உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • আজি পৃথিৱীৰ কাষেৰে যাব বুৰ্জ খলিফাতকৈ দুগুণ ডাঙৰ গ্ৰহাণু ! নাছাই কিয় ইয়াক বিপদজনক বুলি কৈছে ?

    আজি পৃথিৱীৰ কাষেৰে যাব বুৰ্জ খলিফাতকৈ দুগুণ ডাঙৰ গ্ৰহাণু ! নাছাই কিয় ইয়াক বিপদজনক বুলি কৈছে ?

    Photo- iStock

    Photo- iStock

    আজি ১৮ জানুৱাৰী তাৰিখে, বুৰ্জ খলিফা (Burj Khallifa)তকৈ দুগুণ ডাঙৰ গ্ৰহাণু পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হ'ব। ইয়াক এতিয়ালৈকে 7482 1994 PC1) নামৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহাণু বুলি কোৱা হয়। এই গ্ৰহাণুটোৰ দৈৰ্ঘ্য প্ৰায় ১ কিমি বা ৩২৮০ ফুট।

    • Share this:
    দীৰ্ঘদিন ধৰি গ্ৰহাণুবোৰক পৃথিৱীৰ বাবে ভাবুকি বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে। বিজ্ঞানীসকলে কয় যে যদি এটা গ্ৰহাণু পৃথিৱীত আঘাত কৰে, ই যথেষ্ট ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। পৃথিৱীক প্ৰদক্ষিণ কৰা ডাঙৰ গ্ৰহাণুটোৱে পৃথিৱীত কেৱল এবাৰহে আঘাত কৰিছিল বুলি কোৱা হয় যাৰ পিছত ডাইনোচৰবোৰ পৃথিৱীৰ পৰা ধ্বংস হৈছিল। ইয়াৰ পিছত পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হৈ যোৱা এটা গ্ৰহাণুৰ কেইবাটাও উদাহৰণ আছিল, কিন্তু কেতিয়াও এনে হোৱা নাছিল।

    এতিয়া, আজি ১৮ জানুৱাৰী তাৰিখে, বুৰ্জ খলিফা (Burj Khallifa)তকৈ দুগুণ ডাঙৰ গ্ৰহাণু পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হ'ব। ইয়াক এতিয়ালৈকে 7482 1994 PC1) নামৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহাণু বুলি কোৱা হয়। এই গ্ৰহাণুটোৰ দৈৰ্ঘ্য প্ৰায় ১ কিমি বা ৩২৮০ ফুট। ই পৃথিৱীৰ পৰা ১৯.৩ লাখ কিলোমিটাৰ পাৰ হ'ব। সেয়েহে, ই পৃথিৱীৰ বাবে কম বিপদৰ সৃষ্টি কৰে। যদি ইয়াৰ পথত সামান্য পৰিৱৰ্তন হয়, ই পৃথিৱীৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে আৰু ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাইও ইয়াক বিপদজনক বুলি ঘোষণা কৰিছে।

    নাছাই কৈছে যে যদি ইমান ডাঙৰ গ্ৰহাণু পৃথিৱীত আঘাত কৰে, ই এক ডাঙৰ দুৰ্যোগ হ'ব পাৰে। গতিকে এনে গ্ৰহাণুবোৰ নাছাৰ দ্বাৰা সাম্ভাব্য ভাবুকিৰ তালিকাত ৰখা হৈছে। অৱশ্যে, নাছাই জনাইছে যে 7482 পৃথিৱীৰ পৰা ১৯.৩ লাখ কিলোমিটাৰ দূৰেৰে সুৰক্ষিতভাৱে পাৰ হ'ব। ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৯৪ চনত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল।

    ৮৯ বছৰ আগতে, গ্ৰহাণু 7482 পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হৈছিল। সেই সময়ত, ই ১১ লাখ কিলোমিটাৰ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিছিল। ই এতিয়া১৮ জানুৱাৰীত পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হ'ব। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থাটোৱে গ্ৰহাণুবোৰক পৃথিৱীত আঘাত কৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ প্ৰযুক্তি বিচাৰি আছে। ইয়াৰ বাবে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থাই ডাৰ্ট মিছন আৰম্ভ কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: