছলমান দেশৰ প্ৰথম মহিলা নেত্ৰীগৰাকীয়ে ১৯৮৮ চনৰ ২ ডিচেম্বৰত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৯০ চনৰ ৬ আগষ্টত দুৰ্নীতিৰ অভিযোগত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেওঁৰ চৰকাৰক অগ্ৰাহ্য কৰে।

কাৰ্যকাল: এক বছৰ আৰু আঠ মাহ।

১২. মিয়া মুহাম্মাদ নৱাজ শ্বৰীফঃ ১৯৯০ চনৰ ৬ নৱেম্বৰত তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৯৩ চনৰ ১৮ এপ্ৰিলত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে বেনজীৰ ভুট্টোৰ দৰে একে অভিযোগত তেওঁৰ চৰকাৰক বৰ্খাস্ত কৰে। যদিও আদালতৰ সিদ্ধান্ত কেইসপ্তাহমানৰ পিছত ওলোটাই দিয়া হয়, মিয়া মুহাম্মাদ কাৰ্যালয়লৈ উভতি আহে, কিন্তু সামৰিক বাহিনীৰ সৈতে মতভেদৰ পিছত পুনৰ পদত্যাগ কৰে।

মুঠ কাৰ্যকাল: দুই বছৰ আৰু সাত মাহ।

13. বেনজীৰ ভুট্টো। ১৯৯৩ চনৰ ১৯ অক্টোবৰত বেনজীৰ দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে ক্ষমতালৈ উভতি আহে। ১৯৯৬ চনৰ ৫ নৱেম্বৰত অপশাসনৰ অভিযোগত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেওঁক পুনৰ বৰ্খাস্ত কৰে।

কাৰ্যকাল: তিনি বছৰতকৈ অলপ বেছি।

14. নৱাজ শ্বৰীফ। ১৯৯৭ চনৰ ১৭ ফেব্ৰুৱাৰীত তেওঁ দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে ক্ষমতালৈ আহে। ১৯৯৯ চনৰ ১২ অক্টোবৰত পাকিস্তানৰ ইতিহাসৰ তৃতীয় সামৰিক অভ্যুত্থানত তেওঁক উৎখাত কৰা হয়।

কাৰ্যকাল: দুই বছৰ আৰু আঠ মাহ।

15. মীৰ জাফৰুল্লাহ খান জামালী। ২০০২ চনৰ নৱেম্বৰত সামৰিক শাসনৰ সময়ত তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত হৈছিল। ২০০৪ চনৰ ২৬ জুনত সেনাৰ সৈতে মতভেদৰ পিছত তেওঁ পদত্যাগ কৰে।

কাৰ্যকাল: এক বছৰ আৰু সাত মাহ।

16. ইউচুফ ৰজা গিলানি। ২০০৮ চনৰ ২৫ মাৰ্চত তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত হয়। 2012 চনত, তেওঁক পাকিস্তানৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে "আদালত অৱমাননা"ৰ অভিযোগত অযোগ্য ঘোষণা কৰিছিল।

কাৰ্যকাল: চাৰি বছৰ আৰু এমাহ।

17. নৱাজ শ্বৰীফ। ২০১৩ চনৰ ৫ জুনত তেওঁ তৃতীয়বাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত হয়। সম্পত্তি লুকুৱাই ৰখাৰ অভিযোগত ২৮ জুলাই, ২০১৭ ত পাকিস্তানৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে তেওঁক নিলম্বন কৰিছিল।

কাৰ্যকাল: চাৰি বছৰ আৰু দুমাহ।

18. ইমৰান খান। তেওঁ ১৮ আগষ্ট, ২০১৮ ত প্ৰধানমন্ত্ৰী নিৰ্বাচিত হৈছিল। ২০২২ চনৰ ১০ এপ্ৰিলত অনাস্থা প্ৰস্তাৱৰ জৰিয়তে বিৰোধীপক্ষক ক্ষমতাৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া হয়।

কাৰ্যকাল: তিনি বছৰ আৰু সাত মাহ।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: