আহি গ’ল ইক’ ফ্ৰেণ্ডলী ফোন, ভাঙিলে নিজে কৰিব পাৰিব মেৰামতি

Fairphone 3 ৰ মড্যুলক সলনি কৰাৰ বিকল্প আছে আৰু ইয়াৰ ফলত ই–ৱেষ্টৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পৰা যায়। ইক’ ফ্ৰেণ্ডলী হোৱাৰ লগতে এই ফোনটো মেৰামতি কৰাও সহজ। 

News18
Updated:August 29, 2019, 1:36 PM IST
আহি গ’ল ইক’ ফ্ৰেণ্ডলী ফোন, ভাঙিলে নিজে কৰিব পাৰিব মেৰামতি
Fairphone 3 ৰ মড্যুলক সলনি কৰাৰ বিকল্প আছে আৰু ইয়াৰ ফলত ই–ৱেষ্টৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পৰা যায়। ইক’ ফ্ৰেণ্ডলী হোৱাৰ লগতে এই ফোনটো মেৰামতি কৰাও সহজ। 
News18
Updated: August 29, 2019, 1:36 PM IST
প্ৰায় তিনিবছৰৰ বিৰতিৰ পিছত Fairphone 3–এ নতুন স্মাৰ্টফোন মুকলি কৰিছে। এই ফোনটোৰ বিশেষত্ব হৈছে যে এয়া সম্পূৰ্ণ ফেয়াৰট্ৰেড গ’ল্ড আৰু পুনঃব্যৱহাৰ্য সামগ্ৰীৰে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। এই সামগ্ৰীসমূহ পৰিৱেশৰ প্ৰতি একেবাৰে ক্ষতিকাৰক নহয়। লগতে ইয়াৰ মড্যুলটো সলনি কৰিব পৰা যায় আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা ই–ৱেষ্টৰ সমস্যা নাহে।

এই ফোনটো নিৰ্মাণ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এই কথাৰো ধ্যান ৰখা হৈছে যে যিসমূহ সামগ্ৰী নিৰ্মাণকাৰ্যত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে সেই পুনঃব্যৱহাৰ্য কপাৰ, প্লাষ্টিক আৰু ই–ৱেষ্ট সমূহ সঠিক মানৰ হয় নে নহয়। অৱশ্যে এই ফোনটোৰ দাম মধ্যবিত্তীয় উপাৰ্জনৰ এজন ব্যক্তিৰ কাৰণে বেছিও হ’ব পাৰে। ফোনটোৰ মূল্য হৈছে ৪৫০ ইউৰ’ অৰ্থাৎ ভাৰতীয় টকাৰ হিচাপত ৩৫,৮০০টকা।



পৰিলে আপুনি নিজে মেৰামতি কৰিব পাৰিব ফোনটো

 

যদিহে দূৰ্ঘটনাবশতঃ এই ফোনটো কিবা কাৰণত পৰে আৰু আন কাৰণত ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় তেনেহ’লে ব্যৱহাৰকাৰীয়ে নিজে ফোনটো মেৰামতি কৰিব পাৰিব। ব্যৱহাৰকাৰীয়ে বেয়া হোৱা অংশটো সলনি কৰিবলৈ কোম্পানীৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব আৰু অংশটো পোৱাৰ পিছত সেয়া তেওঁ নিজেই সলনি কৰিব পাৰিব। ফোনটো প্ৰায় ৯.৮৯ মিলিমিটাৰ বহল।

বৈশিষ্ট্য

Fairphone 3ত মুঠ ৫.৭ ইঞ্চিৰ ফুল HD ডিচপ্লে আছে যাৰ এচপেক্ট ৰেচিঅ’ ১৮:৯। এণ্ড্ৰয়ইড ৯.০ পাইত ফোনটো পৰিচালিত হয়। ইয়াত ৩০০০mahৰ বেটাৰী আছে। কোম্পানীটোৰ দাবী এই ফোনটো চাৰিদিন চাৰ্জ নকৰাকৈও চলিব। ফটো তুলিবলৈ আছে ১২ মেগাপিক্সেলৰ ৰিয়েৰ কেমেৰা আৰু ৮ মেগাপিক্সেলৰ চেল্ফী কেমেৰা। এই ফোনেৰে ল’ লাইটতো ভাল মানৰ ফটো তুলিব পৰা যায়। কলকাম স্নেপড্ৰেগন ৬৩২ প্ৰচেচৰত ফোনটো চলে আৰু ইয়াত ৪জিবি ৰেম দিয়া হৈছে।
আৰু চাওক পৰৱৰ্তী বাতৰি