সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহী সংগঠনে খোলা এখন কলেজ, প্ৰথমটো বেটচে ল'লে স্নাতক ডিগ্ৰী

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 7, 2020, 8:52 AM IST
সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহী সংগঠনে খোলা এখন কলেজ, প্ৰথমটো বেটচে ল'লে স্নাতক ডিগ্ৰী
পাঁচটা বিষয়ত শিক্ষাদান, আছে সাংবাদিকতাৰ ক'ৰ্ছো

পাঁচটা বিষয়ত শিক্ষাদান, আছে সাংবাদিকতাৰ ক'ৰ্ছো

  • Share this:
এটা অতি শক্তিশালী বিদ্ৰোহী সংগঠন ৷ প্ৰায় দহ সহস্ৰাধিক সশস্ত্ৰ কেডাৰৰে শক্তিমান সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহী সংগঠনটো নিজৰ এক বৃহৎ অঞ্চলত চলাই আছে সমান্তৰাল চৰকাৰ ৷
এই সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহী সংগঠনটোৱেই স্থাপন কৰিছিল ২০১৫ত এখন কলেজ ৷ ইতিমধ্যে তিনিবছৰ অতিক্ৰম কৰিছে কলেজখনে ৷ তিনিবছৰৰ পিছত কলেজখনৰ প্ৰথমটো বেটচ উৰ্ত্তীণ হ'বলৈ সক্ষম হৈছে ৷ ৮২ গৰাকী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে কলেজখনৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছে ৷
কলেজখনৰ নাম মাই জা য়াং (Mai Ja Yang College) ৷ বিগত ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীত আয়োজিত এক গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ অনুষ্ঠানত ৮২ গৰাকী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক স্নাতক ডিগ্ৰী প্ৰদান কৰা হয় ৷

কলেজখন স্থাপন কৰা হৈছিল আমাৰ চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰ  ম্যানমাৰৰ কাচিনত ৷ স্থাপন কৰিছিল সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহী সংগঠন কাচিন ইণ্ডিপেন্দেণ্ট অৰ্গেনাইজেশ্বন, চমুকৈ KIOৰ  সামৰিক গোট কাচিন ইণ্ডিপেন্ডেণ্ট আৰ্মী (KIA)য়ে ৷ কাচিনৰ একাংশ শিক্ষিত ব্যক্তিৰ সৈতে KIOয়ে ২০১৫ৰ জুলাইত এক বৈঠকত মিলিত হৈছিল ৷ এই বৈঠকতে কলেজ স্থাপনৰ সিদ্ধান্তটো লোৱা হৈছিল ৷ সিদ্ধান্ত মতেই কাম ৷ বৈঠক অনুষ্ঠিত হোৱাৰ তিনি মাহ পিছতে, অৰ্থাৎ সেই বছৰৰে ছেপ্তেম্বৰ মাহৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল কলেজৰ শিক্ষা দানৰ কাম ৷ আৰম্ভ হৈছিল মাই জা য়াং কলেজ ৷
কলেজখনৰ অধ্যক্ষ ডঃ লু লু ৱাঙে সদৰি কৰা মতে পাঁচটা বিষয়ত স্নাতক ডিগ্ৰী প্ৰদান কৰা হৈছে ৷ ইংৰাজী, ৰাজনীতি, কম্পিউটাৰ ছায়েন্স, উন্নয়ন অধ্যয়ন আৰু পৰিৱেশ মেনেজমেণ্ট বিষয়ত শিক্ষা প্ৰদান কৰা কলেজখনত পৰৱৰ্তীকালত আৰু বহুকেইটা বিষয় সংযোজন কৰা হ'ব বুলি জনাইছে অধ্যক্ষ ডঃ লু লু ৱাঙে ৷
কলেজখনত দহমহীয়া সাংবাদিকতাৰ চাৰ্টিফিকেট ক'ৰ্ছো প্ৰদান কৰা হয় ৷ কলেজখনৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লোৱা প্ৰথমটো বেটচৰ ছাত্ৰী বাউক কাৱাঙে ক'লে, “মই দশম শ্ৰেণীলৈ চৰকাৰী কলেজত পঢ়িছিলো ৷ ইয়াৰ পিছত বাস্তৱসন্মত শিক্ষা লোৱাৰ বাবে KIAৰ কলেজলৈ আহিলো ৷ ইয়াত প্ৰেক্টিকেল শিক্ষা পোৱাত আমাৰ সুবিধা হয় ৷ আমি নিজৰ ইতিহাসৰ বিষয়েও যথেষ্ট শিক্ষা পালো ৷”
অধ্যক্ষ ডঃ ৱাঙে জানিবলৈ দিয়া মতে KIA আৰু বাৰ্মিজ সেনাৰ মাজত ২০১১ চনৰ পৰা পুনৰ সংঘাত আৰম্ভ হোৱাত KIO অধ্যুষিত অঞ্চলৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী চৰকাৰী কলেজলৈ যোৱাত সমস্যাৰ সৃষ্টি হৈছিল ৷


For more Solutions from CBSE Board, please Click here:

আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি