মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»Global Energy Crisis: ভাৰতকে ধৰি সমগ্ৰ বিশ্ব ডুব যাব অন্ধকাৰত! চীনৰ পিছত লেবাননো অন্ধকাৰত, কিয় হৈছে বিশ্বজুৰি বিদ্যুতৰ এই সংকট?

Global Energy Crisis: ভাৰতকে ধৰি সমগ্ৰ বিশ্ব ডুব যাব অন্ধকাৰত! চীনৰ পিছত লেবাননো অন্ধকাৰত, কিয় হৈছে বিশ্বজুৰি বিদ্যুতৰ এই সংকট?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:October 10, 2021, 7:45 PM IST
Global Energy Crisis: ভাৰতকে ধৰি সমগ্ৰ বিশ্ব ডুব যাব অন্ধকাৰত! চীনৰ পিছত লেবাননো অন্ধকাৰত, কিয় হৈছে বিশ্বজুৰি বিদ্যুতৰ এই সংকট?
প্ৰয়োজন অনুসৰি বিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ বাবে কয়লা নাই দেশত।

প্ৰয়োজন অনুসৰি বিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ বাবে কয়লা নাই দেশত।

  • Share this:

কয়লা যোগানৰ অভাৱৰ বাবে ভাৰতত আন্ধাৰৰ আশংকা প্ৰকাশ কৰা হৈছে। কালি দিল্লী আৰু পাঞ্জাৱত বিদ্যুৎ সংকটক লৈ ৰাজ্যখনে সদৰী কৰিছিল। প্ৰয়োজন অনুসৰি বিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ বাবে কয়লা নাই দেশত। এই সংকট চীন (China)তো দেখিবলৈ পোৱা গৈছিল। চীনৰ বহুকেইখন প্ৰদেশ অন্ধকাৰত ডুব যোৱা দেখা গৈছিল। এতিয়া আশংকা কৰা হৈছে যে অনাগত দিনবোৰত সমগ্ৰ বিশ্বতে বিদ্যুৎ সংকট গভীৰ হ'ব পাৰে।


সম্প্ৰতি বিদ্যুতৰ অভাৱৰ বাবে লেবানন অন্ধকাৰত ডুব গৈছে। একে সময়তে ইউৰোপৰ লোকসকলে প্ৰাকৃতিক গেছৰ বাবে যথেষ্ট মূল্য পৰিশোধ কৰিছে। বতৰৰ কাৰণে বিশ্বব্যাপী শক্তিৰ অভাৱ হোৱা তথা চাহিদা পুনৰ বৃদ্ধি পোৱা দেখা গৈছে। শীতকাল আগমনৰ লগে লগে সমস্যাটো আৰু বৃদ্ধি হৈছে। ই বহুতো দেশক অন্ধকাৰত ডুবাই দিয়াৰ ভাবুকি দিয়াৰ আশংকা কৰা হৈছে।


ভাৰতৰ চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, দেশৰ তাপ বিদ্যুৎ প্ৰকল্পবোৰত এতিয়া মাত্ৰ কেইদিনমানৰ কয়লাহে বাকী আছে। কয়লাৰ অভাৱৰ বাবে উত্তৰ প্ৰদেশৰ বহুতো শক্তি প্ৰকল্প বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে। দেখা গৈছে ছেপ্টেম্বৰৰ আৰম্ভণিৰ পৰা পূব এছিয়াত প্ৰাকৃতিক গেছৰ মূল্য ৮৫% বৃদ্ধি হৈছে। দৰাচলতে, কোৰোণা কালৰ পিছত যেতিয়া বিশ্বৰ অৰ্থনীতি পুনৰ আৰম্ভ হৈছে, শক্তি সংকটে হঠাতে যোগান শৃংখলাৰ ওপৰত এক সংকটৰ সৃষ্টি কৰিছে।



কিয় হৈ আছে এই সংকট


বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে এই শক্তি সংকটৰ বাবে বহুতো কাৰক দায়ী। ইয়াৰ বাবে মুখ্যতঃ কোৰোণাৰ পিছত পৃথিৱীত আকস্মিক অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধি অন্তৰ্ভুক্ত আছে, আনকি যোৱা ১৮ মাহত বিভিন্ন দেশে জীৱাশ্ম ইন্ধন আহৰণ কৰিবলৈ কম কাম কৰিছে। সাধাৰণতে, তীব্ৰ ঠাণ্ডাৰ বাবে ইউৰোপত শক্তিৰ ভাণ্ডাৰ প্ৰায় হ্ৰাস হয়। কেৱল সেয়াই নহয়, বহু ঘূৰ্ণিবতাহেও উপসাগৰীয় তেল শোধনাগাৰ বন্ধ কৰি দিছিল।

Published by: Gautam Barman
First published: October 10, 2021, 7:45 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি