உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Science News: ২০১৪ চনত পৃথিৱীলৈ আহিছিল অন্য সৌৰজগতৰ এই বস্তুটো, গম পোৱাৰ পিছত আচৰিত হৈছিল বিজ্ঞানীসকলো ...

    Science News: ২০১৪ চনত পৃথিৱীলৈ আহিছিল অন্য সৌৰজগতৰ এই বস্তুটো, গম পোৱাৰ পিছত আচৰিত হৈছিল বিজ্ঞানীসকলো ...

    Science News : ২০১৪  চনত পৃথিৱীলৈ আহিছিল অন্য সৌৰজগতৰ এই বস্তুটো , গম পোৱাৰ পিছত চকু কপালত উঠিছিল বিজ্ঞানীসকলৰ। এই নতুন আৱিষ্কাৰে বিজ্ঞানৰ বহুতো বিৱৰণ সলনি কৰিছে।

    Science News : ২০১৪  চনত পৃথিৱীলৈ আহিছিল অন্য সৌৰজগতৰ এই বস্তুটো , গম পোৱাৰ পিছত চকু কপালত উঠিছিল বিজ্ঞানীসকলৰ। এই নতুন আৱিষ্কাৰে বিজ্ঞানৰ বহুতো বিৱৰণ সলনি কৰিছে।

    Science News : ২০১৪  চনত পৃথিৱীলৈ আহিছিল অন্য সৌৰজগতৰ এই বস্তুটো , গম পোৱাৰ পিছত চকু কপালত উঠিছিল বিজ্ঞানীসকলৰ। এই নতুন আৱিষ্কাৰে বিজ্ঞানৰ বহুতো বিৱৰণ সলনি কৰিছে।

    • Share this:
    পৃথিৱীলৈ আন এটা গ্ৰহৰ পৰা এটা বস্তু আহিছিল। কিন্তু সেইটো আজিৰ পৰা প্ৰায় ৮ বছৰ আগৰ কথা। ইমান দিন ধৰি এই কথা জনাৰ পিছত বিজ্ঞানীসকলৰ চকু ওপৰলৈ উঠিছে।

    শেহতীয়াকৈ, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ স্পেচ কমাণ্ডে কৈছিল যে ২০১৪ চনত জানুৱাৰীত এটা গ্ৰহাণুৱে পৃথিৱীত আঘাত কৰিছিল। বিজ্ঞানীসকলে ইমান দিনৰ পিছত গম পাইছিল যে গ্ৰহাণুটো আন এটা সৌৰজগতৰ পৰা আহিছিল। যিটো এটা শব্দত অভূতপূৰ্ব।

    বুধবাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ কমাণ্ডৰ এটা টুইট জাৰি কৰা হৈছিল। হাৰ্ভাৰ্ডৰ মহাকাশ বিজ্ঞানীসকলৰ হৈ আমিৰ চিৰাজ আৰু আব্ৰাহাম লোয়েবে কৈছিল যে ২০১৪ চনত পৃথিৱীত আঘাত কৰা গ্ৰহাণুটো প্ৰকৃততে আন এটা সৌৰজগতৰ আছিল। ই যি গতিত আহিছিল আৰু এই গ্ৰহাণুটোৱে যি প্ৰকৃতিত আঘাত কৰিছিল, দেখা যায় যে ই আন এটা সৌৰজগতৰ অন্তৰ্গত। ইয়াৰ দৈৰ্ঘ্য ১.৫ ফুট বহল আছিল।

    এই নতুন আৱিষ্কাৰে বিজ্ঞানৰ বহুতো বিৱৰণ সলনি কৰিছে। এই আৱিষ্কাৰৰ ফলস্বৰূপে, পৃথিৱীৰ আন এটা সৌৰজগতৰ পৰা এটা গ্ৰহাণু ৰ ঘটনা সংঘটিত হোৱাত আৰু তিনি বছৰ পলম হৈছে। আগতে, বিশ্বাস কৰা হৈছিল যে ২০১৭ চনত পৃথিৱীলৈ অহা ওমুয়ামুয়া নামৰ ৰহস্যময় বস্তুটো আন এটা সৌৰজগতৰ প্ৰথম বস্তু আছিল। কিন্তু সেয়া নহয়। এইবাৰ ঘটনাটোৰ সময় জানুৱাৰী ২০১৪ আছিল।



    এই দাবী কৰা দুজন বিজ্ঞানীয়ে প্ৰথমে ২০১৯ চনত এখন কাকত প্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁলোকে কৈছিল যে তেওঁলোক ৯৯.৯৯ শতাংশ নিশ্চিত আছিল যে ২০১৪ ৰ বস্তুটো আন এটা গ্ৰহৰ পৰা আহিছিল। অৱশ্যে, তেওঁলোকে ইয়াক কোনো কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত বাতৰি কাকতত প্ৰকাশ কৰিব নোৱাৰিলে, কিয়নো কিছুমান তথ্য আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা বিভাগৰ গোপনীয়তাত সীমাবদ্ধ আছিল। সেইকাৰণে কোনো স্বীকৃতি নাছিল। কিন্তু ২০২২ চনৰ মাৰ্চ মাহত তেওঁলোকে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰশাসনিক সমৰ্থনত এই তথ্য প্ৰকাশ কৰিব পাৰে। এই তথ্যৰ দ্বাৰাই তেওঁলোকৰ দাবী প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: