உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Bangladesh Flood: ১২২ বছৰৰ ইতিহাসত আটাইতকৈ ভয়ানক বানপানীৰ সন্মুখীন হৈছে বাংলাদেশ ! বানৰ কবলত চুবুৰীয়া দেশৰ ১০খন জিলা ...

    Bangladesh Flood: ১২২ বছৰৰ ইতিহাসত আটাইতকৈ ভয়ানক বানপানীৰ সন্মুখীন হৈছে বাংলাদেশ ! বানৰ কবলত চুবুৰীয়া দেশৰ ১০খন জিলা ...

    Bangladesh Flood : সুনামগঞ্জ আৰু চিলেটৰ লোকসকলৰ ঘৰৰ পৰা বাহিৰলৈকে একাঁঠু পানী ।  সুনমগঞ্জৰ পিছত, বানপানীৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে চিলেট এতিয়া সমগ্ৰ দেশত কাম -কাজত বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছে ।

    Bangladesh Flood : সুনামগঞ্জ আৰু চিলেটৰ লোকসকলৰ ঘৰৰ পৰা বাহিৰলৈকে একাঁঠু পানী ।  সুনমগঞ্জৰ পিছত, বানপানীৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে চিলেট এতিয়া সমগ্ৰ দেশত কাম -কাজত বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছে ।

    Bangladesh Flood : সুনামগঞ্জ আৰু চিলেটৰ লোকসকলৰ ঘৰৰ পৰা বাহিৰলৈকে একাঁঠু পানী ।  সুনমগঞ্জৰ পিছত, বানপানীৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে চিলেট এতিয়া সমগ্ৰ দেশত কাম -কাজত বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছে ।

    • Share this:
    Bangladesh Flood : ১২২ বছৰৰ ইতিহাসত আটাইতকৈ বেয়া বানপানীৰ সন্মুখীন হৈছে বাংলাদেশ!  মৃত্যুৰ পদযাত্ৰা, পানীত ওপঙি আছে মানৱ আৰু জন্তুৰ শৰীৰ।

    বাংলাদেশেও তীব্ৰ বানপানীৰ সন্মুখীন হৈছে। ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবৰ কেইবাখনো ৰাজ্যও বানপানীৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছে। আৰু চুবুৰীয়া দেশ বাংলাদেশৰ ক্ষেত্ৰতো একেই ঘটনা। তাত ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ বাবে বান পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে। চিলেটৰ পৰিস্থিতি ভয়ানক। কেৱল বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ ২১ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। বানপানীত মুঠ মৃত্যুৰ সংখ্যা হৈছে ২৫ জন।

    সুনামগঞ্জ আৰু চিলেটৰ লোকসকলৰ ঘৰৰ পৰা বাহিৰলৈকে একাঁঠু পানী ।  সুনমগঞ্জৰ পিছত, বানপানীৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে চিলেট এতিয়া সমগ্ৰ দেশত কাম -কাজত বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছে । দুয়োখন জিলাৰ বেছিভাগ চিকিৎসালয়ে জৰুৰীকালীন চিকিৎসা সেৱা প্ৰদান কৰাত সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে যিহেতু পানী প্ৰৱেশ কৰিছে। পানী জমা হোৱা অঞ্চলবোৰত পানীৰ তীব্ৰ অভাৱ হৈছে। দিনত তিনিবাৰকৈ আহাৰ সংগ্ৰহ কৰাটো এতিয়া বানপীড়িত লোকসকলৰ বাবে এক ডাঙৰ চিন্তাৰ বিষয় হৈ পৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, লাখ লাখ লোকে সুৰক্ষিত আশ্ৰয় বিচাৰি আছে।

    চৰকাৰৰ মতে, দেশৰ ১০ খন জিলাৰ ৬৪ খন উপ জিলা বানপানীৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। দেশৰ দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা আৰু সাহায্য ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী এনামুৰ ৰহমানৰ মতে, ১২২ বছৰৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ বেয়া বানপানী হৈছে চিলেট আৰু সুনামগঞ্জত। মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে দাবী কৰে যে ভাৰতৰ অসম-মেঘালয়ত ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ ফলত চুবুৰীয়া দেশৰ এই দুখ-কষ্ট।
    বৰষুণৰ ফলত বিপদটো জটিল হৈ পৰিছে।  স্থানীয় প্ৰশাসনে চিলেট আৰু সুনমগঞ্জৰ বান পৰিস্থিতিৰ সৈতে যুঁজিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি আছে, যিয়ে প্ৰায় সকলো যোগাযোগ বিচ্ছিন্ন কৰি দিছে। বিমানবন্দৰৰ পিছত, ৰে'ল ষ্টেচনত পানী বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে চিলেটৰ সৈতে পোনপটীয়া ৰেল সংযোগ বন্ধ কৰা হৈছে।
    চিকিৎসালয়, অগ্নি নিৰ্বাপক সেৱা, খাদ্য গুদামৰ পৰা টি এণ্ড টি কাৰ্যালয়লৈকে, জৰুৰীকালীন সেৱা প্ৰদান কৰা বেছিভাগ প্ৰতিষ্ঠান পানীৰ তলত আছে। চিলেটৰ কিছুমান এলেকাত, কোনো মোবাইল নেটৱৰ্ক নাই, ইণ্টাৰনেট সেৱাও বন্ধ আছে। পৰিস্থিতি এনেকুৱা হৈছে যে স্বাস্থ্য বিভাগৰ এটা দলে পানীৰ বাবে চিলেট চহৰত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অক্ষম হোৱাৰ পিছত শনিবাৰে ঢাকালৈ উভতি আহিছিল। বগ্ৰা, জামালপুৰ, গাইবন্ধা, লালমোনিৰহাটতো বান পৰিস্থিতি দেখা গৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: