• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ফিফা(FIFA)ৰ আশ্চৰ্যকৰ সিদ্ধান্ত; AIFFক কৰিলে নিলম্বন, ভাৰতত আয়োজিত হ’ব লগা U-17 মহিলা বিশ্বকাপৰ আয়োজনত লাগিল গ্ৰহণ

ফিফা(FIFA)ৰ আশ্চৰ্যকৰ সিদ্ধান্ত; AIFFক কৰিলে নিলম্বন, ভাৰতত আয়োজিত হ’ব লগা U-17 মহিলা বিশ্বকাপৰ আয়োজনত লাগিল গ্ৰহণ

তৃতীয় পক্ষৰ ‘অনুচিত প্ৰভাৱ’ৰ অভিযোগ তুলি সৰ্বভাৰতীয় ফুটবল মহাসংঘ (all India Football Federation)ক তৎকালীনভাৱে নিলম্বন কৰিছে।

তৃতীয় পক্ষৰ ‘অনুচিত প্ৰভাৱ’ৰ অভিযোগ তুলি সৰ্বভাৰতীয় ফুটবল মহাসংঘ (all India Football Federation)ক তৎকালীনভাৱে নিলম্বন কৰিছে।

তৃতীয় পক্ষৰ ‘অনুচিত প্ৰভাৱ’ৰ অভিযোগ তুলি সৰ্বভাৰতীয় ফুটবল মহাসংঘ (all India Football Federation)ক তৎকালীনভাৱে নিলম্বন কৰিছে।

  • Share this:
তৃতীয় পক্ষৰ ‘অনুচিত প্ৰভাৱ’ৰ অভিযোগ তুলি সৰ্বভাৰতীয় ফুটবল মহাসংঘ (all India Football Federation)ক তৎকালীনভাৱে নিলম্বন কৰিছে। ফিফাই দিয়া এক তথ্য অনুসৰি, ফিফা পৰিষদৰ ব্যুৰ'য়ে সৰ্বসন্মতিত তৃতীয় পক্ষৰ দ্বাৰা অনৈতিক প্ৰভাৱ বিস্তাৰৰ অভিযোগত অখিল সৰ্বভাৰতীয় ফুটবল মহাসংঘক (AIFF) তৎকাল প্ৰভাৱৰ দ্বাৰা নিলম্বিত কৰে যিয়ে ফিফাৰ নিয়মসমূহৰ গুৰুত্বৰ উলংঘন কৰা বুলি ফিফাই জনায়।

আন্তৰ্জাতিক ফুটবল পৰিচালনা সমিতিয়ে জনাই যে, এআইএফএফ কাৰ্যকৰী সমিতিক ইহঁতৰ ক্ষমতাক গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰশাসকসকলৰ এক সমিতি গঠন কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে আৰু এআইএফএফ প্ৰশাসনে ইয়াৰ দৈনন্দিন বিষয়ৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ নিয়ন্ত্ৰণ ঘূৰাই পোৱাৰ পাছত এই নিলম্বন উঠাই লোৱা হ'ব।

ফিফাই জনাই যে, এআইএফএফৰ নিলম্বনৰ ফলত ২০২২ চনৰ ১১ অক্টোবৰৰ পৰা ৩০ অক্টোবৰলৈকে ভাৰতত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া ফিফা অনুৰ্ধ্ব-১৭ মহিলা বিশ্বকাপ ২০২২ বৰ্তমানৰ পৰিকল্পনা অনুসৰি অনুষ্ঠিত নহ'ব। লগতে জনায় যে ফিফাই এই বিশ্বকাপ সন্দৰ্ভত পৰৱৰ্তী পদক্ষেপৰ মূল্যাঙ্কন কৰি আছে আৰু প্ৰয়োজন হ'লে বিষয়টো পৰিষদৰ ব্যুৰোলৈ প্ৰেৰণ কৰিব।

ফিফাৰ পৰিচালনা সমিতিয়ে জনাই যে তেওঁলোকে ভাৰতৰ যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে নিৰন্তৰ গঠনমূলক সম্পৰ্কত আছে আৰু আশা কৰিছে যে গোচৰটোৱে ধনাত্মক ফলাফল লাভ কৰিব।

উল্লেখযোগ্য যে, বিগত মে’ মাহত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গঠন কৰি দিছিল তিনিজনীয়া কমিটি অৱ এডমিনিচট্ৰেটৰ য’ত সভাপতি প্ৰফুল পেটেলক সভাপতি পদৰ পৰা আঁতৰাই গঠন কৰিছিল CoA। ২০০৯ চনত AIFFৰ সভাপতি হোৱা প্ৰফুল পেটেল দীৰ্ঘদিন ধৰি সভাপতি হৈ আছিল। তিনিবাৰলৈ AIFFৰ সভাপতি পদত থকা পেটেলৰ ২০২০ চনত তৃতীয়তো কাৰ্যকাল শেষ হৈছিল। মন কৰিবলগীয়া কথা যে, পেটেলৰ কাৰ্যকাল শেষ হোৱাৰ পিছতো সভাপতি পদৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত নকৰাৰ বাবে খালী হৈ আছিল সভাপতিৰ পদ।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: