১৩ লক্ষাধিক টকাত বিক্ৰী ইটালীয়ান শিল্পীৰ 'অদৃশ্য ভাস্কৰ্য'! প্ৰকৃততে কি এই অদৃশ্য ভাস্কৰ্য, আপুনি জানেনে?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 5, 2021, 2:56 PM IST
১৩ লক্ষাধিক টকাত বিক্ৰী ইটালীয়ান শিল্পীৰ 'অদৃশ্য ভাস্কৰ্য'! প্ৰকৃততে কি এই অদৃশ্য ভাস্কৰ্য, আপুনি জানেনে?
শূন্যতা শক্তিৰে ভৰপূৰ স্থানৰ বাহিৰে আন একো নহয়, আৰু যদিও আমি ইয়াক খালী কৰোঁ তেন্তে হাইজেনবাৰ্গৰ অনিশ্চয়তাৰ নীতি অনুসৰি একো বাকী নাথাকে মানে একোৱেই ওজন নাই। সেয়েহে, ইয়াত শক্তি আছে যি ঘনীভূত হয় আৰু কণালৈ ৰূপান্তৰিত হয়।

শূন্যতা শক্তিৰে ভৰপূৰ স্থানৰ বাহিৰে আন একো নহয়, আৰু যদিও আমি ইয়াক খালী কৰোঁ তেন্তে হাইজেনবাৰ্গৰ অনিশ্চয়তাৰ নীতি অনুসৰি একো বাকী নাথাকে মানে একোৱেই ওজন নাই। সেয়েহে, ইয়াত শক্তি আছে যি ঘনীভূত হয় আৰু কণালৈ ৰূপান্তৰিত হয়।

  • Share this:
ইটালীৰ এজন ৬৭ বছৰীয়া শিল্পী ছালভাটৰ গাৰাউৱে (salvatore garau) ১৮,৩০০ ডলাৰত (১৩,৩৩,৪৫৯.৭০ টকা) এটা "নিৰাকাৰ ভাস্কৰ্য" (immaterial sculpture) নিলাম কৰিছিল । নিলাম হোৱা এই শিল্পকৰ্মক লৈ বিশ্বজুৰি চৰ্চা হোৱাৰ কাৰণ হ'ল এই শিল্পকৰ্মটোৰ কোনো অস্তিত্ব নাই, ই নিৰাকাৰ।

গাৰাউৱে স্পেনিছ সংবাদ মাধ্যম দিয়াৰিঅ' এএছ-ক কৈছিল, ল' চোনো (মই) শীৰ্ষক এই শিল্পকৰ্মই ইয়াৰ শূন্যতাত গুৰুত্ব বিচাৰে। "শূন্যতা শক্তিৰে ভৰপূৰ স্থানৰ বাহিৰে আন একো নহয়, আৰু যদিও আমি ইয়াক খালী কৰোঁ তেন্তে হাইজেনবাৰ্গৰ অনিশ্চয়তাৰ নীতি অনুসৰি একো বাকী নাথাকে মানে একোৱেই ওজন নাই। সেয়েহে, ইয়াত শক্তি আছে যি ঘনীভূত হয় আৰু কণালৈ ৰূপান্তৰিত হয়" গাৰাউৱে এইদৰে কৈছিল।

এই শিল্পকৰ্মটো মে' মাহত ইটালীৰ নিলাম ঘৰ আৰ্ট-ৰাইটত (Italian auction house Art-Rite) বিক্ৰীৰ বাবে ৰখা হৈছিল। newsartnet.comৰ মতে, ক্ৰেতাক সত্যতাৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদান কৰা হৈছিল আৰু লগতে এইটোও নিৰ্দেশনা দিয়া হৈছিল যে শিল্পকৰ্মটো প্ৰায় ৫x৫ ফুট স্থানত এটা ব্যক্তিগত ঘৰত প্ৰদৰ্শন কৰিব লাগিব।

শিল্পী গাৰাউৱে লগতে কয় যে, "যেতিয়া মই এটা নিৰ্দিষ্ট স্থানত এটা নিৰাকাৰ ভাস্কৰ্য 'প্ৰদৰ্শন' কৰাৰ সিদ্ধান্ত লওঁ, সেই স্থানটোৱে এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ আৰু চিন্তাৰ ঘনত্ব এক নিৰ্দিষ্ট বিন্দুত মনোনিৱেশ কৰি এক ভাস্কৰ্য সৃষ্টি কৰিব যি মোৰ শিৰোনামৰ পৰা কেৱল আটাইতকৈ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ ৰূপ ল'ব।"

ইয়াৰ পূৰ্বে, তেওঁ মিলানৰ পিয়াজ্জা ডেলা স্কালাত মননশীলতাত বুদ্ধ শীৰ্ষক আন এটা অদৃশ্য ভাস্কৰ্যও প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, যিটো এটা মুচি-শিলৰ ৱাকৱেত (cobble-stoned walkaway) টেপৰ বৰ্গৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল।

১৯৫৩ চনৰ ইটালীৰ চাণ্টা গিউষ্টাত জন্ম গ্ৰহণ কৰা ছালভাটৰ গাৰাউৰ এই বিশেষ ভাস্কৰ্যক লৈ এতিয়া বিশ্বজুৰি আৰম্ভ হৈছে চৰ্চা। প্ৰথমাৱস্থাত ভাস্কৰ্যটোৰ প্ৰাৰম্ভিক মূল্য ৬০০০ ডলাৰৰ পৰা ৯০০০ ডলাৰৰ ভিতৰত নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, কেইবাটাও নিবিদা দিয়াৰ পিছত ইয়াৰ মূল্যবৃদ্ধি কৰা হৈছিল। অৱশেষত, এজন নাম উল্লেখ নকৰা ক্ৰেতাই ১৮০০০ ডলাৰত এই ভাস্কৰ্য ক্ৰয় কৰে বুলি জানিব পৰা গৈছে ।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 5, 2021, 2:56 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি