টেছলাৰ চি ই অ' ইলন মাস্কে এদিনতে হেৰুৱালে ১৫.২ বিলিয়ন, বিশ্বৰ ধনাঢ্যৰ তালিকাত দ্বিতীয় স্থানলৈ নামিল তেওঁৰ নাম

News18 Assam | News18-Assam
Updated:February 23, 2021, 8:01 PM IST
টেছলাৰ চি ই অ' ইলন মাস্কে এদিনতে হেৰুৱালে ১৫.২ বিলিয়ন, বিশ্বৰ ধনাঢ্যৰ তালিকাত দ্বিতীয় স্থানলৈ নামিল তেওঁৰ নাম
জেফ বেজচ আৰু এলেন মাস্কে এই বৰ্ষতে টেছলাৰ মূল্যৰ উত্থানৰ বাবে স্থানৰ সাল-সলনি কৰিছিল।

জেফ বেজচ আৰু এলেন মাস্কে এই বৰ্ষতে টেছলাৰ মূল্যৰ উত্থানৰ বাবে স্থানৰ সাল-সলনি কৰিছিল।

  • Share this:
বিশ্বৰ ধনাঢ্য ব্যক্তিৰ তালিকাৰ প্ৰথম স্থানৰ পৰা নাম আঁতৰিল টেছলাৰ চি ই অ' ইলন মাস্কেৰ নাম। সোমবাৰে টেছলা ইন্সৰ শ্বেয়াৰ ৮.৬%লৈ পৰি যোৱাৰ পিছতে টেছলাৰ চি ই অ' ইলন মাস্কৰ নাম বিশ্বৰ ধনাঢ্য ব্যক্তিৰ তালিকাৰ দ্বিতীয় স্থানলৈ অৱনমিত হয়। টেছলাৰ শ্বেয়াৰৰ বৃহৎ পতনে মাস্কৰ মুঠ মূল্যৰ পৰা ১৫.২ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰ হ্ৰাস পায়।

ইয়াৰ লগে লগে মাস্কৰ ১৮৩ মাৰ্কিন ডলাৰৰ বিপৰীতে ই টেইলৰ আমাজনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক জেফ বেজচে ১৮৬ বিলিয়ন মাৰ্কিন ডলাৰৰ সৈতে বিশ্বৰ সবাতোকৈ ধনাঢ্য ব্যক্তি হৈ পৰে।

সপ্তাহৰ অন্তত শনিবাৰে মাস্কে বিটকইন আৰু প্ৰতিদ্বন্দ্বী ইথাৰৰ মূল্য বেছি হোৱা যেন লাগিছে বুলি কোৱাৰ পিছতে টেছলাৰ শ্বেয়াৰ হ্ৰাস পায়। ২০২০ চনৰ চেপ্টেম্বৰৰ পৰা এদিনতে টেলছাৰ শ্বেয়াৰ সৰ্বাধিক হাৰত হ্ৰাস পোৱা এয়াই হৈছে প্ৰথমটো ঘটনা।

টেছলাই ঘোষণা কৰাৰ দুসপ্তাহৰ পিছতে মাস্কৰ টুইটটো আহিছিল যে, বেলেন্স শ্বীটত বিটকইনত ১.৫ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰ যোগ কৰা হৈছে।

বিটকইন হৈছে বিশ্বৰ সবাতোকৈ বৃহত্তম ক্ৰিপটোকাৰেন্সি। যি কিছু অস্থিৰতাৰ বাবে মঙলবাৰে ১২.৫% ৰ পৰা ৪৮,০৭১ মাৰ্কিন ডলাৰলৈ  নামি আহে।

টেছলাৰ মূল্য হ্ৰাসৰ আন এটা ট্ৰিগাৰ হৈছে মাস্কৰ নামভৰ্তি। এইটোও টুইটাৰত আছে যে, টেছলাৰ মডেল ৱাই ষ্টেণ্ডাৰ্ড ৰেঞ্জ SUV এতিয়াও মেনুৰ বাহিৰত উপলব্ধ হৈ থাকিব কিয়নো ই কোম্পানীৰ উৎকৃষ্ট মানক পূৰণ নকৰে।

জেফ বেজচ আৰু এলেন মাস্কে এই বৰ্ষতে টেছলাৰ মূল্যৰ উত্থানৰ বাবে স্থানৰ সাল-সলনি কৰিছিল। চলিত মাহৰ আৰম্ভণিতো মাস্কে নিজৰ ৰকেট কোম্পানী স্পেচ এক্সৰ জৰিয়তে ৮৫০ মিলিয়ন গোটাই বেজচক পিছ পেলাইছিল। কোম্পানীটোৱে ৭৪ বিলিয়ন ডলাৰৰ বিনিয়োগ কৰিছিল, যি আগষ্টত ৬০% আছিল। মাস্কৰ সম্পত্তিত ১৩.৬ বিলিয়ন ডলাৰৰ বৃদ্ধি হৈছিল এই বৰ্ষত।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: February 23, 2021, 8:01 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি