• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • শ্ৰীলংকালৈ ওভতি আহিল গোটাবায়া ৰাজাপক্ষ; প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিক ২৪ ঘণ্টাৰ নিৰাপত্তাৰ সৈতে প্ৰদান কৰা হৈছে বাংলো

শ্ৰীলংকালৈ ওভতি আহিল গোটাবায়া ৰাজাপক্ষ; প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিক ২৪ ঘণ্টাৰ নিৰাপত্তাৰ সৈতে প্ৰদান কৰা হৈছে বাংলো

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজাপক্ষই অৰ্থনৈতিক সংকটলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে জনসাধাৰণৰ হাতত প্ৰাণ হেৰুৱাৰ আশংকাত দেশৰ পৰা পলায়ন কৰাৰ ৫১ দিনৰ পিছত শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহে

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজাপক্ষই অৰ্থনৈতিক সংকটলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে জনসাধাৰণৰ হাতত প্ৰাণ হেৰুৱাৰ আশংকাত দেশৰ পৰা পলায়ন কৰাৰ ৫১ দিনৰ পিছত শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহে

ৰাজাপক্ষ উভতি অহা আৰু তেওঁ উভতি অহাৰ সময়ত তেওঁক সম্ভাষণ জনাবলৈ হাত আগবঢ়োৱা ৰাজনীতিবিদসকলৰ উষ্ম সঁহাৰিয়ে দেখুৱাইছে যে তেওঁ শ্ৰীলংকাৰ ৰাজনৈতিক প্ৰতিষ্ঠানৰ লোকসকলৰ পৰা পোৱা সমৰ্থন লাভ কৰি আহিছে।

  • Share this:
শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজাপক্ষ ছিংগাপুৰৰ পৰা শুকুৰবাৰে নিশা শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহিল। তেওঁ শ্ৰীলংকাৰ জনসাধাৰণক অৰ্থনৈতিক সংকটলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে তেওঁলোকৰ হাতত প্ৰতিশোধ লোৱাৰ আশংকাত পলায়ন কৰিছিল। প্ৰতিবাদৰ ঢৌৰ মাজতে দেশ এৰি পলায়ন কৰাৰ ৫১ দিনৰ পাছত তেওঁ শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহে।

শ্ৰীলংকাৰ সংবাদ সংস্থাসমূহে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি তীব্ৰ নিৰাপত্তাজনিত উপস্থিতিৰ মাজতে প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকী শ্ৰীলংকালৈ উভতি যায়। শুকুৰবাৰে গভীৰ নিশা তেওঁ বান্দৰনাইকে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰত অৱতৰণ কৰে।

তেওঁৰ ভাতৃ মহিন্দা ৰাজাপক্ষ বাস কৰা কলম্বোৰ উইজেৰামা মাৱাথাৰ ওচৰৰ এটা ৰাষ্ট্ৰীয় বাংলোত তেওঁক বাসস্থান প্ৰদান কৰা হয়। সেই অঞ্চলতো তীব্ৰ নিৰাপত্তাৰক্ষী প্ৰদান কৰা হ’ব।

ডেইলী মিৰ’ৰ শ্ৰীলংকাৰ মতে কেইবাজনো মন্ত্ৰী বান্দৰনাইকে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰত উপস্থিত হৈ ৰাজাপক্ষক সম্ভাষণ জনায়।

ৰাজাপক্ষ উভতি অহা আৰু তেওঁ উভতি অহাৰ সময়ত তেওঁক সম্ভাষণ জনাবলৈ হাত আগবঢ়োৱা ৰাজনীতিবিদসকলৰ উষ্ম সঁহাৰিয়ে দেখুৱাইছে যে তেওঁ শ্ৰীলংকাৰ ৰাজনৈতিক প্ৰতিষ্ঠানৰ লোকসকলৰ পৰা পোৱা সমৰ্থন লাভ কৰি আহিছে।

অৰ্থনৈতিক সংকটৰ বাবে চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদৰ মাজতে জুলাই মাহত তেওঁ প্ৰাক্তন প্ৰথম মহিলা চামল ৰাজাপক্ষ আৰু প্ৰাক্তন বিত্তমন্ত্ৰী বেচিল ৰাজাপক্ষৰ সৈতে শ্ৰীলংকা বায়ুসেনাৰ বিমানত উঠি মালদ্বীপলৈ পলায়ন কৰিছিল। এসপ্তাহ নৌহওঁতেই তেওঁ মালদ্বীপ এৰি তাৰ পিছত মেডিকেল ভিছাৰে ছিংগাপুৰত প্ৰৱেশ কৰে, যিটো দুবাৰ বৃদ্ধি কৰা হয়।

ছিংগাপুৰ চৰকাৰে তৃতীয়বাৰৰ বাবে বৃদ্ধি নকৰিলে মেডিকেল ভিছা। আমেৰিকাৰ গ্ৰীণ কাৰ্ডৰ বাবে কৰা আবেদন আমেৰিকা চৰকাৰে অনুমোদন নকৰা পৰ্যন্ত শ্ৰীলংকাত থাকিব প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকী।

তেওঁৰ উভতি অহাৰ লগে লগে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মুদ্ৰা নিধিয়ে শ্ৰীলংকা চৰকাৰৰ সৈতে বেইলআউট সন্দৰ্ভত কৰ্মচাৰী পৰ্যায়ৰ চুক্তিত উপনীত হৈছে। আই এম এফে ১ ছেপ্টেম্বৰত কয় যে, “শ্ৰীলংকাৰ কৰ্তৃপক্ষ আৰু আই এম এফৰ দলে প্ৰায় ৪৮ মাহৰ নতুন বৰ্ধিত পুঁজি সুবিধা (ই এফ এফ)ৰ সৈতে কৰ্তৃপক্ষৰ অৰ্থনৈতিক সমন্বয় আৰু সংস্কাৰ নীতিসমূহক সমৰ্থন কৰিবলৈ কৰ্মচাৰী পৰ্যায়ৰ চুক্তিত উপনীত হৈছে ২.২ বিলিয়ন এছডিআৰ (২.৯ বিলিয়ন মাৰ্কিন ডলাৰৰ সমতুল্য)।”

২০২২ চনত শ্ৰীলংকাৰ অৰ্থনীতি ৮.৭% হ্ৰাস পোৱাৰ আশা কৰা হৈছে আৰু মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰে ৬০% অতিক্ৰম কৰি শেহতীয়াকৈ দ্বীপ-ৰাষ্ট্ৰখনৰ দৰিদ্ৰ আৰু আৰ্তজনৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাইছে।

কলম্বোৰ গেলে ফেচত কেইবামাহো ধৰি প্ৰতিবাদ কৰা প্ৰতিবাদকাৰীসকলকো ই ক্ষুব্ধ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ বাবে সংসদ সদস্যসকলে ৰানীল উইক্ৰেমসিংহক ভোট দিয়াৰ পিছতে এই প্ৰতিবাদ বহুলাংশে নিস্তব্ধ হৈ পৰিছে।

শ্ৰীলংকাৰ জনসাধাৰণে ৰানীল উইক্ৰেমসিংহক উন্নীতকৰণত অসন্তুষ্ট হোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে আৰু বহুতে তেওঁক ৰাজপক্ষসকলৰ ঘনিষ্ঠ বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। আনকি ৰাজপক্ষসকলৰ সৈতে তেওঁৰ ঘনিষ্ঠতাৰ বাবেই তেওঁক ‘ৰাণীল ৰাজাপক্ষ’ বুলি কোৱাৰ পৰিসৰলৈকে গৈছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি