Jumbo Love: 12 বছৰ পূৰ্বে চিকিৎসা কৰা হাতীৰ ওচৰত পশু চিকিৎসক, বন্য হস্তীটোৰ হৃদয়স্পৰ্শী প্ৰতিক্ৰিয়াই অভিভূত কৰিব

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 4:08 PM IST
Jumbo Love: 12 বছৰ পূৰ্বে চিকিৎসা কৰা হাতীৰ ওচৰত পশু চিকিৎসক, বন্য হস্তীটোৰ হৃদয়স্পৰ্শী প্ৰতিক্ৰিয়াই অভিভূত কৰিব
Image used for representation | Credit: Reuters

হাতীটোৰ recovery প্ৰক্ৰিয়াটো দীঘল আছিল, কিন্তু অৱশেষত ই সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হৈছিল।

  • Share this:
এক বিৰল কিন্তু আকৰ্ষণীয় ঘটনা। এটা বনৰীয়া হাতীয়ে পশু চিকিৎসক এজনক চিনাক্ত কৰে, যিয়ে ১২ বছৰ আগতে তাৰ চিকিৎসা কৰিছিল। ৩১ বছৰীয়া স্তন্যপায়ীটোৱে ইয়াৰ চিকিৎসক ড০ পাট্টাৰাপোল মণিয়নক মনত ৰাখিছিল। স্পষ্টতঃ, জন্তুটোৱে এক সুকীয়া শব্দ কৰি তেওঁৰ মনোযোগ বিচাৰি মানুহৰ ওচৰলৈ ওলাই আহে। এই ঘটনাটো Thailandত সংঘটিত হয়।
দৈনিক মেইলৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, প্লাই থং বুলি চিনাক্ত কৰা হাতীটো কেমেৰাত ধৰা পৰিছিল যেতিয়া ই ড০ মণিয়নৰ প্ৰতি হৃদয়স্পৰ্শী অঙ্গভঙ্গি কৰিছিল। উৎফুল্লিত চিকিৎসকজনে সংবাদ মাধ্যমক কৈছিল যে তেওঁ হাতীটোৰ ভংগীৰ দ্বাৰা অভিভূত হৈছিল আৰু তেওঁ ইয়াৰ পৃথক শব্দেৰে প্লাই থাংক চিনাক্ত কৰিছিল। সুন্দৰ পুনৰমিলনটো তেতিয়া ঘটিছিল যেতিয়া চিকিৎসকজনে বন্যঅঞ্চলত টহলৰ দায়িত্বত আছিল। পশু চিকিৎসকজনে লগতে কয় যে তেওঁ বিচাৰে যে এই ঘটনাটোৱে অধিকতকৈ অধিক লোকক জন্তুৰ কল্যাণৰ বাবে কৰা কামক প্ৰশংসা কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰক।
হাতী আৰু মণিওনৰ মাজত প্ৰথম মিলন ২০০৯ চনত হৈছিল, যেতিয়া প্লাই থাং জ্বৰ, ভোক হ্ৰাসৰ লগতে মুখ, পেট আৰু ডিঙি ফুলি আছিল। তদুপৰি, হাতীটো পেৰাচিষ্টিক অৱস্থাত আছিল আৰু চকু ওখহিছিল, ঠেং আৰু পিঠি জঠৰ হোৱাৰ লগতে ৰক্তহীনতাত ভুগিছিল।

চিকিৎসাৰ বাবে, বৃহৎ স্তন্যপায়ীটোক লম্পঙৰ বন উদ্যোগ সংগঠনৰ অঞ্চললৈ অনা হৈছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, বন্যপ্ৰাণী আৰু উদ্ভিদ সংৰক্ষণ বিভাগৰ কৰ্মীসকলে তাত থকাৰ সময়ত হাতীটোক পৰ্যাপ্ত চিকিৎসা আৰু শুশ্ৰুষা প্ৰদান কৰিছিল। হাতীটো সম্পূৰ্ণৰূপে সুস্থ হোৱাৰ পিছত, ইয়াক হাবিত মুকলি কৰি দিয়া হৈছিল। যেতিয়াৰ পৰা হাতীটো সুস্থ অৱস্থাত আছে।
মৃত্যুমুখী জন্তুটোৰ চিকিৎসা কৰি থকা দিনবোৰ স্মৰণ কৰি চিকিৎসকজনে কৈছিল যে হাতীটো অতি আক্ৰমণাত্মক আছিল আৰু ইয়াৰ শৰীৰ অতি দুৰ্বল আৰু আন হাতীৰ সৈতে যুঁজিবলৈ অক্ষম আছিল। কিন্তু সময়ৰ লগে লগে হাতীটোৱে নিজেই কেনেকৈ যত্ন ল'ব লাগে আৰু আৰোগ্য হ'ব লাগে শিকিছিল। হাতীটোৰ recovery প্ৰক্ৰিয়াটো দীঘল আছিল, কিন্তু অৱশেষত ই সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হৈছিল।
হাতী থাইলেণ্ডৰ ৰাষ্ট্ৰীয় জন্তু। দেশখনত প্ৰায় ৩০০০-৪০০০ হাতী আছে ইয়াৰ আধা সংখ্যক হাতী ঘৰুৱা।
First published: March 18, 2021, 1:26 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি