• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বৃহস্পতিক আজি ৰাতি পৃথিৱীৰ পৰা দেখা যাব, ৫৯ বছৰৰ পিছত এই ঘটনা ! আপুনি কেনেকৈ আৰু কেতিয়া চাব পাৰিব জানক ...

বৃহস্পতিক আজি ৰাতি পৃথিৱীৰ পৰা দেখা যাব, ৫৯ বছৰৰ পিছত এই ঘটনা ! আপুনি কেনেকৈ আৰু কেতিয়া চাব পাৰিব জানক ...

প্ৰায় ৬০ বছৰৰ পিছত, আজি আমাৰ সৌৰজগতত এক অতি বিৰল ঘটনা ঘটিব, যেতিয়া বৃহস্পতি পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আহিব। পৃথিৱীৰ পৰা বৃহস্পতিগ্ৰহৰ সৰ্বাধিক দূৰত্ব ৬০০ মিলিয়ন মাইল। আজি ই ৩৬৭ মিলিয়ন মাইলত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থাকিব।

প্ৰায় ৬০ বছৰৰ পিছত, আজি আমাৰ সৌৰজগতত এক অতি বিৰল ঘটনা ঘটিব, যেতিয়া বৃহস্পতি পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আহিব। পৃথিৱীৰ পৰা বৃহস্পতিগ্ৰহৰ সৰ্বাধিক দূৰত্ব ৬০০ মিলিয়ন মাইল। আজি ই ৩৬৭ মিলিয়ন মাইলত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থাকিব।

প্ৰায় ৬০ বছৰৰ পিছত, আজি আমাৰ সৌৰজগতত এক অতি বিৰল ঘটনা ঘটিব, যেতিয়া বৃহস্পতি পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আহিব। পৃথিৱীৰ পৰা বৃহস্পতিগ্ৰহৰ সৰ্বাধিক দূৰত্ব ৬০০ মিলিয়ন মাইল। আজি ই ৩৬৭ মিলিয়ন মাইলত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থাকিব।

  • Share this:
প্ৰায় ৬০ বছৰৰ পিছত, আজি আমাৰ সৌৰজগতত এক অতি বিৰল ঘটনা ঘটিব, যেতিয়া বৃহস্পতি পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আহিব। পৃথিৱীৰ পৰা বৃহস্পতিগ্ৰহৰ সৰ্বাধিক দূৰত্ব ৬০০ মিলিয়ন মাইল। আজি ই ৩৬৭ মিলিয়ন মাইলত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থাকিব। পৰৱৰ্তী বাৰ এই গ্ৰহটো ১০৭ বছৰৰ পিছত অৰ্থাৎ ২১২৯ চনত পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব।

বৃহস্পতিয়ে সূৰ্যৰ সম্পূৰ্ণ বিপ্লৱ কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণ ১১ বছৰ সময় লয়। এই বিপ্লৱৰ সময়ত, বৃহস্পতি সূৰ্যৰ বিপৰীত দিশত উপনীত হয় আৰু ই পৃথিৱীৰ পৰাও ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই সূৰ্য-পৃথিৱী-বৃহস্পতিৰ অৱস্থানক Jupiter@Opposite বুলি কোৱা হয়। আমোদজনক ভাৱে, আজি বৃহস্পতি ইয়াৰ কক্ষপথত এক অনন্য ব্যৱস্থাত থাকিব, যি ইয়াক ৫৯ বছৰৰ পিছত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আনিব।

সৌৰজগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহটো -২.৯ পৰিমাণৰ সৈতে আকাশত দেখা যাব, যাৰ ফলত ই আৰু অধিক উজ্জ্বল আৰু ডাঙৰ দেখা যাব। সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, এই গ্ৰহটো আজি সন্ধিয়া ৫:২৯ বজাৰ পৰা কাইলৈ পুৱা ৫:৩১ বজালৈ গোটেই ৰাতি আকাশত থাকিব।

আপুনি এই বিৰল ঘটনাটো কেনেদৰে চাবলৈ সক্ষম হ'ব
এটা ভাল দূৰবীণৰ দ্বাৰা যাতে তিনি বা চাৰিটা গালীলীয় উপগ্ৰহ (চন্দ্ৰ) দৃশ্যমান হ'ব পাৰে। মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে গেলিলিঅ'ই সপ্তদশ শতিকাৰ আলোকবিজ্ঞানৰ সৈতে এই চন্দ্ৰবোৰ দেখিছিল। "আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা যিকোনো প্ৰণালীৰ বাবে এটা মুখ্য প্ৰয়োজনীয়তা হ'ব 'স্থিৰ মাউণ্ট'," আলাবামাৰ হান্টচভিলত নাছাৰ মাৰ্শ্বেল স্পেচ ফ্লাইট চেণ্টাৰৰ গৱেষণা জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী এডাম কোবেলস্কিয়ে কয়।

বৃহস্পতিৰ গ্ৰেট ৰেড স্পট আৰু বেণ্ডক অতিৰিক্ত বিৱৰণৰ সৈতে চাবলৈ, কোবেলস্কিয়ে ৪ ইঞ্চি বা তাতকৈ ডাঙৰ টেলিস্কোপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। সেউজীয়াৰ পৰা নীলা পৰিসৰত কিছুমান ফিল্টাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে ইয়াৰ বিশেষত্ববোৰ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ কৰাত সহায় কৰিব, তেওঁ কয়।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি