உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Chicken Tree: এখন গাঁৱত আছিল এজোপা কুকুৰা গছ, এতিয়া নাই ! কেনেকৈ ৰাতিৰ ভিতৰতে নোহোৱা হৈ পৰিল ?

    Chicken Tree: এখন গাঁৱত আছিল এজোপা কুকুৰা গছ, এতিয়া নাই ! কেনেকৈ ৰাতিৰ ভিতৰতে নোহোৱা হৈ পৰিল ?

    Image: SWNS

    Image: SWNS

    ইংলেণ্ডৰ এখন সৰু চহৰৰ পৰিচয় আছিল ইয়াৰ কুকুৰা গছ (Chicken Tree)। কোনেও নাজানে যে এই গছটো ক'ৰ পৰা আহিছিল, কোনে ইয়াক ৰোপণ কৰিছিল। কিন্তু এই গছজোপা এই ঠাইখনৰ পৰিচয় হৈ পৰিছিল।

    • Share this:
    বহুতো ঠাই বিশেষ কিবা এটাৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰা হয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আমি আগ্ৰাৰ নাম লওঁ, তাজমহল মানুহৰ মনলৈ আহে। একেদৰে, ইংলেণ্ডৰ এখন সৰু চহৰৰ পৰিচয় আছিল ইয়াৰ কুকুৰা গছ (Chicken Tree)। কোনেও নাজানে যে এই গছটো ক'ৰ পৰা আহিছিল, কোনে ইয়াক ৰোপণ কৰিছিল। কিন্তু এই গছজোপা এই ঠাইখনৰ পৰিচয় হৈ পৰিছিল। গছজোপাৰ আকাৰ এটা কুকুৰাৰ দৰে আছিল। কিন্তু এই ঠাইখনৰ ২০ বছৰৰ পৰিচয়ৰ পিছত, এতিয়া ই হঠাতে ধ্বংস হৈ গৈছে। মানুহে কয় যে কোনোবাই এই গছজোপা জ্বলাই নষ্ট কৰিছে। কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলৰ আৰু কিবা ক'বলৈ আছে।

    কুকুৰা গছ এই গাওঁখনৰ বাবে যথেষ্ট মৰমলগা আছিল। ইয়াৰ আকৃতি এটা কুকুৰাৰ দৰে আছিল। এই গাওঁখনৰ পৰিচয় যোৱা ২০ বছৰ ধৰি আছিল। কিন্তু এতিয়া এই গছ ধ্বংস হৈ গৈছে। গাওঁবাসীয়ে কৈছে যে ওচৰৰ বহুতো গাওঁবাসীয়ে এই গছ সহ্য কৰা নাছিল। ইয়াৰ বাবে, কোনোবাই ইয়াক নষ্ট কৰিছে। কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে বতাহৰ বাবে গছৰ অৱস্থা বেয়া হৈ গৈছিল। এতিয়া গছৰ আকৃতি সলনি হৈছে। ইয়াক এতিয়া আৰু কুকুৰাৰ দৰে দেখা নাযায়।



    ইয়াক ধ্বংস কৰাৰ আগতে, ইয়াক উত্তৰৰ এঞ্জেল বুলি জনা গৈছিল। আৱাসীসকলৰ মতে, এজন স্থানীয় ঠিকাদাৰে ইয়াক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে। এই ঠিকাদাৰে গছডাল কাটি ৰাস্তাটো নিৰ্ণয় কৰিব বিচাৰিছিল। কিন্তু এই গছজোপা মানুহৰ বাবে ইমান মৰমলগা আছিল যে কোনেও ইয়াক অনুমতি দিয়া নাছিল। এনে পৰিস্থিতিত, হয়তো তেওঁ এই গছজোপা ধ্বংস কৰিছিল। এতিয়া এই গছৰ অৱস্থা দেখি মানুহৰ হৃদয় অত্যন্ত দুখজনক।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: