• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Weird Rule: সাৱধান ! এই ঠাইত Toiletত যোৱাৰ পিছত ফ্লাছ নকৰিলে খাব লাগিব জেলৰ ভাত ! Sorry ক'লেও লাভ নহ'ব...

Weird Rule: সাৱধান ! এই ঠাইত Toiletত যোৱাৰ পিছত ফ্লাছ নকৰিলে খাব লাগিব জেলৰ ভাত ! Sorry ক'লেও লাভ নহ'ব...

ছিংগাপুৰ (Singapore)ত লেতেৰা অভ্যাসৰ কঠোৰ শাস্তি দিয়া হয়। যদিও অভিভাৱকসকলে সৰুতে ভাল অভ্যাস (Good Manners) শিকায়, ইয়াত চৰকাৰে মানুহক পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা (Sanitization) শিকায়। আপুনি ছিংগাপুৰত শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত ফ্লাছ নকৰে, আপুনি কাৰাগাৰৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব পাৰে।

ছিংগাপুৰ (Singapore)ত লেতেৰা অভ্যাসৰ কঠোৰ শাস্তি দিয়া হয়। যদিও অভিভাৱকসকলে সৰুতে ভাল অভ্যাস (Good Manners) শিকায়, ইয়াত চৰকাৰে মানুহক পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা (Sanitization) শিকায়। আপুনি ছিংগাপুৰত শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত ফ্লাছ নকৰে, আপুনি কাৰাগাৰৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব পাৰে।

ছিংগাপুৰ (Singapore)ত লেতেৰা অভ্যাসৰ কঠোৰ শাস্তি দিয়া হয়। যদিও অভিভাৱকসকলে সৰুতে ভাল অভ্যাস (Good Manners) শিকায়, ইয়াত চৰকাৰে মানুহক পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা (Sanitization) শিকায়। আপুনি ছিংগাপুৰত শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত ফ্লাছ নকৰে, আপুনি কাৰাগাৰৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব পাৰে।

  • Share this:
এটা সৰু ভুলৰো হ'ব পাৰে কঠোৰ শাস্তি ! ছিংগাপুৰ (Singapore)ত লেতেৰা অভ্যাসৰ কঠোৰ শাস্তি দিয়া হয়। যদিও অভিভাৱকসকলে সৰুতে ভাল অভ্যাস (Good Manners) শিকায়, ইয়াত চৰকাৰে মানুহক পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা (Sanitization) শিকায়।

পাব্লিক টয়লেটৰ বহুতো লোকক দেখা গৈছে যে তেওঁলোকে ফ্লাছ নকৰে। যদি তেওঁলোকক লক্ষ্য কৰা হয়, তেওঁলোকে দুঃখিত বুলি কৈ ক্ষমা বিচাৰে। অৱশ্যে, যদি আপুনি ছিংগাপুৰত শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত ফ্লাছ নকৰে, আপুনি কাৰাগাৰৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব পাৰে। ইয়াত, কেৱল ক্ষমা বিচাৰিলে একো নহ'ব, জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব আৰু শাস্তিৰ সন্মুখীন হ'ব।

যদি আপুনি ফ্লাছ নকৰে, আপুনি শাস্তি পাব
ছিংগাপুৰ পৰিষ্কাৰৰ বাবেও জনাজাত। ইয়াত বহুতো কঠোৰ নিয়ম জাৰি কৰা হৈছে। একে পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা বজাই ৰখাৰ বাবে এটা কঠোৰ নিয়ম প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ছিংগাপুৰত, যদি শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত কাৰোবাক ফ্লাছ কৰা নহয়, লোকসকলে ১৫০ ডলাৰৰ অধিক জৰিমনা বা ৮ হাজাৰ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। যদি কোনোবাই জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে তেওঁক কাৰাগাৰৰ শাস্তি দিয়া হয়। এই শাস্তিৰ সৃষ্টি কৰা হৈছে যাতে মানুহে পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ বিশেষ যত্ন লয়।

ছিংগাপুৰেও এই ক্ষেত্ৰত শাস্তি দিয়ে
শৌচালয় ফ্লাছ নকৰাৰ উপৰিও, ছিংগাপুৰত চুইংগাম বিক্ৰী কৰাটোও অবৈধ। চুইংগাম ইয়াত বিক্ৰী কৰিব নোৱাৰি, কিছুমান চিকিৎসীয় গুণাগুণ থকা চুইংগামৰ বাহিৰে। বাদ্যযন্ত্ৰ বজাই কাৰোবাক ইনোট কৰাটোও অবৈধ। চিলা উৰুৱালে যান-বাহনকো শাস্তি দিয়ে। কিছুমান লেতেৰা অভ্যাস যেনে অশ্লীল শব্দ কোৱা আৰু থু পেলোৱা আদিকো ইয়াত জৰিমনা বিহা হয়। আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ৰৈ যোৱা খাদ্য পাৰ চৰাইক দিয়াৰ বাবেও জৰিমনা বিহা হ'ব পাৰে। ছিংগাপুৰৰ দেৱালত গ্ৰাফিটি কলাও নিষিদ্ধ কৰা হৈছে, যি পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ ক্ষেত্ৰত অতি কঠোৰ, ৰাজহুৱা স্থানত প্ৰস্ৰাৱ কৰিলেও লোকসকলক যথেষ্ট খৰচ কৰিব লগা হ'ব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: