உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • আপোন গাঁওখনৰ নাম ল'বলৈ লাজ লাগে ! গাওঁবাসীয়ে গাঁৱৰ নাম পৰিৱৰ্তন কৰাৰ দাবী কৰিলে প্ৰশাসনক ...

    আপোন গাঁওখনৰ নাম ল'বলৈ লাজ লাগে ! গাওঁবাসীয়ে গাঁৱৰ নাম পৰিৱৰ্তন কৰাৰ দাবী কৰিলে প্ৰশাসনক ...

    সাংকেতিক ছবি/Pixabay

    সাংকেতিক ছবি/Pixabay

    চুইডেনৰ এখন গাঁৱত (Swedish Village) বাস কৰা লোকসকলৰ সৈতে এক সমস্যা হৈ আছে। তেওঁলোকৰ সমস্যাটো হ'ল যে চেঞ্চৰশ্বিপৰ বাবে তেওঁলোকে সামাজিক মাধ্যমত (Social Media Censorship) তেওঁলোকৰ গাঁৱৰ নাম লিখিব নোৱাৰে।

    • Share this:
    আমি সদায় গৌৰৱেৰে সেই ঠাইখনৰ নাম দিও য'ত আমি জন্ম গ্ৰহণ কৰিছো। কোনোবাই তেওঁলোকৰ গাঁও আৰু ঘৰৰ নাম ল'বলৈ লাজ পাব পাৰে নেকি? হয়, এইটো চুইডেনৰ এখন গাঁৱত (Swedish Village) বাস কৰা লোকসকলৰ সৈতে হৈ আছে। এইটো গাঁওবাসীৰ বাবে তেওঁলোকৰ সমস্যাৰ কাৰণ হৈ আছে। তেওঁলোকৰ সমস্যা টো হ'ল যে চেঞ্চৰশ্বিপৰ বাবে তেওঁলোকে আনকি সামাজিক মাধ্যমত (Social Media Censorship) তেওঁলোকৰ গাঁৱৰ নাম লিখিব নোৱাৰে।

    আপুনি নিশ্চয় ভাবি আছে যে এই গাঁওখনৰ নাম কি যিটো ছচিয়েল মিডিয়াত লিখিব নোৱাৰি বা ইয়াত থকা মানুহৰ লাজ লাগে। যদিও নামটোৰ সম্পূৰ্ণ ইতিহাস আছে, সেই সময়ত নামটো বিৰক্তিকৰ বুলি গণ্য কৰা নহ'ব পাৰে, কিন্তু ই এই মুহূৰ্তত গাঁওবাসীক আঘাত কৰিছে।

    গাওঁবাসীয়ে নাম সলনি কৰাৰ দাবী কৰে!
    ডেইলী ষ্টাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চুইডেনৰ Fucke গাঁৱত বাস কৰা লোকসকলে ইয়াৰ নাম সলনি কৰিবলৈ এটা অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ আগতেও, ২০০৭ চনত Fjuckby গাঁৱলৈ এনে আবেদন কৰা হৈছিল, কিন্তু ইয়াক সলনি কৰা হোৱা নাছিল। যিহেতু Fucke নামটো ঐতিহাসিক আৰু ১৫৪৭ চনত এই গাওঁখনক দিয়া হৈছিল, চুইডেনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ভূমি জৰীপ বিভাগেও ইয়াক সলনি কৰাত অসুবিধা পাইছে। অৱশ্যে, গাওঁবাসীয়ে কয় যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ দাবী উত্থাপন কৰি থাকিব যে গাওঁখনৰ নাম আন কিবা হিচাপে সলনি কৰা হ'ব। মুঠ ১১ টা ঘৰ আছে আৰু এই লোকসকলে কয় যে তেওঁলোকে Fuckeৰ নাম ল'বলৈ লাজ পাইছে।

    ছ'চিয়েল মিডিয়াত নাম লিখিব নোৱাৰি
    স্থানীয় টিভি চেনেল এটাৰ সৈতে কথা পাতি, এজন গাঁওবাসীয়ে কয় যে তেওঁৰ গাঁওখন শান্ত আৰু মানুহ ইয়াত সুখী, তথাপিও তেওঁলোকে এই গাঁওখনৰ নাম সলনি কৰিব বিচাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে সামাজিক মাধ্যমৰ চেঞ্চৰশ্বিপ। ফলস্বৰূপে, আপত্তিজনক বা অশ্লীল যেন লাগি থকা এনে নামবোৰ আঁতৰ কৰা হয়। গাওঁখনৰ নামৰ বাবে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ কোনো বিজ্ঞাপন ফেচবুকত ৰাখিব নোৱাৰে। পুনৰ নামকৰণ সম্পৰ্কীয় ক্ষেত্ৰত, নেচনেল লেণ্ড ট্ৰাষ্টে সিদ্ধান্ত ল'বলৈ চুইডেনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঐতিহ্য পৰিষদ আৰু ভাষা আৰু লোককাহিনী প্ৰতিষ্ঠানক লগ কৰিব লাগিব। ইয়াক সলনি কৰাৰ আগতে ইয়াৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে লক্ষ্য কৰা দেখা যায়।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: