• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Imran Khan: অৱশেষত পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গাদী হেৰুৱালে ইমৰাণ খানে, আস্থা ভোটত হ'ল পৰাস্ত

Imran Khan: অৱশেষত পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গাদী হেৰুৱালে ইমৰাণ খানে, আস্থা ভোটত হ'ল পৰাস্ত

Imran Khan: পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আসনৰ পৰা আঁতৰিল ইমৰাণ খান। আস্থা ভোটত সকলো ভোট পাকিস্তানৰ কেপ্তেইনৰ বিপক্ষে দিয়া হয়।

Imran Khan: পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আসনৰ পৰা আঁতৰিল ইমৰাণ খান। আস্থা ভোটত সকলো ভোট পাকিস্তানৰ কেপ্তেইনৰ বিপক্ষে দিয়া হয়।

Imran Khan: পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আসনৰ পৰা আঁতৰিল ইমৰাণ খান। আস্থা ভোটত সকলো ভোট পাকিস্তানৰ কেপ্তেইনৰ বিপক্ষে দিয়া হয়।

  • Share this:
দিনজোৰা নাটকৰ অৱসান। অৱশেষত, আস্থাৰ ভোটত হাৰিল ইমৰাণ খান। পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আসনৰ পৰা আঁতৰিল ইমৰাণ খান। আস্থা ভোটত সকলো ভোট পাকিস্তানৰ কেপ্তেইনৰ বিপক্ষে দিয়া হয়।

পাকিস্তানৰ নেচনেল এচেম্বলীত অধ্যক্ষ আসাদ কাইছেৰে কমেও চাৰিবাৰ অধিৱেশন স্থগিত ৰাখিছিল। এটা সময়ত, তেওঁ স্পষ্ট কৰি দিছিল যে তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰাণ খানৰ বিৰুদ্ধে ভোট অনুষ্ঠিত কৰিব নোৱাৰে। তাৰ পিছত, বিৰোধীয়ে ইমৰান খানক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিবলৈ দাবী জনাইছিল।

পাকিস্তানৰ নেচনেল এচেম্বলীৰ অধ্যক্ষ আৰু উপাধ্যক্ষই ইমৰাণক তেওঁৰ বাসগৃহত লগ কৰাৰ পিছতে পদত্যাগ কৰে। অধ্যক্ষ আৰু উপাধ্যক্ষৰ অনুপস্থিতিত কোনে অনাস্থা ভোট পৰিচালনা কৰিব! ইয়াৰ পিছত, আয়াজ চাদিক নতুন অধ্যক্ষৰ আসনত বহিল। আৰু ভোট পৰিচালনাৰ দায়িত্ব লয়। অৱশেষত মাজনিশা আস্থাৰ ভোট আৰম্ভ হয়।

তেহৰিক-ই-ইনচাফে (পিটিআই)-এ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰাণ খানৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা ভোট স্থগিত ৰখাৰ বাবে সকলো কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিছিল। অৱশেষত পাকিস্তানৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ উমাৰ আতা বান্দিয়ালে মাজনিশা আদালতৰ দুৱাৰ খুলিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

ইছলামাবাদত এতিয়া ব্যাপক উত্তেজনা। পৰিস্থিতি ভয়ংকৰ। পৰিস্থিতি যিকোনো সময়তে অধিক অৱনতি হ'ব পাৰে। যদি ইমৰাণ খানক বহিষ্কাৰ কৰা হয়, তেন্তে তেওঁৰ সমৰ্থকসকলে ৰাজপথলৈ ওলাই আহিব পাৰে। এই আশংকাৰ বাবে ইছলামাবাদত সেনাৰ বাবে উচ্চ সতৰ্কতা জাৰি কৰা হৈছে। বিমানবন্দৰৰ পৰা চিকিৎসালয়লৈকে, সকলো ঠাইতে উচ্চ সতৰ্কতা জাৰি কৰা হৈছে।

ইমৰাণৰ দল পিটিআই আৰু বিৰোধী দলসমূহৰ মাজত গোটেই দিনটো যথেষ্ট আক্ৰমণ-প্ৰত্যাক্ৰমণ চলিছিল। অৱশেষত সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল যে, শনিবাৰে স্থানীয় সময় অনুসৰি সন্ধিয়া ৮ বজাৰ পিছত ভোটগ্ৰহণ অনুষ্ঠিত হ'ব। কিন্তু সন্ধিয়াৰ পিছত অধ্যক্ষ আসাদ কাইছেৰে কয় যে, তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা ভোট অনুষ্ঠিত কৰিব নোৱাৰে। ইমৰাণৰ সৈতে তেওঁৰ ৩০ বছৰীয়া সম্পৰ্ক আছে। সেয়েহে, তেওঁৰ বাবে এই ভোট অনুষ্ঠিত কৰাটো সম্ভৱ নহয়। পিছত তেওঁ পদত্যাগ কৰে।

বিৰোধীয়ে ইয়াৰ পিছতে অধ্যক্ষক কৈছিল যে, যদি তেওঁ অনাস্থা ভোট নিদিয়ে, উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ আদেশ অমান্য কৰা হ'ব। এইটোৱে ইমৰাণ আৰু তেওঁৰ গ্ৰেপ্তাৰৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব। ঘটনাক্ৰমে, অনাস্থা ভোটত টিকি থাকিবলৈ ইমৰাণে ৩৪২টা ভোটৰ ভিতৰত ১৭২ টা ভোট লাভ কৰিব লাগিছিল। কিন্তু ইমৰাণৰ দলৰ আছে ১৫৬খন আসন। ইয়াৰ ভিতৰতো বহু নেতাই ইমৰাণৰ বিৰুদ্ধে ভোট দিয়াৰে সম্ভাৱনা আছিল।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: