• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • এতিয়া সুৰাপান কৰি চলাব নোৱাৰিব কাৰ ! সুৰাপান কৰি ড্ৰাইভিং ছিটত বহিলেই বাজিব এলাৰ্ম ...

এতিয়া সুৰাপান কৰি চলাব নোৱাৰিব কাৰ ! সুৰাপান কৰি ড্ৰাইভিং ছিটত বহিলেই বাজিব এলাৰ্ম ...

যদি চালক এজনে সুৰাৰ নিচাত গাড়ী চলাবলৈ বহে, লগে লগে এলাৰ্ম বাজিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

যদি চালক এজনে সুৰাৰ নিচাত গাড়ী চলাবলৈ বহে, লগে লগে এলাৰ্ম বাজিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

যদি চালক এজনে সুৰাৰ নিচাত গাড়ী চলাবলৈ বহে, লগে লগে এলাৰ্ম বাজিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

  • Share this:
সুৰাপান আৰু গাড়ী চলোৱা হৈছে বিশ্বব্যাপী পথ দুৰ্ঘটনাৰ এটা মুখ্য কাৰণ। ইয়াৰ ফলত, প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ লোকে প্ৰাণ হেৰুৱায়। বেছিভাগ দেশতে এইটো অবৈধ। এই অপৰাধৰ বাবে কঠোৰ শাস্তিও থাকিব পাৰে। ইয়াৰ স্বত্বেও, পানীয় আৰু গাড়ী চলোৱাৰ ঘটনা হ্ৰাস হোৱা নাই। কিন্তু যদি আপোনাৰ গাড়ীয়ে নিজেই আপোনাক গাড়ী চলাবলৈ বাধা দিয়ে তেন্তে কি হ'ব?

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত এটা প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত কাম চলি আছে যিয়ে এজন সুৰাপান কৰা চালকক চিনাক্ত কৰিব পাৰে। এই প্ৰযুক্তিটোক সুৰাৰ দুৰ্বলতা চিনাক্তকৰণ প্ৰণালী বুলি নামাকৰণ কৰা হৈছে। ইয়াক পোনপটীয়াকৈ গাড়ীত স্থাপন কৰা হ'ব।

প্ৰণালীটোৱে এনেদৰে কাম কৰে
সুৰাৰ উপস্থিতি চিনাক্ত কৰা প্ৰণালীটোৱে বিভিন্ন ধৰণে কাম কৰে। এই প্ৰণালীৰ জৰিয়তে, চালকৰ মুখখন নিৰন্তৰ নিৰীক্ষণ কৰা হয়। এই প্ৰণালীটোৱে ড্ৰাইভাৰ চিনাক্তকৰণ প্ৰণালীয়ে চালকক সতৰ্ক কৰি ৰাখিবলৈ কাম কৰাৰ দৰেই কাম কৰে। যদি চালক এজনে সুৰাৰ নিচাত গাড়ী চলাবলৈ বহে, লগে লগে এলাৰ্ম বাজিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

বহুতো জীৱন ৰক্ষা পৰিব
আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিবহন সুৰক্ষা বোৰ্ডে (এনটিএছবি) গাড়ী নিৰ্মাতাসকলক সকলো বাহনত মানক হিচাপে এই সুৰক্ষা সুবিধাবোৰ প্ৰদান কৰিবলৈ কৈছে। এনটিএছবিয়ে বিশ্বাস কৰে যে এনে ধৰণৰ আধুনিক প্ৰযুক্তিয়ে বহুতো দুৰ্ঘটনা প্ৰতিহত কৰিব পাৰে আৰু বহুতো জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হয়।
আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, কেৱল ২০২০ চনত সুৰাপান কৰি গাড়ী চলোৱাৰ ফলত ১১ হাজাৰৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছে। ভাৰতৰ বিষয়ে ক'বলৈ গ'লে, ইয়াত সুৰাপান কৰি গাড়ী চলোৱাৰ ফলত প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ৮,৩০০ লোকৰ মৃত্যু হয়। প্ৰায়ে দেখা যায় যে চালকজনে সুৰাৰ নিচাত নিজৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ হেৰুৱায়। এই সময়ছোৱাত তেওঁ গাড়ীখন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে। দ্ৰুত গতিত, ভুল লেন ড্ৰাইভিং আৰু অভাৰটেকিং হৈছে দুৰ্ঘটনাবোৰৰ কিছুমান কাৰণ।
Published by:Kokil Sarma
First published: