• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • IPL Media Rights সৰ্বকালৰ ৰেকৰ্ড দামত বিক্ৰী ! প্ৰতিখন খেলৰ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত, IPL এ ইংলিছ প্ৰিমিয়াৰ লীগকো অতিক্ৰম কৰিছে ...

IPL Media Rights সৰ্বকালৰ ৰেকৰ্ড দামত বিক্ৰী ! প্ৰতিখন খেলৰ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত, IPL এ ইংলিছ প্ৰিমিয়াৰ লীগকো অতিক্ৰম কৰিছে ...

Photo-IPL Twitter

Photo-IPL Twitter

IPL: প্ৰতিখন খেলৰ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত, আই পি এলয়ে ইংলিছ প্ৰিমিয়াৰ লীগকো অতিক্ৰম কৰিছে! এইটো আশ্চৰ্যজনক, কিন্তু ই বাস্তৱ।

  • Share this:
যোৱা চুক্তিত সম্প্ৰচাৰ অধিকাৰ বিক্ৰী কৰি আই পি এলে যি উপাৰ্জন কৰিছিল সেয়া প্ৰতিখন খেলত উপাৰ্জনৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বৰ চতুৰ্থ সৰ্বাধিক আছিল। শীৰ্ষ তিনিটাত আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু যুক্তৰাজ্যৰ তিনিটা লীগ আছে- নেচনেল ফুটবল লীগ (এনএফএল), ইংলিছ প্ৰিমিয়াৰ লীগ (ইপিএল) আৰু মেজৰ লীগ বেছবল (এমএলবি)। প্ৰথমটো ৰাগবী, দ্বিতীয় ফুটবল আৰু তৃতীয় হৈছে বেছবল। যদিও জনপ্ৰিয়তাৰ ক্ষেত্ৰত ই সমগ্ৰ বিশ্বৰ ফুটবলতকৈ পিছ পৰি আছে, নতুন চুক্তিয়ে ফুটবলক অতিক্ৰম কৰিব আৰু ক্ৰিকেট প্ৰতিযোগিতা দ্বিতীয় স্থানলৈ আহিব।

ই-কমাৰ্চ জায়ান্ট আমাজনে ঘোষণা কৰিছে যে ই শেষ মুহূৰ্তত নিলামত নাথাকিব। কিন্তু ৰিলায়েন্সৰ ভুট, ডিজনীৰ হটষ্টাৰ আৰু জিঅ' চনিৰ অ'টিটি প্লেটফৰ্ম দুয়োটাই এই সম্প্ৰচাৰ পাবলৈ যুঁজ দিব। বহুলোকে ভাবে যে ষ্ট্ৰীমিং সম্প্ৰচাৰটোৱে এইবাৰ টিভি সম্প্ৰচাৰতকৈ অধিক ধন লাভ কৰিব।

অৱশ্যে, ভাৰতীয় ক্ৰিকেট নিয়ন্ত্ৰণ ব'ৰ্ডৰ (বিচিচিআই) সচিব জয় শ্বাহে দাবী কৰে যে যদি হেনো নিলামৰ আধাৰ মূল্য পায় তেন্তে আই পি এল প্ৰতিখন মেচৰ উপাৰ্জন ডাবল হ'ব। দ্বিতীয় দিনা আই পি এল সম্প্ৰচাৰ অধিকাৰ ক্ৰয় কৰাৰ যুঁজখন শেষ হৈছে। সোমবাৰে, টিভি আৰু ডিজিটেল সম্প্ৰচাৰ অধিকাৰ ৪৩,০৫০ কোটিত বিক্ৰী হয়!

এ', 'বি', 'চি' আৰু 'ডি', নিবিদা প্ৰক্ৰিয়াটো মুঠ চাৰিটা পেকেজত বিভক্ত কৰা হৈছে। 'এ' আৰু 'বি' বিক্ৰী হৈছে। এইটো উৎসৰ বাতৰি। যাৰ অৰ্থ হৈছে আই পি এলৰ প্ৰতিখন খেলৰ মূল্য এতিয়া ১০০.৫ কোটি টকাতকৈও অধিক! এয়া হৈছে ১৫ বছৰীয়া আই পি এল ইতিহাস, যিটো ভাৰতীয় ক্ৰীড়াত আগতে শুনা হোৱা নাছিল।

প্ৰতিখন খেলৰ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত, আই পি এলয়ে ইংলিছ প্ৰিমিয়াৰ লীগকো অতিক্ৰম কৰিছে! এইটো আশ্চৰ্যজনক, কিন্তু ই বাস্তৱ। পেকেজ 'এ' কেৱল ভাৰতীয় উপমহাদেশত টিভি সম্প্ৰচাৰ অধিকাৰৰ বাবে। পেকেজ 'বি'ত একে টা অঞ্চলৰ বাবে ডিজিটেল টিভি সম্প্ৰচাৰ অধিকাৰৰ বাবে। পৰৱৰ্তী পাঁচটা ছিজনৰ বাবে ই-নিলাম চলি আছে আৰু প্ৰতিটো ছিজনত ৭৪ খন মেচৰ আকলন আছে।

পেকেজ 'চি'য়ে প্ৰতিটো ঋতুত ১৮ খন খেল দেখুওৱাৰ ডিজিটেল অধিকাৰৰ বিষয়ে কয়। পেকেজ 'ডি'ত প্ৰতিখন মেচৰ সংযুক্ত টিভি আৰু ডিজিটেল অধিকাৰ থাকে, যি বিদেশী বজাৰৰ বাবে প্ৰযোজ্য।
Published by:Kokil Sarma
First published: