• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • শৌচাগাৰলৈ যাবলৈ বুলেট ট্ৰেইনৰ নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষৰ পৰা উঠি আহিল চালক, তাৰ পিছত হ’ল এই কাণ্ড

শৌচাগাৰলৈ যাবলৈ বুলেট ট্ৰেইনৰ নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষৰ পৰা উঠি আহিল চালক, তাৰ পিছত হ’ল এই কাণ্ড

৩৬ বছৰীয়াজনৈক চালকজনৰ পেটৰ বিষ আৰম্ভ হোৱাত তেওঁ  জৰুৰীভাৱে শৌচাগাৰলৈ যাবলগীয়া হৈছিল।

৩৬ বছৰীয়াজনৈক চালকজনৰ পেটৰ বিষ আৰম্ভ হোৱাত তেওঁ জৰুৰীভাৱে শৌচাগাৰলৈ যাবলগীয়া হৈছিল।

৩৬ বছৰীয়াজনৈক চালকজনৰ পেটৰ বিষ আৰম্ভ হোৱাত তেওঁ জৰুৰীভাৱে শৌচাগাৰলৈ যাবলগীয়া হৈছিল।

  • Share this:
শৌচাগাৰলৈ যাবলৈ বুলেট ট্ৰেইনৰ নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষৰ পৰা হঠাৎ উঠি আহিল এগৰাকী চালক। হাজাৰ হাজাৰ যাত্ৰীৰ জীৱনলৈ ভাবুকি কঢ়িয়াই কেইবা মিনিট সময়ৰ বাবে দ্ৰুতবেগী বুলেট ট্ৰেইনৰ নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষ এৰাৰ পিছতেই কৰ্তৃপক্ষৰশাস্তিৰ সন্মুখীন হয় জাপান(Japan)ৰ ৰে’ল চালকগৰাকী। স্থানীয় সংবাদ মাধ্যমৰ মতে, তেওঁ চালকৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ নথকা কণ্ডাক্টৰ এজনক প্ৰতি ঘণ্টাত ১৫০ কিঃমি বেগত যাত্ৰা কৰি থকা ৰে’লখনৰ দায়িত্ব দি যায়। Hikari 633 নামৰ ৰে’লখনে সেই সময়ত ১৬০জন যাত্ৰী কঢ়িয়াই নিছিল।

অৱশ্যে ঘটনাটোৱে যাত্ৰাত কোনো প্ৰভাৱ পেলোৱা নাছিল বুলি জানিব পৰা গৈছে। কিন্তু ৰে’ল কোম্পানীটোৱে কৰ্তৃপক্ষক এই বিষয়ে অৱগত কৰিছে আৰু ক্ষমা বিচাৰিছে। চেন্ট্ৰেল জাপান ৰে’লৱে কোম্পানীয়ে (JR Central) কৈছিল যে ৰে’লখনে কেন্দ্ৰীয় শ্বিজুকা প্ৰিফেকচাৰত যাত্ৰা কৰি থকা অৱস্থাত দেওবাৰে পুৱা ঘটনাটো সংঘটিত হৈছিল। নাম উল্লেখ নকৰা ৩৬ বছৰীয়া চালকজনৰ পেটৰ বিষ হৈছিল আৰু তেওঁ জৰুৰীভাৱে শৌচাগাৰলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। জে আৰ চেন্ট্ৰেলে কৈছিল যে তেওঁ ককপিটত এজন কণ্ডাক্টৰক নিয়ন্ত্ৰণ চম্ভালিবলৈ মাতিছিল। তাৰ পিছত চালকজন যাত্ৰীৰ কেবিনত শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ গৈছিল আৰু প্ৰায় তিনি মিনিট সময় অতিবাহিত কৰিছিল।

কোম্পানীৰ নিয়ম অনুসৰি, যদি চালকসকলে অসুস্থ অনুভৱ কৰে তেন্তে চালকে তেওঁলোকৰ পৰিবহন কমাণ্ড চেণ্টাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব। তেওঁলোকক তেতিয়া চালকৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ থকা এজন কণ্ডাক্টৰক নিয়ন্ত্ৰণবোৰ চম্ভালিবলৈ অনুমতি দিব পাৰে।

জাপানৰ বিখ্যাত দক্ষ ৰে’লপথ উচ্চ সুৰক্ষা মানৰে কঠোৰভাৱে নিয়ন্ত্ৰিত হয়, আৰু ৰে’ল দুৰ্ঘটনা অতি বিৰল। অন্তিমটো ডাঙৰ ঘটনা ২০০৫ চনত সংঘটিত হৈছিল যেতিয়া পশ্চিমৰ আমাগাচাকি চহৰত এখন ৰে’ল লাইনচ্যুত হৈছিল। এই দুৰ্ঘটনাৰ ফলত ১০৭ গৰাকী লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। জাপানৰ বুলেট ট্ৰেইন নেটৱৰ্ক শ্বিনকানছেনৰ ৫৭ বছৰৰ ইতিহাসত কেতিয়াও দুৰ্ঘটনা হোৱা নাই।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: