உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Coronaতকৈও বেছি বিপদজনক ভাইৰাছ ! এইটো বহু বছৰ ধৰি মগজুত লুকাই থাকে আৰু তাৰ পিছত ই আক্ৰমণ কৰে ...

    Coronaতকৈও বেছি বিপদজনক ভাইৰাছ ! এইটো বহু বছৰ ধৰি মগজুত লুকাই থাকে আৰু তাৰ পিছত ই আক্ৰমণ কৰে ...

    Photo-সাংকেতিক ছবি/Pixabay

    Photo-সাংকেতিক ছবি/Pixabay

    Ebola Virus New Research: ইবোলা ভাইৰাছৰ (Ebola can kill patients years later)এক তথ্য আহিছে, যিটো আচৰিত। নতুন গৱেষণা অনুসৰি, ইবোলা ভাইৰাছ এজন ব্যক্তিৰ মগজুত বছৰ বছৰ ধৰি লুকাই থাকিব পাৰে আৰু তেওঁৰ জীৱনৰ শত্ৰু হৈ থাকিব পাৰে।

    • Share this:
    যোৱা দুবছৰ ধৰি, ক'ৰোনা ভাইৰাছে (Coronavirus) ধ্বংস কৰিছে। এই ভাইৰাছে কেইদিনমান বা মাহত এজন ভাল ব্যক্তিক হত্যা কৰে। একে সময়তে, ইবোলা ভাইৰাছৰ (Ebola can kill patients years later)এক তথ্যও আহিছে, যিটো আচৰিত। আগতে, এই ভাইৰাছটো বিপদজনক বুলি গণ্য কৰাতকৈও অধিক বিপদজনক। নতুন গৱেষণা অনুসৰি, ইবোলা ভাইৰাছ এজন ব্যক্তিৰ মগজুত বছৰ বছৰ ধৰি লুকাই থাকিব পাৰে আৰু তেওঁৰ জীৱনৰ শত্ৰু হৈ থাকিব পাৰে।

    এই দাবীটো আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সেনাই ইয়াৰ শেহতীয়া গৱেষণাত কৰিছে। তেওঁ কয় যে ইবোলা সংক্ৰমণ হোৱাৰ পিছত সকলো ঠিকেই চলি থাকিলেও, মগজুত লুকাই থকা ইবোলা ভাইৰাছে এবছৰৰ পাছতো ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখুৱাবলৈ সক্ষম হৈছে। মগজুৰ ভিতৰত থাকিলে ই নতুন সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। দৈনিক মেইলৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, গৱেষকসকলে বান্দৰৰ ওপৰত গৱেষণাৰ পিছত এই তথ্য ভাগ বতৰা কৰিছে।

    এই বিপদজনক ভাইৰাছটো আফ্ৰিকাত বিয়পি আছে
    ইবোলা ভাইৰাছৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা ৰোগীসকলৰ ক্ষেত্ৰত এই গৱেষণা বাৰে বাৰে কৰা হৈছে। ইবোলা ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৫০% ৰোগীৰ মৃত্যু হয়, বা সংখ্যাটো অধিক হ'ব পাৰে। এতিয়ালৈকে, ইয়াৰ সংক্ৰমণৰ বেছিভাগ ঘটনা সমগ্ৰ চাহাৰা আফ্ৰিকাত পোৱা গৈছে। ২০২১ চনত গিনিলৈ ইবোলা ভাইৰাছ বিয়পি পৰিছিল। ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ কাৰণ আছিল এজন ব্যক্তি যাৰ ইবোলা ভাইৰাছ তেওঁৰ শৰীৰত ৫ বছৰ ধৰি বাস কৰিছিল। এই ঘটনাটো বুজিবলৈ বান্দৰৰ ওপৰত গৱেষণা কৰা হৈছিল। যেতিয়া তেওঁৰ মগজু পৰীক্ষা কৰা হৈছিল, আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল যে ভাইৰাছটো মগজুৰ এটা অংশত লুকুৱাই থাকিব পাৰে।

    ভাইৰাছটো ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ প্ৰণালীত লুকাই থাকে
    এই গৱেষণাৰ সৈতে জড়িত গৱেষক কেৱিং ঝেঙৰ মতে, অধ্যয়নটোৱে ইবোলা ভাইৰাছে মগজুত ক'ত লুকাই থাকিব পাৰে সেই বিষয়ে গৱেষণা কৰিছিল। অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছিল যে ইবোলা সংক্ৰমণৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত প্ৰতি ৫ টা বান্দৰৰ ভিতৰত ১ টাৰ ভিতৰত ভাইৰাছৰ চিহ্ন পোৱা গৈছে। এই ভাইৰাছবোৰ মগজুৰ ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ প্ৰণালীত লুকাই থাকিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, গৱেষণাৰ সময়ত, এইটোও প্ৰকাশ কৰা হৈছিল যে ইবোলা সংক্ৰমণৰ দীৰ্ঘদিনৰ পিছত ২ টা বান্দৰৰ মৃত্যু হৈছিল। এই বান্দৰবোৰত ইবোলাৰ চিহ্ন পোৱা গৈছিল। বিজ্ঞানীসকলে কয় যে এনেদৰে, পুনৰ সংক্ৰমণৰ ঘটনা জীৱনৰ ওপৰত গধুৰ হ'ব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: