உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Huge Asteroid: বিশালকাৰ গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ ফালে দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়ি আহি আছে ! যদি সংঘৰ্ষ হয়, সৰ্বনাশ হ'ব ...

    Huge Asteroid: বিশালকাৰ গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ ফালে দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়ি আহি আছে ! যদি সংঘৰ্ষ হয়, সৰ্বনাশ হ'ব ...

    নাছাৰ তথ্য অনুসৰি, এইবাৰ পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ অহা গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ লণ্ডন আইতকৈ (London Eye ) যথেষ্ট ডাঙৰ। এই মাহত, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰলৈ যাব। যদিও ই ইমান ওচৰ চাপি পৃথিৱীত এনে প্ৰভাৱ পেলাব, মানৱ সমাজৰ ওপৰত ইয়াৰ কি প্ৰভাৱ পৰিব তাৰ তথ্যৰ ওপৰত কাম চলি আছে।

    নাছাৰ তথ্য অনুসৰি, এইবাৰ পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ অহা গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ লণ্ডন আইতকৈ (London Eye ) যথেষ্ট ডাঙৰ। এই মাহত, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰলৈ যাব। যদিও ই ইমান ওচৰ চাপি পৃথিৱীত এনে প্ৰভাৱ পেলাব, মানৱ সমাজৰ ওপৰত ইয়াৰ কি প্ৰভাৱ পৰিব তাৰ তথ্যৰ ওপৰত কাম চলি আছে।

    নাছাৰ তথ্য অনুসৰি, এইবাৰ পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ অহা গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ লণ্ডন আইতকৈ (London Eye ) যথেষ্ট ডাঙৰ। এই মাহত, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰলৈ যাব। যদিও ই ইমান ওচৰ চাপি পৃথিৱীত এনে প্ৰভাৱ পেলাব, মানৱ সমাজৰ ওপৰত ইয়াৰ কি প্ৰভাৱ পৰিব তাৰ তথ্যৰ ওপৰত কাম চলি আছে।

    • Share this:
    নাছাৰ তথ্য অনুসৰি, এইবাৰ পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ অহা গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ লণ্ডন আইতকৈ (London Eye ) যথেষ্ট ডাঙৰ। এই মাহত, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰলৈ যাব। যদিও ই ইমান ওচৰ চাপি পৃথিৱীত এনে প্ৰভাৱ পেলাব, মানৱ সমাজৰ ওপৰত ইয়াৰ কি প্ৰভাৱ পৰিব তাৰ তথ্যৰ ওপৰত কাম চলি আছে। আপোনাক কওঁ যে যেতিয়া গ্ৰহাণুবোৰে পৃথিৱীত আঘাত কৰে, এখন চহৰ, এখন দেশ, এটা মহাদেশ বা আনকি সমগ্ৰ মানৱ সভ্যতাৰ সমাপ্তি ঘটিব পাৰে।

    আনকি গ্ৰহাণুবোৰ অনুসৰণ কৰিবলৈ বিজ্ঞানীসকলৰ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টাৰ পাছতো, কিছুমান গ্ৰহাণু দূৰবীণৰ দৃষ্টিৰ পৰা বাচি যায় আৰু হঠাতে আৱিষ্কাৰ হয় যে কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰতে এই গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'বলৈ গৈ আছে। এইবাৰ, বিজ্ঞানীসকলে পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰা গ্ৰহাণুটোক (Asteroid) 2007UY1 বুলি কোৱা হয়, গ্ৰহটোৰ আকাৰ প্ৰায় ১৫০ মিটাৰ বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

    পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়ি আহিছে এটা বিশাল গ্ৰহাণু
    ২০০৭ চনৰ অক্টোবৰ মাহত ইউৱাই১ নামৰ এটা শিলসদৃশ গ্ৰহাণু প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিজ্ঞানীসকলৰ দৃষ্টিগোচৰ হয়। যাৰ আকাৰ ১৫০ মিটাৰ বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ২ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখে সংগ্ৰহ কৰা তথ্য অনুসৰি, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ কক্ষপথৰ ওচৰলৈ আহিব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰা হৈছিল, কিন্তু ৫ নিযুত কিলোমিটাৰ দূৰত থাকিব। স্থানৰ ক্ষেত্ৰত এই দূৰত্ব অত্যাধিক বুলি গণ্য কৰা নহয়। একে সময়তে, নাছাৰ আৰ্থ ক্লোজ এপ্ৰোচেছ তালিকাৰ বিষয়ে ক'বলৈ গ'লে, গ্ৰহাণুটো ৮ ফেব্ৰুৱাৰীত পৃথিৱীৰ কক্ষপথৰ ওচৰলৈ আহিব বুলি আশা কৰা হৈছে, ইয়াৰ পোনপটীয়াকৈ গ্ৰহটোত আঘাত হোৱাৰ সম্ভাৱনা এই মুহূৰ্তত নাই, সেয়েহে বিজ্ঞানীসকলে এতিয়ালৈকে ইয়াক অত্যাধিক বিপদজনক বুলি বিবেচনা কৰা নাই।

    ৪ মাৰ্চত পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব
    বিজ্ঞানীসকলৰ এক পুৰণি প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এম্পায়াৰ ষ্টেট বিল্ডিংতকৈ ডাঙৰ এটা গ্ৰহাণু ৪ মাৰ্চত পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিবলৈ সাজু হৈছে। 2001 – চিবি21 নামৰ এটা ডাঙৰ শিল, যাৰ প্ৰস্থ প্ৰায় ৪,২৬৫ ফুট, অত্যন্ত বিপদজনক বুলি গণ্য কৰা হয়। একে সময়তে, গ্ৰহাণুটোৰ বিপদৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ নাছাৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, যোৱা বছৰ এটা গধুৰ মহাকাশযান উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল, যি ধূমকেতুৰ চন্দ্ৰালোকত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছিল। একে সময়তে, নাছাক প্ৰায় ৯০ শতাংশ ডাঙৰ গ্ৰহাণু চিনাক্ত কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে যাতে অদূৰ ভৱিষ্যতে তেওঁলোকৰ গতিবিধি নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ ভাবুকিৰ সৈতে আগতীয়াকৈ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: