உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গলগ্ৰহৰ বাবে বিশেষ ইটা নিৰ্মাণ কৰিছে, ঘৰবোৰ সস্তীয়া প্ৰযুক্তিৰে নিৰ্মাণ কৰা হ'ব ...

    ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গলগ্ৰহৰ বাবে বিশেষ ইটা নিৰ্মাণ কৰিছে, ঘৰবোৰ সস্তীয়া প্ৰযুক্তিৰে নিৰ্মাণ কৰা হ'ব ...

    বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গল গ্ৰহত মানুহক বসতি স্থাপন কৰিবলৈ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। এই দিশত, ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে এক প্ৰযুক্তি বিচাৰি পাইছে যাৰ জৰিয়তে মঙ্গলগ্ৰহৰ মাটি আৰু মানুহৰ প্ৰস্ৰাৱ একত্ৰিত কৰি ইটা (Brick from space soil and human urine) তৈয়াৰ কৰা হ'ব।

    বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গল গ্ৰহত মানুহক বসতি স্থাপন কৰিবলৈ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। এই দিশত, ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে এক প্ৰযুক্তি বিচাৰি পাইছে যাৰ জৰিয়তে মঙ্গলগ্ৰহৰ মাটি আৰু মানুহৰ প্ৰস্ৰাৱ একত্ৰিত কৰি ইটা (Brick from space soil and human urine) তৈয়াৰ কৰা হ'ব।

    বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গল গ্ৰহত মানুহক বসতি স্থাপন কৰিবলৈ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। এই দিশত, ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে এক প্ৰযুক্তি বিচাৰি পাইছে যাৰ জৰিয়তে মঙ্গলগ্ৰহৰ মাটি আৰু মানুহৰ প্ৰস্ৰাৱ একত্ৰিত কৰি ইটা (Brick from space soil and human urine) তৈয়াৰ কৰা হ'ব।

    • Share this:
    বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গল গ্ৰহত মানুহক বসতি স্থাপন কৰিবলৈ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। এই দিশত, ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে এক প্ৰযুক্তি বিচাৰি পাইছে যাৰ জৰিয়তে মঙ্গলগ্ৰহৰ মাটি আৰু মানুহৰ প্ৰস্ৰাৱ একত্ৰিত কৰি ইটা (Brick from space soil and human urine) তৈয়াৰ কৰা হ'ব। এনে ইটা কেৱল দীৰ্ঘম্যাদী নহয় (মঙ্গলগ্ৰহৰ বাবে বিশেষ ইটা), কিন্তু মঙ্গলগ্ৰহৰ জলবায়ুৰ বাবেও উপযুক্ত হ'ব।

    গৱেষকসকলে সৃষ্টি কৰা মঙ্গলগ্ৰহৰ বাবে বিশেষ ইটাত, মহাকাশৰ গভীৰ ধূলিপ্ৰস্ৰাৱত পোৱা ইউৰিয়াৰ সৈতে মিহলি কৰা হ'ব। ইয়াক বেক্টেৰিয়াৰ জৰিয়তে নিকেল ক্লৰাইড বা অন্যান্য গুয়াৰ গমৰ সৈতেও যোগ কৰা হ'ব। এই মিশ্ৰণৰ পৰা, শক্তিশালী ইটাবোৰ ছাঁচ তৈয়াৰ কৰি প্ৰস্তুত কৰা হ'ব, যি মঙ্গল গ্ৰহত নিৰ্মাণ কৰা ঘৰবোৰৰ বাবে উপযুক্ত হ'ব।

    ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলৰ কৃতিত্ব
    এই বিশেষ ইটাটো ভাৰতীয় বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানৰ গৱেষকসকলে বিকশিত কৰিছে। এতিয়া তেওঁলোকে অনুসন্ধান কৰি আছে যে নিম্ন মাধ্যাকৰ্ষণ আৰু মঙ্গলগ্ৰহৰ জলবায়ুয়ে এই ইটাবোৰক কিমান প্ৰভাৱিত কৰিব। ইটাত মঙ্গলগ্ৰহৰ চিৰামিক আৰু মানুহৰ প্ৰস্ৰাৱত ইউৰিয়াৰ মুখ্য সমল থাকিব। ইয়াৰ বাহিৰেও, এনে জৈৱপলিমাৰ বেক্টেৰিয়াৰ জৰিয়তে ইয়াক তৈয়াৰ কৰা হ'ব, যি মাটিক চিমেণ্টৰ দৰে একেলগে লাগি থকাত সহায় কৰিব। ড০ আলোক কুমাৰে কৈছে যে এই জৈৱিক উপায়েৰে ইটা নিৰ্মাণ ভৱিষ্যতে আন গ্ৰহসমূহত বসতি স্থাপনৰ সম্ভাৱনাত উপযোগী প্ৰমাণিত হ'ব।

    মহাকাশচাৰীসকলৰ তেজ আৰু ঘামৰ সৈতে ইটাৰ প্ৰয়োগ
    ইয়াৰ আগতে, মানচেষ্টাৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলে মঙ্গল গ্ৰহত এটা উপনিবেশ নিৰ্মাণৰ বাবে এক অনন্য ইটা ব্যৱহাৰৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। মহাকাশচাৰীসকলৰ তেজ, ঘাম আৰু চকুপানী ব্যৱহাৰ কৰি এই ইটাবোৰ তৈয়াৰ কৰিব পাৰি। গৱেষণাটো ২০২১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত জাৰ্নেল অফ মেটেৰিয়েলচ টুডে বায়োত প্ৰকাশিত হৈছিল। অধ্যয়ন অনুসৰি, মহাকাশচাৰীসকলৰ তেজ আৰু সংশ্লেষিত ৰেগোলিথ ব্যৱহাৰ কৰি এষ্ট্ৰোক্ৰিট নামৰ এক গোটা পদাৰ্থ তৈয়াৰ কৰাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছিল। এইটো মঙ্গল আৰু চন্দ্ৰ মাটিৰ বাবে উপযুক্ত বুলি কোৱা হৈছিল। দৰাচলতে, মানুহৰ তেজ আৰু সংশ্লেষিত ৰাজোলিথৰ মিশ্ৰণ মানুহৰ তেজত পোৱা প্ৰ'টিন এবুমিনৰ জৰিয়তে অতি কঠিন কংক্ৰিটৰ গঠন হ'ব পাৰে। ইয়াত ইউৰিয়া যোগ কৰিলে ইয়াক ৩০০% অধিক শক্তিশালী কৰি তোলে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: