உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • তীব্ৰ গতিত পৃথিৱীৰ ফালে আহি আছে প্ৰকাণ্ড গ্ৰহাণু ! জানক ই কেতিয়া পৃথিৱীৰ ওচৰ পাব ?

    তীব্ৰ গতিত পৃথিৱীৰ ফালে আহি আছে প্ৰকাণ্ড গ্ৰহাণু ! জানক ই কেতিয়া পৃথিৱীৰ ওচৰ পাব ?

    File Photo

    File Photo

    Science news, Space News, Asteroid News: প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ই ৪ মাৰ্চত ভাৰতীয় সময় অনুসৰি দুপৰীয়া ১.৩০ বজাত পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। বিজ্ঞানীসকলে কৈছিল যে এই গ্ৰহাণুটোৱে ৩৮৪ দিনত সূৰ্যৰ পৰিভ্ৰমণ সম্পূৰ্ণ কৰে।

    • Share this:
    আজিও, মহাকাশ সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে এক অবুজ সাথৰ। এইটো বুজিবলৈ, সমগ্ৰ বিশ্বৰ বিজ্ঞানীসকলে ইয়াৰ প্ৰতিটো চলাচলৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিছে। স্থান জানিবলৈ যিমানে হেঁপাহ থাকে, সিমানেই বিপদ হয়। প্ৰায়ে আমি বহুতো জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক ঘটনা শুনিবলৈ আৰু চাবলৈ পাওঁ যি পৃথিৱীৰ বাবে সংকটৰ সৃষ্টি কৰে। ইফালে, পৃথিৱীৰ ওপৰত আকৌ এবাৰ এটা ডাঙৰ ভাবুকি আহি আছে কিয়নো এটা বিশাল গ্ৰহাণু  পৃথিৱীৰ ফালে আহি আছে।

    শেহতীয়াকৈ, বিজ্ঞানীসকলে আৱিষ্কাৰ কৰিছে যে এটা গ্ৰহাণু দ্ৰুত গতিত পৃথিৱীৰ ফালে আহি আছে। বিজ্ঞানীসকলৰ দ্বাৰা এটা তথ্যও প্ৰকাশ কৰা হৈছে। এইটো কোৱা হৈছে যে যদি ই বৰ্তমানৰ গতিত বৃদ্ধি হৈ থাকে আৰু ইয়াৰ দিশ সলনি নকৰে, তেন্তে পৃথিৱীত এক ডাঙৰ সংকট হ'ব পাৰে।

    গ্ৰহাণুবোৰ সদায় পৃথিৱী আৰু মানৱ জাতিৰ বাবে এক ডাঙৰ ভাবুকি হৈ আহিছে। এটা বিশাল গ্ৰহাণুৰ আঘাতে মানুহৰ অস্তিত্ব ধ্বংস কৰিব পাৰে। এইটো আগতে সন্মুখলৈ আহিছে। কেৱল এটা গ্ৰহাণুৰ আঘাতৰ দ্বাৰাহে পৃথিৱীৰ পৰা ডাইনোচৰৰ অস্তিত্ব নাইকিয়া হৈছিল। এনে ধৰণৰ যিকোনো বিপদ ৰক্ষা কৰিবলৈ, মহাকাশীয় ঘটনাবোৰৰ ওপৰত নজৰ ৰখাটো অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    ইটালীৰ ভাৰ্চুৱেল টেলিস্কোপ প্ৰকল্পৰ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী জিয়ানলুকা মাচিয়ে প্ৰতি ঘণ্টাত ২৬,৮০০ মাইল বেগত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়ি অহা এটা সম্ভাৱ্য বিপদজনক গ্ৰহাণুৰ ফটো তুলিছে। বিজ্ঞানীজনৰ মতে, এই গ্ৰহাণুটো সোনকালেই পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ই ৪ মাৰ্চত ভাৰতীয় সময় অনুসৰি দুপৰীয়া ১.৩০ বজাত পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। বিজ্ঞানীসকলে কৈছিল যে এই গ্ৰহাণুটোৱে ৩৮৪ দিনত সূৰ্যৰ পৰিভ্ৰমণ সম্পূৰ্ণ কৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: