• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • HELLFIRE R9X MISSILE : অল কায়দাৰ মুৰব্বীক নিহত কৰা আমেৰিকাৰ মাৰাত্মক হেলফায়াৰ মিছাইল কি, কিয় ই CIAৰ অতি পছন্দৰ

HELLFIRE R9X MISSILE : অল কায়দাৰ মুৰব্বীক নিহত কৰা আমেৰিকাৰ মাৰাত্মক হেলফায়াৰ মিছাইল কি, কিয় ই CIAৰ অতি পছন্দৰ

HELLFIRE R9X MISSILE : লিবিয়া, ছিৰিয়া, ইৰাক, য়েমেন আৰু ছোমালিয়াত চলোৱা অভিযানত মোষ্ট ৱাণ্টেড লক্ষ্য বা বিচৰা ব্যক্তিৰ গোটক হত্যা কৰিবলৈ আমেৰিকাই ইয়াক আধা ডজনতকৈ অধিকবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

HELLFIRE R9X MISSILE : লিবিয়া, ছিৰিয়া, ইৰাক, য়েমেন আৰু ছোমালিয়াত চলোৱা অভিযানত মোষ্ট ৱাণ্টেড লক্ষ্য বা বিচৰা ব্যক্তিৰ গোটক হত্যা কৰিবলৈ আমেৰিকাই ইয়াক আধা ডজনতকৈ অধিকবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

HELLFIRE R9X MISSILE : লিবিয়া, ছিৰিয়া, ইৰাক, য়েমেন আৰু ছোমালিয়াত চলোৱা অভিযানত মোষ্ট ৱাণ্টেড লক্ষ্য বা বিচৰা ব্যক্তিৰ গোটক হত্যা কৰিবলৈ আমেৰিকাই ইয়াক আধা ডজনতকৈ অধিকবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

  • Share this:
বিশ্বত্ৰাস সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন আল কায়দাৰ মুৰব্বী আয়মান আল জাৱাহিৰী (al-Qaeda leader Ayman al-Zawahiri)ৰ মৃত্যুৰ বাতৰিয়ে বিশ্ব জোকাৰি গৈছে। ৩১ জুলাইৰ পুৱাই আমেৰিকাই কাবুলত এক ড্ৰোণ আক্ৰমণেৰে নিধন কৰে দেশখনৰ অন্যতম ৱাণ্টেড সন্ত্ৰাসবাদী জাৱাহিৰিক। এক অতি ছিক্ৰেট অপাৰেচনৰ জৰিয়তে আমেৰিকাই এই কাম সমাধা কৰে। ওছামা বিন লাডেনক হত্যা কৰাৰ দৰেই জাৱাহিৰিকো নিধন কৰে। পিছে জাৱাহিৰিৰ মৃত্যুৰ লগে লগে চৰ্চালৈ আহিছে আমেৰিকাৰ অতি গোপন আৰু মাৰাত্মক অস্ত্ৰ হেলফায়াৰ আৰ নাইন এক্স মিছাইল (HELLFIRE R9X MISSILE)ৰ প্ৰসংগ। এই অতি নিখুত মিছাইল ব্যৱহাৰ কৰিয়েই আল কায়দাৰ শীৰ্ষ নেতা আয়মান আল জাৱাহিৰীক নিৰ্মূল কৰিলে আমেৰিকাই।

চিআইএ আৰু পেন্টাগনে এই গোপন অস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা বুলি খবৰ ওলাইছে যদিও এই মিছাইল আল-জাৱাহিৰীক হত্যা কৰাৰ পূৰ্বে অতি কম সংখ্যক হাই-প্ৰফাইল, মোষ্ট ৱাণ্টেড সন্ত্ৰাসবাদীক হত্যা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

HELLFIRE R9X MISSILE কি? ই কেনেকৈ কাম কৰে?
Hellfire R9X মিছাইল হৈছে সুপৰিচিত Hellfire মিছাইলৰ পৰিৱৰ্তিত সংস্কৰণ। এই মিছাইলটো আছিল ১৯৮০ চনত নিৰ্মাণ কৰা টেংক বিৰোধী অস্ত্ৰ আৰু তাৰ পিছত বিশেষকৈ ৯/১১ আক্ৰমণৰ পিছত কেইবাবাৰো উন্নীত কৰি একোজন ব্যক্তিক লক্ষ্য কৰি লোৱা হৈছিল।

Hellfireৰ R9X ভেৰিয়েন্টত কেইবাটাও বিশেষ ক্ষমতা আছে। Hellfire R9X ক্ষেপণাস্ত্ৰটোৱে  ১০০ পাউণ্ডতকৈ অধিক ধাতুৰ আৱৰণ ভেদ কৰি লক্ষ্য নিৰ্মূল কৰিব পাৰে। গাড়ীৰ ছাদেই হওক বা অট্টালিকা হওক সকলো ভেদ কৰিব পাৰে। ইয়াক এনেদৰে ডিজাইন কৰা হৈছে যে যি ঠাইত পৰে সেই ঠাইৰ ওচৰৰ ব্যক্তিৰহে ক্ষতি হ'ব আৰু তাৰ বাদে কোনো ধৰণৰ ক্ষতি নহয়। প্ৰায় ১০০ শতাংশ নিখুত আক্ৰমণ।

Hellfire R9Xৰ আটাইতকৈ মাৰাত্মক দিশটো হ’ল ছপাত দীঘল ব্লেড যিবোৰ মিছাইলটোৰ ভিতৰত পেক কৰা থাকে আৰু লক্ষ্যস্থানত আঘাতৰ মাত্ৰ কিছু মুহূৰ্তৰ আগতে মিছাইলৰ আৱৰণৰ মাজেৰে ওলায় যাতে ই নিজৰ পথত থকা যিকোনো বস্তু টুকুৰা-টুকুৰ কৰি পেলাব পাৰে।

ইয়াৰ পূৰ্বৰ সংস্কৰণত জুইৰ চিন আৰু ধ্বংসাৱশেষ এৰি দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল কিন্তু R9X য়ে এনে কোনো স্বাক্ষৰ এৰি নিদিয়ে। এই মিছাইলটো পাঁচ ফুটতকৈ মাত্ৰ অলপ বেছি দীঘল আৰু ওজন ৪৫ কিলোগ্ৰামতকৈ সামান্য বেছি।

আগতে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল নেকি?
আল-জাৱাহিৰীক হত্যা কৰাৰ পূৰ্বে অন্যান্য অভিযানত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল হেলফায়াৰ আৰ ৯এক্স মিছাইল। ২০১৯ চনৰ জানুৱাৰী মাহত জামাল আল-বদাৱী আৰু ২০১৭ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত আহমদ হাছান আবু খাইৰ আল মাছৰীক হত্যা কৰিবলৈ এই অস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

ইউ এছ এছ ক’লত বোমা বিস্ফোৰণৰ আঁৰত থকা আয়মান আল জাৱাহিৰীৰ কমাণ্ডত আল-বদাৱী দলটোৰ অংশ আছিল। তেওঁ য়েমেনত আছিল যেতিয়া পেন্টাগনে তেওঁক নিৰ্মূল কৰিবলৈ R9X মিছাইল ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

কিন্তু আল-মাছৰীৰ মৃত্যুৱেই বিশ্বক দেখুৱাই দিলে যে কেনেকৈ R9X য়ে ওচৰৰ একো ক্ষতি নকৰাকৈ লক্ষ্য কৰা ব্যক্তিজনক হত্যা কৰিব পাৰে। ছিৰিয়াৰ ইদলিব প্ৰদেশত আল কায়দাৰ প্ৰাক্তন উপ-নেতাজনে গাড়ীত যাত্ৰা কৰি থকা কিয়া (KIA) চেডানৰ ছাল ফালি R9Xয়ে হত্যা কৰে। তেওঁক চিআইএই হত্যা কৰিছিল যদিও চিআইএই সংঘটিত কৰা বিমান আক্ৰমণৰ কথা খুব কমেইহে স্বীকাৰ কৰে।

লিবিয়া, ছিৰিয়া, ইৰাক, য়েমেন আৰু ছোমালিয়াত চলোৱা অভিযানত মোষ্ট ৱাণ্টেড লক্ষ্য বা বিচৰা ব্যক্তিৰ গোটক হত্যা কৰিবলৈ আমেৰিকাই ইয়াক আধা ডজনতকৈ অধিকবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।
Published by:Manjumoni Borah
First published: