• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Economic Crisis in Sri Lanka : ত্ৰাহি মধুসূদন সুঁৱৰিছে শ্ৰীলংকাবাসীয়ে, সৰ্বকালৰ সৰ্বোচ্চ মূল্যবৃদ্ধি পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলত

Economic Crisis in Sri Lanka : ত্ৰাহি মধুসূদন সুঁৱৰিছে শ্ৰীলংকাবাসীয়ে, সৰ্বকালৰ সৰ্বোচ্চ মূল্যবৃদ্ধি পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলত

Petrol Diesel Price Hike in Sri Lanka : ৰাষ্ট্ৰীয় শক্তি কোম্পানীয়ে পেট্ৰ'লৰ মূল্য ২৪.৩ শতাংশ বা ৮২ টকা আৰু ডিজেলৰ মূল্য ৩৮.৪ শতাংশ বা প্ৰতি লিটাৰত ১১১ টকা বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ।

Petrol Diesel Price Hike in Sri Lanka : ৰাষ্ট্ৰীয় শক্তি কোম্পানীয়ে পেট্ৰ'লৰ মূল্য ২৪.৩ শতাংশ বা ৮২ টকা আৰু ডিজেলৰ মূল্য ৩৮.৪ শতাংশ বা প্ৰতি লিটাৰত ১১১ টকা বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ।

Petrol Diesel Price Hike in Sri Lanka : ৰাষ্ট্ৰীয় শক্তি কোম্পানীয়ে পেট্ৰ'লৰ মূল্য ২৪.৩ শতাংশ বা ৮২ টকা আৰু ডিজেলৰ মূল্য ৩৮.৪ শতাংশ বা প্ৰতি লিটাৰত ১১১ টকা বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ।

  • Share this:
অৰ্থনৈতিক সংকটত বিধ্বস্ত শ্ৰীলংকাই মঙলবাৰে পেট্ৰ'লৰ মূল্য ২৪.৩ শতাংশ আৰু ডিজেলৰ মূল্য ৩৮.৪ শতাংশ বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ ফলত বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ অভাৱৰ বাবে দেশৰ আটাইতকৈ বেয়া অৰ্থনৈতিক সংকটৰ মাজত ইন্ধনৰ মূল্যই অভিলেখ কৰিছে৷ ১৯ এপ্ৰিলৰ পৰা ইন্ধনৰ মূল্য দ্বিতীয়বাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে সৰ্বাধিক ব্যৱহৃত অকটেন ৯২ পেট্ৰ'লৰ মূল্য এতিয়া ৪২০ টকা আৰু ডিজেলৰ মূল্য ৪০০ টকা প্ৰতি লিটাৰত, যি এতিয়ালৈকে সৰ্বাধিক মূল্য ।

ৰাষ্ট্ৰীয় শক্তি সংস্থা চিলন পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেচনে (CPC) অকটেন ৯২ পেট্ৰ'লৰ মূল্য ২৪.৩ শতাংশ বা ৮২ শতাংশ আৰু ডিজেলৰ মূল্য ৩৮.৪ শতাংশ বা ১১১ টকা প্ৰতি লিটাৰত বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

"ইন্ধনৰ মূল্য আজি আবেলি ৩ বজাৰ পৰা সংশোধন কৰা হ'ব। কেবিনেটৰ দ্বাৰা অনুমোদিত ইন্ধন মূল্য নিৰ্ধাৰণৰ সূত্ৰটো মূল্য সংশোধনৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰা হৈছে।" বিদ্যুৎ আৰু শক্তি মন্ত্ৰী কাঞ্চনা ৱিজেশেকাৰাই টুইট কৰে।

"মূল্য সংশোধনত আমদানি, আনলোডিং, ষ্টেচনত বিতৰণ আৰু কৰৰ সকলো ব্যয় অন্তৰ্ভুক্ত আছে৷ কেবিনেটে সেই অনুসৰি পৰিবহন আৰু অন্যান্য সেৱা মাচুল সংশোধনৰ অনুমোদন জনাইছে৷ সূত্ৰটো প্ৰতি ১৫ দিন বা মাহিলীত প্ৰয়োগ কৰা হ'ব বুলি তেওঁ কয়।

জনসাধাৰণে অভাৱপূৰ্ণ ইন্ধন কেন্দ্ৰসমূহত দীঘলীয়া শাৰীত ভুগিছিল। মূল্যবৃদ্ধিয়ে সংকট তীব্ৰতৰ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে৷ ভাৰতৰ তেল প্ৰধান ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচনৰ শ্ৰীলংকাৰ সহায়ক সংস্থা লংকা আইঅ'চিয়েও ইন্ধনৰ খুচুৰা মূল্যবৃদ্ধি কৰিছে।

LIOC ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া মনোজ গুপ্তাই প্ৰেছ ট্ৰাষ্ট অৱ ইণ্ডিয়াক কয়, "আমি CPC ৰ সৈতে মিলাবলৈ আমাৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছোঁ। আনহাতে, অটোৰিক্সা চালকসকলে কয় যে ভাড়া প্ৰতি কিলোমিটাৰত ৯০ টকা আৰু দ্বিতীয় কিলোমিটাৰৰ পৰা ৮০ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব।
শ্ৰীলংকাই ইন্ধন পাম্পবোৰ বচাবলৈ বিভিন্ন বিকল্প পথৰ সন্ধানত আছে।

দ্বীপৰাষ্ট্ৰখনে (Sri Lanka) এতিয়া অভূতপূৰ্ব অৰ্থনৈতিক অস্থিৰতাৰ সৈতে যুঁজি আছে। ১৯৪৮ চনত ব্ৰিটেইনৰ পৰা স্বাধীনতা পোৱাৰ পিছত এইটো আটাইতকৈ বেয়া অৰ্থনৈতিক সংকট। আমদানিৰ বিনিময় মূল্য পৰিশোধ কৰিবলৈ ডলাৰৰ অভাৱৰ বাবে দেশখনে প্ৰায় সকলো অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছে। বিদ্যুৎ সংকট আৰু খাদ্যৰ মূল্যবৃদ্ধিয়ে মানুহৰ বাবে অপৰিসীম কষ্টৰ সৃষ্টি কৰিছে।
Published by:Gautam Barman
First published: