உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • এই সপ্তাহত বিশাল উল্কাপিণ্ডই পৃথিৱীত আঘাত কৰিব পাৰে, চিন্তা বাঢ়িছে এলন মাস্কৰো !

    এই সপ্তাহত বিশাল উল্কাপিণ্ডই পৃথিৱীত আঘাত কৰিব পাৰে, চিন্তা বাঢ়িছে এলন মাস্কৰো !

    নাছাই এতিয়া এই সপ্তাহত পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা আন এটা বিশাল উল্কাপিণ্ড পাৰ হ'ব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে। এই উল্কাপিণ্ডটো দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    নাছাই এতিয়া এই সপ্তাহত পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা আন এটা বিশাল উল্কাপিণ্ড পাৰ হ'ব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে। এই উল্কাপিণ্ডটো দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    নাছাই এতিয়া এই সপ্তাহত পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা আন এটা বিশাল উল্কাপিণ্ড পাৰ হ'ব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে। এই উল্কাপিণ্ডটো দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    • Share this:
    পৃথিৱীত বহুসময়ত, উল্কাপিণ্ডৰ সংঘৰ্ষৰ ফলত হোৱা ধ্বংসৰ খবৰ পোৱা গৈছে। নাছাকে ধৰি বহুতো মহাকাশ সংস্থাই এই গ্ৰহাণুবোৰৰ ওপৰত নজৰ ৰাখে। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ হৈছে লাখ লাখ বছৰ আগতে সংঘটিত ধ্বংসযজ্ঞ। এই দুৰ্যোগত ডাইনোচৰবোৰ পৃথিৱীৰ পৰা সমাপ্ত হৈছিল। এনে পৰিস্থিতিত, অনুমান কৰা হৈছে যে এতিয়া যদি কেতিয়াবা এটা উল্কাপিণ্ড পৃথিৱীত আঘাত কৰে, তেন্তে মানুহৰ অস্তিত্ব বিপদত পৰিব। নাছাই এতিয়া এই সপ্তাহত পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা আন এটা বিশাল উল্কাপিণ্ড পাৰ হ'ব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে। এই উল্কাপিণ্ডটো দ্ৰুতগতিত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।

    আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই এই বিশাল উল্কাপিণ্ডটো পৃথিৱীৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে। ইয়াৰ প্ৰস্থ ২ হাজাৰ ৭৫৬ ফুট। যদিও ই পৃথিৱীৰ পৰা প্ৰায় ৩.৫ মিলিয়ন মাইল দূৰত থাকিব, নাছাই এতিয়াও এই উল্কাপিণ্ডক ভয় কৰে। সংখ্যাত, যদিও ই আপোনাৰ বাবে বহু দূৰত যেন লাগিব পাৰে, কিন্তু স্থানৰ গণনাত, ই এক বিপদ। মহাকাশ সংস্থাসমূহৰ তথ্য অনুসৰি, যদি এটা উল্কাপিণ্ড ৪.৬৫ মিলিয়ন মাইলৰ ওচৰলৈ আহে, ইয়াক পৃথিৱীৰ বাবে ভাবুকি বুলি গণ্য কৰা হয়।

    এলন মাস্কে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে
    বহু বিশেষজ্ঞই এই উল্কাপিণ্ডটোৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। ইয়াত স্পেচএক্সৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া এলন মাস্কও অন্তৰ্ভুক্ত আছে। তেওঁ টুইট কৰি কয় যে এটা বিশাল শিল পৃথিৱীৰ ফালে আহি আছে আৰু ইয়াক এৰাই চলিবলৈ আমাৰ ওচৰত কোনো উপায় নাই। নাছাই ইয়াক এৰাই চলিবলৈ উপায় বিচাৰি আছে, কিন্তু এতিয়ালৈকে এনে কোনো পদ্ধতি পোৱা হোৱা নাই। নাছাই শেহতীয়াকৈ ডাবল এষ্ট্ৰইড ৰিডাইৰেকশ্বন টেষ্ট মিছন আৰম্ভ কৰিছে, যাৰ অধীনত এনে উল্কাপিণ্ড পৃথিৱীত আঘাত কৰাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

    মহাকাশত ঘূৰাওক
    নাছাৰ ডাৰ্ট অভিযানে মহাকাশত উল্কাপিণ্ডৰ গতিপথ সলনি কৰিব, যি পৃথিৱীৰ বাবে অধিক ভাবুকি হ'ব পাৰে। ইয়াত, গতিশক্তিৰ জৰিয়তে উল্কাপিণ্ডবোৰৰ দিশ সলনি কৰা হ'ব। নাছাই কৈছে যে বহুতো উল্কাপিণ্ড আছে যি মহাকাশত প্ৰদক্ষিণ কৰি আছে আৰু আগবাঢ়ি যোৱা পৃথিৱীৰ বাবে ভাবুকি হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ডাৰ্ট অভিযানৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ স্থিতি সলনি কৰি পৃথিৱীক সুৰক্ষিত কৰিব পাৰি।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: